Olimpija namučila Fener: ovacije Stožic

union olimpija split liga aba prepelič
1/18
Anže Petkovšek
Union Olimpija je na evroligaški premieri pred domačimi gledalci izgubila proti zvezdniški ekipi Fenerbahčeja (75:81). Hrabri varovanci Saša Filipovskega so se Turkov držali do zadnjih sekund in dobili zaslužene ovacije ljubljanskega občinstva.

Tako Union Olimpija kot Fenerbahče sta v prvem kolu zmagala, tokratni vroči dvoboj, ki ga je še podžgala prisilna vrnitev Romaina Sata v Istanbul, pa se je začel z glasnim žvižganjem domačih gledalcev ob predstavitvah Mika Batista in Emirja Preldžića.

A vsaj prvega to ni zmedlo, saj je dosegel prvi koš na tekmi, Turki pa so povedli s 3:0. A še bolje je na drugi strani pod košem odigral Avstralec Aron Baynes. Ta je bil najbolj zaslužen za vodstvo zmajev s 13:8, saj je štirim točkam dodal še pet skokov, od tega je uspešno ulovil tri žoge v napadu.

Fernerbahčeja hitri zaostanek ni prestrašil, po njihovi seriji z 9:0 pa je bil v prvo minuto odmora prisiljen tudi domači strateg Saša Filipovski. Do konca prve četrtine so si gostje nato priigrali pet točk prednosti, z 11 točkami pa je blestel hrvaški branilec Bojan Bogdanović.

Stožice na nogah ob polčasu

Tudi drugih deset minut se je začelo s trojko Turkov, a so tudi tokrat domači košarkarji znali odgovoriti. Nekajkrat so se gostom približali na tri točke zaostanka, po uspešnem prodoru Jake Blažiča pa so Ljubljančani zaostajali le še za točko (31:32). Po štirih zaporednih točkah Preldžića je Fenerbahče znova nekoliko pobegnil, a zmaji niso popuščali.

S trojko Sasuja Salina so najprej izenačili, po treh točkah Klemna Prepeliča v zadnjih trenutkih prvega polčasa pa so celo povedli s 46:43. Met mladega slovenskega reprezentanta je na noge sicer dvignil celotno dvorano in povečal apetite pred drugim delom igre.

Brez popustov v nadaljevanju

Olimpija je na začetku tretje četrtine nato dvakrat povedla za pet točk, a po dveh ukradenih žogah izjemno hitrega Boja McCalebba so Turki povedli s 54:52. A sta na nalet Turkov po hitrih napadih znova odgovorila Baynes in Blažič, zmaji pa so nato zamudili kar nekaj napadov za povišanje vodstva.

Blažič Andersen Union Olimpija Fenerbahče Evroliga Stožice | Avtor: Saša Despot Saša Despot
V zadnjo minuto tretjega dela igre so gostje vstopili s štirimi točkami prednosti, dodatno težavo pa je predstavljalo dejstvo, da je Baynes moral na klop zaradi štirih osebnih napak. Pred zadnjimi desetimi minutami je Fenerbahče vodil s 63:61.

McCalebb poškodovan z igrišča

Zadnja četrtina se je znova začela z eksplozijo, saj je po hitrem protinapadu trojko zadel Prepelič. A z isto mero je odvrnil David Andersen, koš pa je nato dosegel še McCalebb (17 točk). Američan z makedonskim potnim listom si je sicer pri prodoru poškodoval gleženj in tekme je bilo zanj konec.

Brez prvega zvezdnika ekipe se Turki niso najbolje znašli, brez koša pa so ostali več kot štiri minute. A tudi gostitelji v napadu niso blesteli, po trojki Barisa Ermisa pa so gostje povedli z 71:68. Ljubljančani še naprej niso našli recepta za obrambo Turkov, po novi trojki McCalebbove menjave Ermisa, ki je dosegel zadnjih sedem točk Fenerbahčeja, pa so gostje že vodili s 75:68.

Slabo minuto in pol pred zadnjim piskom sirene je Baynes nato zaostanek Olimpije zmanjšal na pet točk, po treh točkah Prepeliča pa je bil 32 sekund pred koncem tekme na semaforju izpisan rezultat 74:78, a za pravi preobrat je zmanjkalo moči in časa. Kljub neizbežnemu porazu so domači prejeli glasen aplavz in navijanje ljubljanske publike do konca srečanja.

Real blizu izjemnega povratka

Na preostalih dveh obračunih v skupini A je moskovski Himki preživel silovit juriš Real Madrida in zdržal za veliko domačo zmago (86:85). Rusi so po izjemnih treh četrtinah močno popustili, kraljevi klub pa bi se kmalu vrnil po kar 18 točkah zaostanka. Strelski niz 0:16 bi z metom v zadnji sekundi kmalu zmagovito zaključil Rudy Fernández, a je španski zvezdnik zgrešil.

Panathinaikos je na domačem obračunu tesno premagal Cantu, potem ko se mu je s trojkama Andyja Panka in Jonasa Maciulisa uspelo odlepiti šele v samem zaključku tekme (78:76). Italijani po porazu proti Olimpiji v prvem kolu ostajajo brez zmage prikovani na dno lestvice.

Evroliga, skupinski del, 2. kolo:

Skupina A

Union Olimpija : Fenerbahče Ülker 75:81 (20:25, 26:18, 15:20, 14:18)
Baynes 14, Prepelič 13, Page 10; McCalebb 17, Bogdanović 14, Batiste in Onan 13

Himki Moskva : Real Madrid 86:85 (25:18, 17:17, 27:20, 17:30)
Lončar 16, Davis 15, Planinić in Fridzon 12; Reyes in Fernández 15, Carroll 14

Panathinaikos : Mapooro Cantu 78:76 (23:17, 21:26, 17:12, 17:21)
Schortsanitis 19, Diamantidis 12, Ukić in Panko 11; Markoišvili in Aradori 17

Skupina B

Asseco Prokom : Unicaja 75:77 (22:28, 17:17, 20:18, 16:14)
Koszarek 16, Robinson 14; Williams 18, Urtasun 14 ... Dragić 10 v 16 minutah

Alba Berlin : Elan Chalon 74:71 (24:25, 12:15, 15:19, 23:12)
Thompson 24, Wood 19; Tchicamboud 20

Maccabi Electra : Montepaschi Siena 70:68 (14:20, 17:13, 22:19, 17:16)
Hickman 19, Thomas 14; Kemp 16

Lestvica: 1. Alba 4 točke, 2. Maccabi 4, 3. Elan Chalon 3, 4. Unicaja 3, 5. Prokom 2, 6. Siena 2.

Skupina C

Cedevita Zagreb : EA7 Emporio Armani 71:83 (16:19, 21:21, 16:16, 18:27)
Gelabale 20, Wright 14; Landford 17, Cook 15, Fotsis 13

Anadolu Efes : Olympiacos 98:72 (30:13, 24:19, 20:25, 24:15)
Farmar 25, Vujačič 15 v 25 minutah, Erden in Savanović 13; Spanoulis 14, Hines 13

Caja Laboral : Žalgiris 71:77 (25:23, 10:17, 16:17, 20:20)
Oleson in Nocioni 13, Lampe 12; Tremmell 17, Kaukenas 15, Lafayette 12

Lestvica: 1. Armani 4 točke, 2. Žalgiris 4, 3. Anadolu Efes 3, 4. Olympiacos 3, 5. Cedevita 2, 6. Caja Laboral 2.

Skupina D

Lietuvos Rytas : FC Barcelona Regal 49:67 (8:13, 17:14, 11:20, 13:20)
Radošević 11, Seibutis 8; Navarro 13, Ingles 11, Lorbek 9 v 14 minutah

Brose Baskets : Bešiktaš 71:86 (19:24, 12:23, 11:20, 29:19)
Gavel 21, Nachbar 11 v 31 minutah; Jerrells 27, Guler 14, Markota 11, ... Vidmar 3 v 21 minutah

Partizan mt:s : CSKA Moskva 71:76* (13:14, 18:25, 15:10, 16:13)
Bogdanović 16, Westermann 15; Weems 30, Teodosić 12 (1/7 za tri), Erceg in Krstić 9
* - po podaljšku

Lestvica: 1. Bešiktaš 4 točke, 2. Barcelona 4, 3. CSKA Moskva 4, 4. Lietuvos Rytas 2, 5. Partizan 2, 6. Brose Baskets 2.