32 ogledov

Slovenci tudi prek trdoživih Gruzijcev

Jaka Lakovič EPA
Slovenska košarkarska reprezentanca je po novi napeti tekmi na evropskem prvenstvu proti Gruziji prišla do tretje zmage (87:75) in si že odprla vrata v drugi del tekmovanja v Litvi. Blestela Jaka Lakovič in Sašo Ožbolt.

Košarkarji Slovenije so v tretjem nastopu na eurobasketu v Litvi zabeležili tretjo zmago in si dve koli pred koncem prvega dela predtekmovanja že zagotovili napredovanje v drugi del, ki bo potekal v Vilniusu. Tam se bodo - še prej jih v Klaipedi čakata tekmi z Belgijo in Rusijo - križali in odigrali tri nova srečanja z najboljšimi moštvi iz skupine D. Za čim boljše izhodišče bo ključna ponedeljkova tekma z Rusijo, saj se bodo v nadaljevanje prenesle le točke s tekmeci, ki bodo prav tako napredovali.

Slovenija je tekmo začela slabo, povsem drugače kot Gruzija, ki je v uvodnih dvanajstih minutah zadela skoraj vse in si na začetku druge četrtine priigrala rekordno prednost 13 točk (15:28). Gruzijci so imeli do tedaj ob fanatični borbenosti v obrambi kar 71-odstotni met iz igre (Slovenija komaj 25%), bolje so skakali, raznovrstno zaključevali napade in svojim 1500 navijačem na tribunah, med njimi tudi predsedniku Gruzije Mihajilu Sakašviliju, ki jim je za napredovanje v drugi del obljubil nagrado 900 tisoč dolarjev, pripravili pravo veselico.

Šele ko je Sloveniji stekel met za tri točke (v prvem polčasu 9:20), hkrati pa se je Gruziji ustavil napad, se je razlika začela zmanjševati. Tako je bilo v 14. minuti 24:28, nato 30:33 in 35:37, s košem Saša Ožbolta v 20. minuti pa je Slovenija odšla na odmor pri 40:40.

V drugem polčasu so na svoj račun prišli tudi slovenski navijači, ki se jih je v Klaipedi na tretji tekmi zbralo kakšnih 500; po tekmi so lahko sproščeno odšli na koncert Zorana Predina v središče mesta. Obramba Slovenije je namreč začela delovati veliko bolj učinkovito, tako da z izjemo Zaze Pačulina, igralca z dolgoletnim stažem v ligi NBA, Gruzijci niso več prihajali do neoviranih metov na koš. Erazem Lorbek je s petimi zaporednimi točkami pripeljal Slovenijo do vodstva z 51:45, nova trojka Jake Lakoviča v 25. minuti pa je pomenila 54:45.

Kot je opozarjal slovenski strateg Božidar Maljković, ki so mu pred prvenstvom dobro igro zaželeli tudi nekdanji selektorji in pomočniki Jure Zdovc, Aleš Pipan in Tomo Mahorič, se Gruzijci ne vdajo kar tako. To imajo v svoji krvi in to so pokazali tudi na parketu dvorane Arena.

Tik pred koncem tretje četrtine so se s trojko približali na vsega točko zaostanka, a na slovensko srečo je bil to hkrati tudi eden zadnjih nabojev, ki jim je ostal v puški. Pohod proti novi zmagi je začel odlični in borbeni Zoran Dragić (65:60), nadaljeval prerojeni kapetan in prvi strelec tekme Lakovič (73:65), dokončal pa vsestranski Ožbolt (79:68), z 21 točkami drugi strelec Slovenije.

Tekmo četrtega kola bo Slovenija igrala v nedeljo ob 20. uri proti Belgiji, v ponedeljek ob 17.00 pa jo čaka še obračun za prvo mesto v skupini z Rusijo.

Izjave po tekmi:

Matjaž Smodiš, igralec Slovenije:
"To je bila vrhunska predstava. Bila je trda čvrsta, moška tekma. Zdržali smo pritisk in odlično odigrali proti conski obrambi. Bili smo pametni v ključnih trenutkih in izkoristili njihove slabosti. Ni bilo perfektno, je pa šlo za našo dobro predstavo."

Jaka Lakovič, kapetan Slovenije:
"Kakšna tekma! za nas je bila zelo težka in pomembna. V dvoboj smo sicer krenili slabo, brez prave energije in obrambe. Gruzijci so bili bolj agresivni in močnejši, v prvi četrtini pa so tudi vse zadevali. Nato smo se zbudili, popravili obrambo in zadeli nekaj metov proti coni. V igro smo se vrnili z obrambo. Zaradi nje se nam je dvignila samozavest tudi v napadu. Po dobri obrambi je veliko lažje napadati. Še enkrat se je dokazalo, da tekme dobivamo z igro pod našim obročem. Obramba je ključ do zmage, to se je pokazalo tudi na tej tekmi. Pravzaprav je bilo tako na vseh treh do zdaj odigranih dvobojih."

Igor Kokoškov, selektor Gruzije:
"Dovolili smo jim, da dosežejo 31 točk po naših napakah in izgubljenih žogah. To je vzrok za naš poraz.Tekma je za nas trajala predolgo. Nimamo dovolj izkušenj s takšnimi tekmovanji. Slovenija ima veliko izkušenih in nadarjenih igralcev in vseh 40 minut se nismo mogli kosati z njimi. Trudili smo se, a to ni dovolj, da se užene Slovenija. Treba je igrati tudi dobro in pametno."

Božidar Maljković, selektor Slovenije:
"V prvem polčasu so nam dali 40 točk, kar je absolutno preveč. Kasneje pa smo zaigrali korektno obrambo. To zmago podarjamo slovenskim navijačem. V času recesije ni lahko dati na stran toliko denarja in priti tako daleč. Rad bi se jim v svojem imenu in tudi v imenu igralcev zahvalil za podporo."

Sašo Ožbolt, igralec Slovenije:
"Zelo smo si želeli popraviti vtis iz prejšnjih dveh tekem. Vedeli smo, da tako slabo ne moremo več metati. Morda je bilo dobro, da je Gruzija že v startu začela s cono, tako da smo hitro zadeli nekaj metov za tri in se sprostili. V obrambi pa lahko igramo še veliko bolje."