Partizan na kolenih v Stožicah

Gay Balažič Helios Domžale Krka liga ABA
1/11
ABA
Kljub 32 točkam Klemna Prepeliča so slovenski dvoboj 24. kola lige ABA v Domžalah dobili košarkarji Krke (92:82). Laščani so ob isti uri doma položili orožje pred Radničkim (65:79). V zadnji tekmi kola je Union Olimpija v Stožicah s 70:57 ugnala Partizan.

Čeprav Olimpija v dvobojih s Partizanom v tem tekmovanju doslej ni imela veliko uspeha, saj je od 17 tekem dobila le dve, pa je nocoj v Stožicah znova razveselila svoje navijače in črno-bele iz Beograda na skupno 111. medsebojni tekmi 47. premagala. Ljubljančani so tekmeca strli predvsem po zaslugi meta za tri točke (natančni so bili 12-krat) in skoka v napadu. Pod Partizanovim obročem so ujeli kar 16 žog. Do 13. zmage v tej sezoni, ki jih je popeljala na šesto mesto na lestvici, so prišli povsem zasluženo, saj so vodili praktično celo tekmo.

Ljubljančani so prvi polčas odigrali dobro. Z izjemo uvoda tekme so bili v prednosti, tekmečevo mrežico so uspešno rešetali predvsem z meti za tri točke, v prvem polčasu so jih dosegli šest. Na glavni odmor so nesli šest točk prednosti, a pred tem dvakrat vodili tudi že za osem točk. Odlično pa so začeli tretjo četrtino. Po zaslugi dveh trojk Gorana Jeretina in košev Deona Thompsona so zmaji v 26. minuti povedli že z 49:33.

Ko je Sasu Salin v 27. minuti z novo trojko - skupno že deveto Olimpijino - svojo ekipo popeljal v vodstvo z 52:35, je že močno zadišalo po zeleno-beli zmagi. Toda zadnjih deset minut so gostitelji začeli slabo. Partizan se je z delnim izidom 11:0 šest minut pred koncem približal na 56:52. A Olimpija se je pravočasno odzvala in s trojko Gorana Jagodnika ter prostima metoma Jake Blažiča spet ušla na varnejših 61:52. Ko je Deon Thompson dve minuti pred koncem s svojima 11. in 12. točko prednost povišal na 65:55, je bil zmagovalec odločen.

Krka našla zdravilo za 32 točk Prepeliča

V slovenskem obračunu v jadranski ligi je Krka v Domžalah premagala Helios, s čimer imata obe slovenski ekipi zdaj po sedem zmag in 17. porazov. Na tekmi je že po izenačenem uvodu vse kazalo na zmago gostov iz Novega mesta. Ti so ob koncu prve četrtine povedli z 20:32, nato pa razliko nekajkrat povišali še za točko. V zadnjih minutah prvega polčasa pa so se gostitelji le zbrali in začeli Krkaše dohitevati. Na 40. točki sta bili ekipi vnovič poravnani, Sandi Čebular pa je gostitelje z uspešno izvedenim prostim mestom celo popeljal v vodstvo. Takrat je bilo jasno, da bo zmagovalec odločen po menjavi strani.

Tudi tretji del ni prinesel odločitve in gledalci v domžalskem Komunalnem centru so bili pred napeto končnico. V zadnjem delu pa so bili bolj zbrani državni prvaki iz Novega mesta, ki so se veselili prestižne zmage v slovenskem dvoboju. Domačim ni pomagal niti izredno razpoloženi Klemen Prepelič, ki je dosegel kar 32 točk, od tega šest trojk. Z meti z razdalje so bili zelo učinkoviti tudi Dolenjci, ki so v 16 poskusih izza črte zadeli kar 11 košev in imeli statistiko v tem elementu bistveno boljšo kot pa pri prostih metih (13:22).

Že v torek obe ekipi čakata nova obračuna. Domžalčani se bodo pomerili z izraelskim Maccabijem, Krko pa čaka tekma z Radničkim, ki je na gostovanju v Laškem danes dosegel svojo 12. zmago.

Pivovarji ostajajo na dnu razpredelnice

Laščani se ne morejo odlepiti z dna lestvice, tokrat so izgubili še proti Radničkemu iz Kragujevca. In to kljub dejstvu, da je slovenska ekipa podpisala pogodbo s 27-letnim Markom Popovićem. Slednji je že tretja okrepitev ekipe, odkar je vajeti moštva decembra prevzel Ivan Sunara, a tokrat še ni dobil priložnosti.

Laščani so tokrat vknjižili že 22. poraz (ob zgolj dveh zmagah), na drugi strani je bil Kragujevac uspešen dvanajstič (ob prav toliko porazih). Gostje so že od samega začetka prevzeli pobudo in vodstva niso več izpustili iz rok. Zaostanek domačih se je tako le še večal, pred zadnjimi desetimi minutami, ki so bile tako le še formalnost, je bil že več kot 20 točk. Gostitelji so se zaradi nekoliko bolj sproščene igre Radničkega v 34. minuti približali na -15 (50:65) in v zadnji minuti še na -13 (63:76), a kaj več jim do konca tekme ni uspelo, čeprav so zadnjo četrtino dobili z izidom 27:20.

V vrsti domačih je bil z 19 točkami najuspešnejši Nejc Strnad, ki je poleg tega kar šestkrat zadel za tri točke. V vrsti Radničkega, pri slednjih je lahko trener v zadnjem delu tekme odpočil začetno peterko in dal priložnost mlajšim košarkarjem, pa je bil z 18 točkami najbolj učinkovit David Simon. Zlatorog bo v 25. kolu, 13. marca gostil ekipo Budućnosti, medtem ko Radnički na isti dan odhaja v goste k novomeški Krki.