Olimpija po Krkinih stopinjah

bracey wright klemen prepelic
1/4
ABA
Košarkarji Uniona Olimpije so v petem kolu lige Aba doma z 71:75 izgubili proti zagrebški Cedeviti. Ljubljančani tako ostajajo pri treh zmagah v letošnji sezoni. Krka je v že nedeljo klonila pri Širokem.

Spopad evroligaških ekip so bolje začeli gostje. Cedevita je takoj povedla s 7:2, pa 11:6 in domači strateg Sašo Filipovski je hitro posegel po minuti odmora. A prave rešitve zmaji niso našli, slabo so metali izza črte (v prvem polčasu 2-7) in kot po tekočem traku izgubljali žoge. Vse to se je poznalo pri lovljenju tekmeca, saj Cedevita ni dovolila, da bi se domači približali na manj kot tri točke, večino prvega polčasa pa je bila razlika pet ali več. Šele ob izteku prvih 20 minut sta Teemu Rannikko in Dražen Bubnić z natančnimi meti svoje moštvo približala na 30:33, Finec pa je ob koncu zadel še trojko za 35:38 in napovedal boljše nadaljevanje.

To je bilo za zeleno-bele res boljše; po drugi nešportni osebni napaki gostov so si domači v 27. minuti pri izidu 47:46 sploh prvič na tekmi priigrali vodstvo. A je bilo še naprej tesno, spet so za nekaj točk povedli gostje, nato pa sta se v 34. in 35. minuti izkazala Klemen Prepelič z eno in Sasu Salin z dvema trojkama zapored za 66:65. Nato pa je domači center Adam Baynes dobil peto osebno, nakar je Cedevita spet pobegnila na pet točk. V zadnjo minuto so domači vstopili s tremi točkami zaostanka, a je nato Prepelič zgrešil oba prosta meta, gostje pa so na drugi strani imeli bolj mirne roke. Kanček upanja je s trojko tik pred koncem obudil Jaka Blažič, a so Zagrebčani zadeli še zadnja prosta meta (na tekmi so zadeli vseh deset) in potrdili zmago. Pri domačih je bil najboljši Dylan Page s 15 točkami, pri gostih pa Miro Bilan z 20.

Široki ustavil Krko

Tekmo so bolje začeli domači, ki so povedli z delnim izidom 7:0, nato pa so Novomeščani izenačili na 9:9. Pri gostiteljih je bil v tem delu tekme prepričljiv Darko Planinić, Smiljan Pavič je za Krko zbral štiri. V drugem delu tekme so krkaši prikazali bolj zbrano igro in že v samem začetku naredili delni izid 6:0 ter povedli z 22:15.

Domači pa se niso pustili, saj so se najprej približali na 20:22 in nato še na 25:26. Še vedno je dobro metal Planinić, ki je v prvem polčasu dosegel osem točk, ob polčasu so gostje vodili za +3, Domen Lorbek in Pavič pa sta skupaj dosegla 15 točk.

Drugi polčas je bil v začetku v znamenju domačih. Ti so se zbrali in izdatneje pritisnili na plin. Novomeško ekipo so ujeli na 43. točki, ko je bil Marko Šutalo uspešen s prostimi meti, nato pa so prevzeli vodstvo s 46:43. Gostitelji so vodili do izida 58:58, ko je Lorbek zadel za dve in nato še prosti met.

A so Hercegovci zadržali mirne živce, povedli na 61:58 in nato še 69:65, ko sta eden za drugim iz igre zgrešila Lorbek in Pavič. Domači so v razburljivi končnici znali zadržati mirne roke in so tako vknjižili drugo letošnjo zmago, Krka ostaja pri treh. V šestem kolu bo Krka prihodnjo soboto ob 19. uri gostila Budućnost, Široki bo dve uri prej igral pri Cedeviti.