Salinova roka potegnila Olimpijo iz godlje

Krka Maccabi Schortsanitis
1/11
ABA
Union Olimpija je v 14. kolu lige ABA v pivovarskem derbiju premagala Zlatorog z 69:63. Po več kot spodbudnem začetku Krke pri Maccabiju so Izraelci v drugem polčasu prestavili v višjo prestavo in na koncu slavili s 77:57. Široki Brijeg s kar 85:59 odpravil domžalski Helios.

Ljubljančani so do devete zmage v regionalni ligi prišli v zaključku zadnje četrtine, ko je dve trojki zapored zadel Sasu Salin in Union Olimpiji priigral dve točki. Zlatorog je le z dvema zmagama in 13 porazi na dnu prvenstvene lestvice, Ljubljančani pa so na četrtem mestu.

Prvi koš na tekmi so dosegli gosti, ki so vodili do sredine prve četrtine, nato pa so v vodstvo po nekaj napakah Ljubljančanov prišli domači košarkarji in povedli za štiri točke (12:8). Vendar vodstva niso uspeli dolgo zadržati, kajti igralci iz prestolnice so hitro znova prišli v prednost. Obe ekipi sta nato bili izenačeni in z nekaj lepimi akcijami in dvema zabijanjema Alena Omića na noge dvignili gledalce v Treh lilijah. Prvo četrtino so zmaji dobili z 20:19. V drugi četrtini so Ljubljančani bolje začeli in prišli po slabih dveh minutah do prednosti šestih točk (25:19), ki so jo nato brez večjih težav držali in šest minut pred odhodom na odmor še povišali na +8 (32:24). Laščani so se do zaključka prvega polčasa uspeli približati na štiri točke zaostanka, a kaj več niso zmogli. Po prvem polčasu je bilo na semaforju 38:34 v korist Union Olimpije.

Po dobri minuti tretje četrtine je Daniel Vujasinović z metom za tri točke Laščane približal na točko zaostanka (37:38), Union Olimpija pa je po dveh izgubljenih žogah domačih igralcev rezultat zopet hitro povišala. Štiri minute pred koncem so ljubljanski košarkarji povedli za deset točk (50:40), igralci Zlatoroga pa niso našli načina kako spraviti žogo v koš. V zaključku tretje četrtine so se vendarle uspeli zbrati na odmor pred zadnjo četrtino odšli z zaostankom 49:55.

Jure Škifić in Aleksandar Gruev sta v nadaljevanju dosegla vsak po en koš in rezultat na semaforju je bil izenačen na 55:55. Sledila je še samostojna akcija Luke Lapornika in domači košarkarji so 5:45 minute pred koncem vodili za dve točki. Ekipa Zlatoroga je zaigrala v obrambi bolj agresivno kot prej, kar je Ljubljančanom povzročilo težave v napadu. V zaključku tekme je z dvema trojkama Ljubljančane v vodstvo s 67:61 popeljal Sasu Salin in odločil zmagovalca.

Najučinkovitejši je bil na koncu Salin, ki je tekmo končal pri 18 točkah, ob tem pa je zadel pet od šestih metov za tri točke. Jaka Blažič jih je dodal 17, na nasprotni strani pa je bil najbolj razpoložen Alen Omić s 15 točkami.

Krka Maccabi | Avtor: ABA ABA
Krka v prvem polčasu namučila Maccabi

Državni prvaki Slovenije so v leto 2012 krenili s prenovljeno ekipo, ki se je na gostovanju v Tel Avivu uspešno kosala z evropskimi podprvaki, seveda pa ji zmage vodilne ekipe lige Aba in njenega stoodstotnega izkupička na domačem parketu ni uspelo preprečiti.

Krka se je med prazniki okrepila s tremi igralci: 212 centimetrov visokim Dalmatincem Juretom Lalićem, ki je nadomestil Jeroma Jordana, Srbom Urošom Lučićem (207 cm), ki je prišel namesto Marka Djurkovića, ter ameriškim branilcem Benom Hansbroughom (namesto Jimmyja Baxterja).

Že prva tekma je potrdila, da je Krka opravila dober posel in da bodo imeli tekmeci v Sloveniji težko delo za preprečitev njene nadaljnje vladavine. Lalić je bil prvi strelec tekme z 18 točkami in MVP srečanja s statističnim indeksom 24 (met iz igre 7:8, 8 skokov), Hansbrough in Lučić pa sta bila s po devetimi točkami naslednja dva najboljša posameznika Novomeščanov.

Vseeno pa to ni bilo dovolj za presenečenje, čeprav se lahko varovanci trenerja Aleksandra Sekulića pohvalijo, da so med redkimi ekipami, ki so dobile četrtino proti Maccabiju (prvo s 17:15) ter da so gostitelje, drugo najučinkovitejšo ekipo lige (povprečje 85 točk), zadržali na 77 točkah. Manj točk je Maccabi dosegel le proti Unionu Olimpiji in ob porazu z Zagrebom.

Naslednje kolo lige Aba je na sporedu že sredi tedna. Krka bo v torek ob 18. uri gostila Cibono.

Helios brez možnosti proti Širokemu

Helios še naprej ostaja brez zmage na gostovanjih. Če so se Domžalčani na prvi tekmi s Hercegovci v dvorani Komunalnega centra pritoževali nad sodniškim kriterijem, tokrat zunanjih razlogov za poraz nimajo, saj so bili vseh 40 minut v podrejenem položaju, tako da Široki Brijeg ostaja neporažen v dvobojih s slovenskimi moštvi. V dosedanjih štirinajstih tekmah je zabeležil sedem zmag, od tega kar pet proti predstavnikom Slovenije.

Helios je katastrofalno odigral prvo četrtino. Gostitelji so namreč v sedmi minuti vodili že z 21:4 in si tako na stežaj odprl vrata do lahkih dveh točk. Čeprav so varovanci trenerja Zmaga Sagadina v drugih desetih minutah nekoliko popravili vtis in dobili ta del igre za točko, pa se je razlika v nadaljevanju znova povečala, tako da je Helios doživel svoj tretji najvišji poraz v ligi Aba v tej sezoni.

Odlično predstavo v dresu Širokega Brijega je prikazal Fran Pilepić, ki je dosegel 26 točk ob stoodstotnem metu. Zadel je vseh pet poskusov za dve točki, izza črte 6,75 je metal 3:3, proste mete pa 7:7. Pri Heliosu je Earl Gay zbral 17 točk (trojke 1:5), Drago Pašalić 13 (trojke 1:5), Dražen Bubnić pa je imel najvišji statistični indeks s 14 točkami in 7 skoki.

Petnajsto kolo lige Aba je na sporedu sredi prihajajočega tedna. Helios bo v sredo ob 18. uri gostil petkratne zaporedne prvake, igralce beograjskega Partizana.