Split prekinil niz Olimpije

Murić Partizan Krka liga ABA
1/15
ABA
Union Olimpija je v Splitu klonila z 78:70 in tako prekinila zmagoviti niz, domačini so vodili od začetka do konca. Krka je v Dvorani Leona Štuklja s porazom odprla 15. kolo Lige ABA proti branilcu naslova Partizanu (58:66).

Union Olimpija je na zadnji tekmi v koledarskem letu ostala praznih rok, v dalmatinski prestolnici pa se je tudi končal njen niz štirih zaporednih zmag, ki jih je v zadnjem mesecu dosegla v obračunih s Cibono, Širokim Brijegom, Budućnostjo in Radničkim iz Kragujevca.

V Ligi ABA bo nastopil krajši premor, Olimpija pa bo naslednjo tekmo igrala 5. januarja, ko bo v domači dvorani gostila v tej sezoni izjemno vročo Crveno zvezdo iz Beograda.

Ljubljančani so porazno odprli tekmo, trener Sašo Filipovski pa je že na prvi minuti odmora glasno zavpil: "Zbudite se". A napotki in številne menjave niso pomagali, njegovi varovanci so bili v prvi polovici tekme v podrejenem položaju, delali so prav začetniške napake, nesrečni Alen Omić je celo dosegel "avtokoš".

Športni direktor odlepil svojo ekipo

Ob koncu prve četrtine so po zadetem metu za tri točke kapetana in športnega direktorja splitskega kluba Nikole Vujčića zaostali za 13 točk (8:21). Najvišja zaostanka so si pridelali v 12. in 15. minuti (10:25 in 14:29), predvsem na račun slabega skoka: Splitčani so v prvem polčasu pobrali 17, Ljubljančani pa zgolj šest žog.

Ljubljanska zasedba je drugo polovico tekme začela z zaostankom 11 točk (31:42), ki ga navkljub veliko boljši predstavi ni zmogla nadoknaditi. V 28. minuti drugega dela se je sicer približala na štiri točke zaostanka (46:50), a nato je motivirana dalmatinska zasedba znova odločneje pohodila stopalko za plin in gostujoči ušla na dokaj varno razliko enajstih točk (49:59).

Olimpija je v zadnjih desetih minutah skušala tekmo postaviti na glavo in le malo je manjkalo, da bi bila v tem uspešna. Ob koncu 38. minute se je po zabijanju Omića približala na dve točki zaostanka (66:68), nato pa je Split naredil delni izid 7:0 in razrešil vse dvome o zmagi.

V ljubljanski ekipi so Klemen Prepelič, Teemu Rannikko in Sasu Salin dosegli po 14 točk, povsem pa je odpovedal Jaka Blažič, ki je v slabih 24 minutah prispeval le štiri točke. V domači je Josip Sobin dosegel 18, veteran Vujčić pa 14 točk.

Krka Novo mesto Partizan liga ABA dvorana Leona Štuklja Lučić Gordon | Avtor: Uroš Hočevar/ABA Uroš Hočevar/ABA

Krka popustila v drugem polčasu

Košarkarji Krke so v prejšnjem kolu nekoliko presenetljivo klonili proti zadnji ekipi Lige ABA, madžarskemu Szolnoku. Priložnost za popravni izpit se jim je ponujala v soboto, a naloga ni bila lahka, saj je v Novo mesto prišel ranjeni Partizan - četrtouvrčena ekipa lige je nazadnje doživela dva tesna poraza, na Dolenjsko pa prišla brez kaznovanega trenerja Duška Vujoševića.

Partizan je na koncu zmagal, a se je moral po izenačeni polovici tekme za zmago potruditi v zadnjih minutah. Krka je odigrala po sistemu slab začetek, dobro nadaljevanje in slab konec. Ko je domače moštvo sredi prve četrtine zaostajalo že s 4:15, se je zdelo, da se bo niz slabih tekem nadaljeval.

A po slabem začetku se je Krka počasi le vračala in zmanjševala zaostanek. Po prvi četrtini je bilo sicer še 9:18, nato pa so se Novomeščani, tudi po zaslugi sploh prve trojke na tekmi šele v 18. minuti, zadel je Jaka Klobučar - na koncu je bil z 20. točkami tudi daleč najboljši strelec domačih -, povsem približali in na odmor odšli le s točko zaostanka (28:29).

"Grobarji" niso dovolili napete končnice

Krka je nato odigrala zelo dobro tretjo četrtino. Domači so prevzeli pobudo in tudi povedli, bilo je 41:38, vendar je bil tokrat Partizan tisti, ki se je pred odločilnim delom povsem približal. Tudi začetek zadnje četrtine je kazal na to, da bo tekma izenačena. Krka se je držala tekmecev, čeprav so domači izjemno slabo metali proste mete (19:34) in naredili preveč napak ter izgubili kopico žog.

Toda upi Krke so se razblinili dve minuti pred koncem (55:56). Partizan je takrat stopil na plin, hitro prišel do štirih točk naskoka (59:55), ki ga je v zadnji minuti še povišal in tekmo brez težav pripeljal do konca, razlika je bila osem točk (66:58).

V naslednjem kolu, prvem v koledarskem letu 2013, se bodo krkaši 5. januarja v gosteh pomerili z Zadrom.