Srbi so se spekli v litovskem peklu

Šarunas Jasikevičius
1/14
Reuters
Španska košarkarska reprezentanca je drugi del evropskega prvenstva v Litvi začela z zmago proti Nemčiji na čelu z Dirkom Nowitzkim (77:68). Francozi so z 68:64 premagali Turke. Na zadnji tekmi je Litva na veselje domačih gledalcev Srbijo ugnala s 100:90.

Košarkarji Litve so v tekmi prvega kola drugega dela skupine E na evropskem prvenstvu v Litvi premagali Srbijo s 100:90 (26:24, 54:44, 78:68). V prvi tekmi dneva so Španci s 77:68 (16:15, 36:33, 56:55) premagali Nemce, v drugi pa Francozi Turke z 68:64 (12:14, 31:27, 57:44).

Gostitelji iz Litve so pred domačimi navijači blesteli vseh 40 minut. Polčas so suvereno dobili, nato pa le še držali korak s Srbi do konca. Pred 11 tisoč navdušenimi navijači v razprodani dvorani Siemens Arena so proti evropskim podprvakom dosegli tudi magičnih sto točk. Pri domačih je bil z 19 točkami najboljši Mantas Kalnietis, pri Srbih pa je Nenad Krstić dosegel 21 točk.

Španci premočni za Nowitzkega

Košarkarska reprezentanca Španije, branilka naslova, je v prvem kolu drugega dela EP premagala Nemčijo v skupini E s 77:68 (16:15, 36:33, 56:55) in se še bolj približala četrtfinalu. Dvoboj zvezdnikov NBA med Pau Gasolom in Dirkom Nowitzkim se je končal neodločeno. Oba sta dosegla po 19 točk in bila v senci mlajšega Gasola, saj je bil Marc Gasol s 24 točkami ne le prvi strelec Španije, ampak tudi celotnega dvoboja. Nemčija, ki je pred štirimi leti na EP doživela pravo katastrofo v dvoboju s Španijo (55:83), je bila tokrat večji del srečanja povsem enakovreden tekmec. Španci pa so si zmago dokončno zagotovili v zadnji četrtini, ki so jo po devetih zaporednih točkah dobili z 21:13. V skupini E ima sedaj Španija dve zmagi in en poraz, po eno zmago in poraz je prenesla iz prvega dela tekmovanja, Nemčija pa tri poraze.

Parker prvi mož Francije

Košarkarji Francije so v tekmi prvega kola drugega dela premagali Turčijo z 68:64 (12:14, 31:27, 57:44). Čeprav so Turki z izjemo prve četrtine zaostajali vso tekmo, se do konca niso predali. V zadnjih desetih minutah so uprizorili divji lov za Francozi, jih nadigrali z 20:11, a so trikolori znali zadržati mirno roko in se na koncu veselili zmage. Prvi strelec Turkov je bil s 13 točkami Hedo Turkoglu, Emir Preldžić jih je dodal 11, v francoski izbrani vrsti pa je z 20 točkami znova blestel zvezdnik lige NBA Tony Parker.