Neporaženi zmaji prek Heliosa na vrh lige

Thompson Črešnar Union Olimpija Helios
1/18
ABA
Union Olimpija je dobila nedeljski derbi lige Telemach za prvaka in v Domžalah premagala Helios (65:59). Zeleno-beli so tako prevzeli vodstvo na lestvici, potem ko je Elektra Šoštanj že v soboto presenetljivo slavila v Novem mestu (82:80).

Obe ekipi sta pred današnjo tekmo imeli po dve zmagi v ligi Telemach za prvaka, tretje pa so se na koncu veselili Ljubljančani, ki so s šestimi točkami zdaj na vrhu lestvice. Kljub temu, da so Domžalčani po prvem polčasu vodili za deset točk, pa so na koncu klonili. Najboljši strelec tekme je bil Klemen Prepelič s 17 točkami.

Po začetnem vodstvu Heliosa je Olimpija po dobrih treh minutah prišla do prvega vodstva (6:4). Domžalčani so nekaj minut lovili svoje tekmece, z dvema zaporednima metoma za tri točke pa je Prepelič domače popeljal do vodstva s 14:13. Helios je hitro rezultat še povišal, bilo je 20:13, do konca četrtine pa so gosti vendarle uspeli nekoliko znižati zaostanek, po prvi četrtini pa je bilo 20:17.

Težave Ljubljančanov v napadu so se nadaljevale, Helios pa je znal kaznovati nezbranost tekmecev, po ukradeni žogi in protinapadu Prepeliča je Helios spet hitro ušel (24:17). Domžalčani so v drugi polovici druge četrtine svojo prednost še dodatno povišali, tudi v zaključku prvega polčasa pa Domžalčani niso dovolili, da bi se Ljubljančani kaj bolj približali. Na odmor sta obe ekipi odšli pri rezultatu 38:28.

Helios je prednost v tretji četrtini povišal na +12 (40:28), nato je Olimpija zaostanek prepolovila, po petih minutah nadaljevanja pa je bilo na semaforju 42:39 za domače igralce. Po zaslugi delnega izida 18:2 je Ljubljančanom uspelo povesti, od 28. minute naprej so vodili s 46:44. Helios je do konca še enkrat več povedel, pred zadnjo četrtino je imel točko prednosti (50:49).

Skoraj štiri minute sta se obe moštvi menjavali v vodstvu, gosti pa so nato le prišli do vodstva 56:52. Helios svojih priložnosti ni znal izkoristiti, Olimpija pa je brez težav držala prednost petih ali šestih točk. Nekaj slabih sekund je bilo dovolj, da so se Domžalčani spet povsem približali. A jim nov preobrat ni uspel. Obe ekipi bosta na parket spet stopili v sredo. Helios bo doma gostil Krko, Olimpija pa bo v dvorani Stožice pričakala košarkarje iz Šentjurja.

"Mislim, da smo zamudili veliko priložnost, da premagamo Uniona Olimpijo, saj smo bili večji del tekme boljši, a smo se morda na koncu malce ustrašili uspeha, zmage pa so nas stali zgrešeni odprti in povsem izdelani meti ter trojke," je po tekmi dejal domžalski trener Zmago Sagadin. "Dokazali smo, da se lahko kosamo tudi z Unionom Olimpijo in žal mi je, da nismo tudi zmagali. Malo premalo smo bili odločni, poleg tega pa smo zadeli le 59 točk, kar je za uspeh premalo."

Njegov dolgoletni sodelavec Sašo Filipovski je bil razumljivo zadovoljen z doseženo zmago, še posebej pa je pohvalil obrambo svoje ekipe. "Pričakovali smo takšno izenačeno tekmo in smo osvojili zelo pomembno zmago. Po slabem prvem polčasu, v katerem smo naredili preveč napak in slabo izvajali proste mete, smo v drugem delu igre prikazali odlično obrambo, ki tekmecu ni dovolila svoje igre," je dejal Filipovski.

Elektra v Novem mestu "stresla" Krko

Prvo veliko presenečenje v ligi Telemach za prvaka. Šoštanjska Elektra je sredi Novega mesta vzela skalp branilcu zadnjih dveh naslovov državnega prvaka in tako napovedala, da bodo boji za polfinale do konca aprila še zelo zanimivi.

Upravičeno je trener Krke Aleksander Sekulič pred tekmo svaril svoje varovance, da v ligi za prvaka ni slabih ekip in da je Elektra to že dokazala v uvodnih dveh kolih, ko je šele ob koncu izgubila z Unionom Olimpijo oziroma Heliosom. Tokrat so igralci Gašperja Potočnika vseh štirideset minut zdržali v istem ritmu, odlično zadevali za tri točke (14:21) in se na koncu veselili zaslužene zmage.

Tekma je bila vseskozi izenačena. V prvi četrtini je bila več v ospredju Krka, nato je pobudo in vodstvo prevzela Elektra, v drugem polčasu pa se ekipi praktično nista oddaljili na več kot koš ali dva. Odločitev o zmagovalcu je tako padla v zadnjih trenutkih tekme.

V zadnjo minuto tekme je z minimalno prednostjo vstopila Krka, ekipi pa sta se do konca še dvakrat izmenjali v vodstvu. Žiga Zagorc je najprej zadel za 79:78, ko je Afik Nissim 47 sekund pred koncem zadel dva prosta meta, je bil na drugi strani natančen Djordje Lelić, še vedno pa je Krki ostal zadnji napad. Trojko je zgrešil Abdul Nissim, Žiga Zagorc je nato zgrešil en prosti met, tragični junak pa je dokončno postal Afik Nissim, ki je v izdihljajih tekme zgrešil poskus za podaljšek.

Zlatorog do prve zmage

Košarkarji Zlatoroga so v razburljivem lokalnem derbiju prišli do prve zmage v ligi Telemach za prvaka, Šentjur pa je po tretjem zaporednem porazu edina ekipa v ligi, ki še ni okusila slasti zmage. A gostje so bili tokrat zelo blizu obema točkam, saj so imeli dobri dve minuti pred koncem šest točk prednosti (70:76). Na njihovo žalost in jezo trenerja Damjana Novakovića so do konca srečanja dosegli le še en koš, trojko 39-letnega Ivice Jurkovića, ki pa je imela le lepotni značaj, saj je padla v zadnjih sekundah, potem ko je Zlatorog v zadnjih dveh minutah naredil delni izid 9:0.

Šentjurju ni pomagalo niti 13 zadetih trojk iz 25 poskusov ter dobra igra nosilce ekipe (Držič 17, Ferme 15, Rembert 14, Marić 14, Nelson 14), kajti v odločilnih trenutkih niso znali zaustaviti naleta gostiteljev, pri katerih se očitno v staro formo po poškodbi vrača prvi strelec Vladimir Panić. Dosegel je 21 točk ob metu iz igre 6:9 ter zbral po 5 skokov in podaj (indeks 26). Panić je pri odločilnem preobratu zadel le dva prosta meta, ostale koše so dosegli: Jure Škifić (14 točk, 11 skokov), Alen Omić (13 točk, 8 skokov), Miha Lapornik ter Danijel Vujasinović (13 točk, 6 podaj).