Po mrku Hrvatov velika vrnitev Srbov

pokal ex-yu slovenija hrvaška stožice
1/31
Benjamin Kovač
Srbska košarkarska reprezentanca je postala prvak Adecco pokala EX-YU, potem ko je v finalu premagala reprezentanco Hrvaške z 80:71. Velika vrnitev na krilih Nenada Krstića v zadnji četrtini.

"Ne bom vam lagal, proti Hrvatom je vedno lepo zmagati. Tekme z njimi imajo poseben naboj," je takoj po tekmi priznal najkoristnejši igralec turnirja Srb Nenad Krstić. "Veseli me, da smo zmagali v tej napeti tekmi. Igralci so se zadnjih pet minut zbrali in odigrali zelo dobro," pa je srbsko vrnitev opisal legendarni strateg Duda Ivković, ki tudi tokrat ni pozabil pohvaliti organizatorjev, ki so po njegovem pripravili enega najboljših turnirjev ta hip. Tudi najboljši strelec turnirja Bojan Bogdanović po porazu ni bil preveč razočaran, nasprotno. "Zelo smo zadovoljni, tekma je bila na visoki ravni. Na žalost nam je na koncu zmanjkalo koncentracije in Srbi so se odlepili ter tekmo pripeljali do konca."

V tekmo so bolje vstopili Hrvati, ki so hitro povedli s 7:2. Srbi so vrnili udarec in v sedmi minuti tekme so prvič prišli v vodstvo (13:11). Po zaslugi Bogdanovića - ta je v prvem polčasu dosegel 11 točk - so se varovanci Josipa Vrankovića z delnim izidom 8:0 vrnili v vodstvo in na prvi odmor odšli s prednostjo treh točk (21:18). V drugi četrtini je četa Dude Ivkovića hitro prešla v vodstvo, ki ga je držala vse do zadnje minute prvega polčasa, ko je naše sosede v vodstvo s trojko popeljal "krvnik" Slovenije Krunoslav Simon.

V tretji delu tekme so Hrvati počasi, a vztrajno delali razliko v svojo korist, na koncu tretje četrtine pa je na semaforju pisalo 60:53 zanje. Tudi na začetku zadnje četrtine so prevladovali Hrvati, ki so hitro prišli do vodstva z desetimi točkami (67:57). Nato pa je sledil popoln mrk naših sosedov, ki so dopustili, da so se Srbi na krilih MVP-ja tega turnirja Nenada Krstića vrnili v igro z delnim izidom 13:0. Končnica je potekala v slogu zadnje četrtine in Srbi so se na koncu veselili zanesljive zmage (80:71), potem ko so v četrti četrtini dali kar 16 točk več kot Hrvati. "Srbija, Srbija!" in ne "Slovenija, Slovenija!" je v zadnjih sekundah finala vzklikalo stožiško občinstvo, ki je tokrat bilo očitno na strani srbske reprezentance. Pri zmagovalcih se je najbolj izkazal Duško Savanović s 17 točkami - 16 jih je dodal Krstić -, medtem ko je za poražence največ, 17 točk, prispeval Bojan Bogdanović.