31 ogledov

Slovenija deklasirala Nemčijo

RaÅ¡o Nesterović Žurnal24 main
Slovenska košarkarska reprezentanca je v 2. kolu 2. dela evropskega prvenstva v Madridu (skupina F) premagala Nemčijo.
Slovenija : Nemčija – 77 : 47 (30:9, 45:22, 63:34)

Dvorana Telefonica Arena, gledalcev 5000, sodniki: Arteaga (Španija), Jovčič (Srbija), Shtriks (Izrael).
Slovenija: Čebular 2 (2:2), Lakovič 12 (4:6), Dragič 5 (1:3), Nesterovič 13 (1:1), Smodiš 22 (7:9), Slokar 9, Jagodnik 4 (2:2), D. Lorbek 6 (4:4), E. Lorbek 4.
Nemčija: Demirel 2 (2:4), Okulaja 5 (0:2), Arigbabu 2, Garrett 3 (3:3), Herber (0:2), Hamann 2, Greene 3, Roller 2, Gruenheid 3 (1:2), Femerling 2, Nowitzki 16 (1:1), Jagla 7 (3:4).
Prosti meti: Slovenija 21:27, Nemčija 10:18.
Met za dve točki: Slovenija 19:39, Nemčija 14:41.
Met za tri točke: Slovenija 6:13 (Smodiš 3, Lakovič 2, Slokar), Nemčija 3:19 (Nowitzki, Okulaja, Greene).
Skoki: Slovenija 42 (34 + 8), Nemčija 33 (20 + 13).
Osebne napake: Slovenija 22, Nemčija 24.
Pet osebnih: Slokar (31.).

Slovenija je dosegla še peto zaporedno zmago na 35. evropskem prvenstvu in je ob Litvi edina neporažena reprezentanca. Zmaga bo šla v zgodovino, saj so si z njo varovanci selektorja Aleša Pipana zagotovili vsaj drugo mesto v skupini F in odlično izhodišče pred četrtfinalom. V zadnji tekmi drugega dela, v sredo ob 21.30, bosta tako Litva in Slovenija odločali o prvem mestu v skupini.

Prva četrtina bo šla v anale slovenske košarke. Predstava za sladokusce, a samo za tiste, ki navijajo za Slovenijo. Deset minut brez napake. "Nekoč so risanke predvajali ob 7. uri, zdaj so na sporedu ob 21.30," je bilo eno od mnogih sporočil SMS, ki so priromala na mobilne telefone slovenskih novinarjev v Madrid. Slovenija je bila na nogah, Nemčija pa potopljena 21 milj pod morjem. Dirk Nowitzki je dosegel 6 točk, drugi igralci Nemčije tri. Slovenija je iz igre metala 9:12, fantje so blesteli od prvega do zadnjega, na parket bi lahko prišli celo rezervisti. Po minutah se je rezultat gibal takole: 5. minuta 13:5, 24:9 v osmi minuti in konec prve četrtine 30:9.

Goran Dragić © AFP

Nemški trener Dirk Bauermann , ki je pred dnevi samozavestno verjel v zmago Nemčije, je obsedel na klopi. Tudi Dirk Nowitzki jo je moral "greti", saj sta ga Matjaž Smodiš in Uroš Slokar povsem onemogočila. Premoč Slovenije je bila tako prepričljiva, da so se španski gledalci na tribunah dolgočasili in mnogi so med odmorom kar zapustili dvorano. Slovenija je namreč ob polčasu vodila s 23 točkami razlike, že pred tem pa se je v 16. minuti približala meji 30 točk (39:11).

Nowitzki je polčas končal z 11 točkami, torej "polovico Nemčije", Slovenija pa je izgledala tako: Smodiš 11, Lakovič 10, Slokar 9, Nesterović 5, Jagodnik in brata Lorbek pa skupaj 10, torej 45.

Drugi polčas je bil tako zgolj formalnost in priložnost, da je bila peščica slovenskih navijačev v dvorani Arena v središču pozornosti. Poleg izjemne predstave košarkarjev so uživali v plesnih izvedbah ukrajinskih plesalk na takte Na Robleku in pesmih slovenskega raperja iz Velenja, ki so odmevale iz ozvočenja, ter poskakovali na "Kdor ne skače, ni Sloven'c ..."

Košarkarji pa so na parketu nadaljevali zastavljeno delo. Niso popustili niti za milimeter, tako v obrambi kot napadu so bili za nekaj razredov boljši od srebrnih z zadnjega evropskega prvenstva v Beogradu. V 27. minuti je padla tudi magična meja 30 točk – 58:28. Dirk Nowitzki je s 16 točkami raje odšel na klop, da se ne bi poškodoval, selektor Pipan pa je v igro povabil Sandija Čebularja , Gašperja Vidmarja in Jako Klobučarja . Tudi ti so se poigrali z Nemčijo. V 37. minuti so povedli s 75:39, povsem ob koncu tekme pa so zapravili, kar bi bila najvišja zmaga na tem prvenstvu (Rusija – Izrael + 33). Vseeno je bilo 30 točk razlike dovolj za najvišjo zmago Slovenije na vseh dosedanjih osmih evropskih prvenstvih.