Prepelič za predsednika: 26 točk in zmaga

Pajić Gelabale Murić Cedevita Union Olimpija liga ABA
1/22
ABA
Košarkarji novomeške Krke so na tekmi 11. kola lige ABA izgubili proti zagrebški Cedeviti (78:97). Slovenski košarkarji so točkovno dobili prvo in tretjo četrtino, pokopala pa jih je druga, ki so jo izgubili kar z 11:29. Union Olimpija se je v drugem polčasu vrnila in proti Ciboni doma slavila v napeti končnici (87:82).

Uniona Olimpija je dosegla peto zmago v ligi ABA, šele drugo v zadnjih sedmih tekmah. V razburljivem srečanju v Stožicah so premagali hrvaško Cibono, ki je imela štirinajst minut pred koncem tekme še 19 točk prednosti.

Ljubljančani so vnovič dokazali, da zanje ni izgubljenih partij in da je v športu vse mogoče. Potem ko so 25 minut tekme zaostajali tako na semaforju kot v večini košarkarskih elementov, vključno z borbenostjo v obrambi in kolektivno igro v napadu, so v zadnjih petih minutah tretje četrtine naredili velik preobrat, ki jim je omogočil, da so v zadnji četrtini prišli tudi do pomembne zmage.

Pri zaostanku 44:63 trenerju Sašu Filipovskemu ni preostalo drugega kot da v igro pošlje Luko Rupnika, sicer slovenskega reprezentanta, ki je letos pri Olimpiji v senci Fincev Sasuja Salina in Teemuja Rannikka ter ameriškega branilca Dominica Watersa.

Ključni koši Murića in Prepeliča

Njegov vstop je vzpodbudil najprej Klemna Prepeliča, da je začel zadevati z razdalje, nato Jako Blažiča, da je uspešno zaključeval hitre protinapade ali prodore, ter Arona Baynesa, da je uveljavil svojo moč pod obročema.

Olimpija se je pred zadnjo četrtino približala na 64:67, tri minute pred koncem tekme je tretjič na srečanju povedla (77:76), v zadnji minuti pa sta ključne koše dosegla Dino Murić in Prepelič.

Slednji je tekmo končal pri 26 točkah in statističnemu količniku 29. Še višjega je imel Baynes (35), ki je zbral 19 točk in 16 skokov, povsem pa so odpovedali Waters (2 točki), Rannikko (3) in Alen Omić, ki se sploh ni vpisal med strelce. Zmaji bodo v naslednjem kolu (10. 12.) gostovali v Širokem Brijegu.

Krka prva žrtev Petrovića

Potem, ko so prejšnji teden premagali slovenskega podprvaka Olimpijo, so košarkarji Krke v enajstem kolu lige Aba gladko izgubili z drugouvrščeno ekipo minulega hrvaškega prvenstva Cedevito.

Cedevita Krka liga ABA Ilievski Lalić | Avtor: ABA ABA
Za Novomeščane je to šesti poraz, Zagrebčani, ki jih po odhodu Božidarja Maljkovića vodi Aleksander Petrović, pa so se s sedmo zmago znova priključili ekipam v zgornji četrtini razpredelnice.

Krka je odlično odigrala prvo četrtino, jo s trojko Mateja Rojca s sredine igrišča v zadnji sekundi tudi dobila, nato pa v nadaljevanju prvega polčasa vidno popustila, kar je raznovrstna in razpoložena zasedba Cedevite znala kaznovati.

Carl Wright je v prvem polčasu dosegel 17 točk in bil nerešljiva uganka za košarkarje Krke, ki se bodo morali vse do januarja znajti brez nove okrepitve, po dvanajstih letih povratnika v ekipo Matjaža Smodiša.

Delni izid 24:7 pred odmorom

Prav v drugem delu druge četrtine, bolj natančno med 14. in 20. minuto, so Novomeščani zapravili večino možnosti za ugodnejši razplet. Od vodstva Krke 28:27 so Zagrebčani do odmora naredili delni izid 24:7 in na odmor odšli z zajetno prednostjo 16 točk.

Ta je v drugem delu hitro poskočila na 22 (57:35) in varovanci Aleksandra Sekulića - manjkala sta Domen Lorbek in Jurica Golemac - se niso več vrnili v igro za zmago. V prihajajočem tednu Krko čakata dve domači preizkušnji.

V torek tekma pokala Eurochallenge proti turški Pinar Karsiyaki ter v soboto vodilna ekipa lige Aba Igokea.