16 ogledov

Obradović zapel z "Grobarji" in vzel točke iz Pionirja

Branko Lazić Devon van Oostrum Laboral Kutxa Vitoria Crvena zvezda Evroliga
1/7
Crvena zvezda je dosegla prvo zmago v letošnji Evroligi, potem ko je na gostovanju v Vitórii premagala Laboral Kutxo (63:73). Na petkovih tekmah zmaga Fenerbahčeja v Beogradu, dveh točk pa se je na derbiju s CSKA Moskvo veselila tudi Barcelona.

Žejko Obradović se je kot heroj vrnil v dvorano Pionir, kjer so mu navijači njegovega nekdanjega kluba Partizana, ki ga je leta 1992 popeljal do evropskega naslova, pripravili kraljevski sprejem. Trenerja Fenerbahčeja je kamera pred začetkom tekme celo ujela, kako se je pridružil petju verzov "Na svetu ništa lepše, ne može da postoji, nego što je naša ljubav prema crno-beloj boji" (Na svetu ni nič lepšega, kot je naša ljubezen do črno-bele barve, op. a.).

Po dolgotrajnem skandiranju Obradoviću se je dogajanje preselilo na parket, kjer so po rezerviranem začetku črno-beli na krilih nešteto decibelov dobili prvo tretjino (17:13). "Fener" je zelo slabo odprl tudi drugo četrtino in Partizan je po nešportni osebni napaki Emirja Preldžića zaradi udarca s komolcem povedel že za enajst.

Vujoševič izključen, navijači na nogah

Nekaj grobo izrečenih besed Obradovića kasneje so se Turki domačim približali na že minimalen zaostanek, toda ob polčasu znova zaostajali z višjo razliko (38:30). V dvorani, ki je bila na nogah celo tekmo, je še dodatno zavrelo po dveh minutah drugega polčasa, ko so sodniki, ki so Dušku Vujoševiću tehnično napako podelili že na samem začetku tekme, karizmatičnega stratega črno-belih izključili.

Na igrišče so po nekaj naslednjih sodniških odločitvah začeli leteti tudi različni predmeti, toda partizanovci so se zbrali in držali prednost. Ta se je štiri minute pred koncem tretje tretjine stopila in trojka Bojana Bogdanovića je goste popeljala v težko pričakovano vodstvo (52:51). Ko je Preldžić "iz slačilnice" osem minut pred koncem zadel novo trojko, je prednost Turkov narasla že na plus šest (65:59).

Barça na pravi poti po zmagi nad CSKA

Ko je začel zadevati še obetavni Kenan Sipahi, je bila tekma dolgo pred uradnim koncem že praktično odločena. Gašper Vidmar je najboljše v sicer ne preveč blesteči predstavi prihranil prav za konec, ko je v obraz domače obrambe zabil za odločilnih 78:67. Slovenski rezultat je osmim točkam dodal še pet skokov.

Barcelona je z Boštjanom Nachbarjem pozabila na nedavno blamažo s francoskim Nanterrejem in v Palau Blaugrani prikazala najboljšo predstavo sezone za zmago nad CSKA Moskvo (79:90). Ni presenečenje, da je Katalonce z 20 točkami in statističnim indeksom 25 vodil Juan Carlos Navarro, medtem ko je Nachbar v 14 minutah zbral sedem točk in dva skoka.

Zvezda do zmage med elito po 13 letih

V prvi peterki Crvene zvezde tokrat ni bilo Jake Blažiča, Beograjčani pa so odlično začeli in prvo četrtino dobili za deset (15:25). Toda v drugem delu igre so zmogli le šest točk in po polčasu zaostajali za eno (32:31). Ob koncu tretje četrtine so Srbi spet zaigrali bolje, prednjačil je tokrat odlični DeMarcus Nelson.

V zadnjo četrtino so varovanci Dejana Radonjića tako vstopili s prednostjo, ki so jo z zrelo igro v zaključku znali zadržati. Blažič, ki je bil do te tekme prvi strelec Zvezde, je tokrat slabo metal iz igre, njegovih prodorov pa nismo videli. Kljub temu je zbral štiri skoke in v obrambi pomagal do pomembne zmage.

PAO na Kreti padel v zadnji sekundi

V skupini D smo ob zmagi Zvezde videli še presenetljivo zmago kubanske Lokomotive v Grčiji, Panathinaikos je s tremi točkami razlike (69:72) klonil v zadnji sekundi (PAO je moral zaradi preveč razgretih navijačev srečanje odigrati vsaj 300 kilometrov zunaj Aten, a tudi v dvorano Aorakia v Irakliu na severni obali Krete je prišlo več kot pet tisoč navijačev). S sireno je z metom izza črte 6,75 odločil Hrvat Krunoslav Simon, potem ko je Dimitris Dimanatidis s trojko izenačil šest sekund pred tem (čeprav je bilo evidentno, da je pri metu stopil na črto). Tudi Maccabi je tesno slavil v gosteh, Lietuvos Rytas je bil po napeti zadnji četrtini in neuspešnem zadnjem napadu prekratek za dve točki (74:76).

Košarkarji Reala iz Madrida so dosegli četrto zmago v skupini B, njihova zadnja žrtev pa so bili košarkarji francoskega Strasbourga (66:85). Španski prvaki in lanski finalisti Evrolige so edina ekipa v najboljšem evropskem tekmovanju, ki je še neporažena. Žalgiris je še tretjič izgubil, tokrat v Istanbulu proti ekipi Anadolu Efes (72:61). Košarkarji Emporio Armanija iz Milana so v gosteh ugnali Brose Baskets (62:76).

Evroliga, skupinski del, 4. krog:

Skupina A

FC Barcelona : CSKA Moskva 79:70 (18:20, 17:20, 27:14, 17:16)
Navarro 20 točk, Huertas 16, ... Nachbar 7, 2 skoka in 1 ukradena žoga v 14 minutah; Micov 14, Pargo 11

JSF Nanterre : Budivelnik 81:61 (27:8, 24:15, 17:22, 12:16)