Slovenija končala na sedmem mestu

Slovenija je še drugič premagala Francijo. Žurnal24 main
Slovenska reprezentanca je evropsko prvenstvo končala z zmago nad Francijo.
Slovenija : Francija 88:74 (18:17, 36:40, 51:57)

Dvorana Palacio de Deportes, gledalcev 500, sodniki: Lamonica (Italija), Pilipauskas (Litva), Radovič (Hrvaška).
Slovenija: Lakovič 26 (5:6), Nesterović 19 (1:4), Smodiš 13 (1:2), Slokar 13 (5:5), Klobučar 2 (2:4), Jagodnik 5 (2:2), D. Lorbek 8 (4:4), E. Lorbek 2 (2:2).
Francija: Gomis 10 (1:2), Giffa 2 (2:2), Diawara 7 (2:2), Parker 31 (2:2), Ferchaud 5 (2:3), Pietrus 4 (2:2), Kirksay 2, Turiaf 13 (5:10).
Prosti meti: Slovenija 22:29, Francija 22:30.
Met za dve točki: Slovenija 18:36, Francija 17:37.
Met za tri točke: Slovenija 10:25 (Lakovič 5, Smodiš 2, Slokar 2, Jagodnik), Francija 6:23 (Parker 3, Gomis, Diawara, Ferchaud).
Skoki: Slovenija 34 (24 + 10), Francija 38 (25 + 13).
Osebne napake: Slovenija 23, Francija 28.
Pet osebnih: Kirksay (38.), Diaw (38.), Smodiš (39.).

Slovenija je z izjemno zadnjo četrtino, v kateri je dosegla kar osem trojk (iz desetih poskusov), premagala Francijo in zasedla tako želeno končno sedmo mesto na evropskem prvenstvu. S tem si je zagotovila uvrstitev na kvalifikacijski turnir za olimpijske igre v Pekingu in naslednje evropsko prvenstvo, ki bo leta 2009 na Poljskem.
lakovic2

Jaka Lakovič © Eurobasket

Trener Aleš Pipan je tekmo začel s klasično postavo Lakovič, Domen Lorbek, Jagodnik, Smodiš in Nesterović, ki je odlično startala (10:2), tako da je moral francoski strateg Claude Bergeaud že po dobrih treh minutah vzeti minuto odmora. Njegovi varovanci so nato zaigrali precej bolje, bolj motivirano, a tudi oni so potrebovali pomoč sodniške trojke iz Italije, Litve in Hrvaške, da so lahko prešli v ospredje. V osmi minuti se je Pilipauskas iz Litve po tehnični napaki Pipana odločil za zelo nenavadno potezo, ki je Franciji omogočila šest prostih metov. Iz zaostaka 11:14 so tako Francozi prešli v vodstvo s 17:14. Povrh vsega pa se je ob koncu prve četrtine poškodoval Goran Dragič.

Udarec v desno ramo je bil tako močan, da Dragič ni več stopil na parket, njegovo mesto pa je prevzel Jaka Klobučar, ki je do tedaj na prvenstvu igral le 14 minut. Prednost z igrišča so Francozi prenesli na semafor šele ob koncu polčasa, bolj natančno v zadnji minuti, ko so pobegnili na 40:33, preden je Smodiš s trojko ob zvoku sirene znižal na zmernih 40:36.

Drugi polčas še ni prinesel spremembe v igri Slovenije. Francija je bila bolj motivirana kot dan prej proti Hrvaški, uživala je naklonjenost sodnikov, Slovenija na drugi strani pa je delovala utrujeno in brez pravih idej, imela pa je le enega razpoloženega igralca – Nesterovića (18 točk v treh četrtinah). Tony Parker je po nizu slabih predstav v tretji četrtini pokazal del repertoarja, s katerim je postal MVP finala lige NBA. Dosegel je osem točk in odločilno pripomogel k prednosti Francije v 28. minuti s 55:47.
pipan4

Aleš Pipan © Eurobasket

V zadnjih minutah stopili na "gas"
Sledilo je zadnjih deset minut igre na prvenstvu, ki pa jih je Slovenija odigrala kot velike ekipe. V slogu moštev NBA, ki začnejo igrati zares, ko je to pomembno, je strnila svoje vrste v obrambi in blestela v napadu. V prvih petih minutah je dosegla pet trojk in kot blisk prišla v ospredje. Z delnim izidom 11:0 je povedla s 60:57, nadaljnje tri trojke Slokarja, Jagodnika in Lakoviča pa so jo pripeljale do že zajetne prednosti 69:61. Na semaforju je ostalo še pet minut, toda filma z minulih dveh tekem proti Grčiji in Nemčiji, ko je Slovenija v zadnjih minutah izgubila tako rekoč dobljeni tekmi, se nista ponovila. S suvereno igro, predvsem pa s kar 37 doseženimi točkami v zadnji četrtini, je Slovenija zadržala prednost in zasluženo dosegla šesto zmago na prvenstvu.

Jaka Lakovič je v zadnjih desetih minutah dosegel 16 točk (skupno 26), imel je tudi štiri podaje (skupno 7), tekmec pa je samo v zadnji četrtini nad njim storil pet osebnih napak (skupno osem).