82 ogledov

Vrnitev Smodiša zasenčil visok poraz

(Krka : Radnički) aba ABA
Srbski Radnički je v 20. kolu lige Aba visoko premagal novomeško Krko (77:52). Domačim, ki so po dobri igri v prvem delu v drugem povsem popustili in v zadnji četrtini dosegli le osem točk, ni pomagala niti vrnitev Matjaža Smodiša. Union Olimpija je skopskemu MZT vrnila za domači poraz v Stožicah in makedonske prvake premagala v domači dvorani Borisa Trajkovskega (87:76).

Košarkarji Krke so optimistično pričakovali na papirju nekoliko boljše tekmece, saj se je v njihovo sredino po 12 letih in pol vrnil eden glavnih zvezdnikov novomeške ekipe Matjaž Smodiš. Slednji je v domačem mestu zadnjo tekmo odigral 16. maja 2000, tekmo pa je danes takoj začel s trojko, kar je polno dvorano dvignilo na noge.

Krkaši so se dobro borili na začetku tekme, vodili z 12:8, nato pa so gostje proti koncu prve četrtine povedli s 16:12. Jaka Klobučar je ob zvoku sirene po uvodnih desetih minutah poskusil za tri, a se je žoga odbila od obroča. V drugi četrtini so krkaši strnili vrste in povedli z 22:21, potem ko jim je uspel delni izid 8:0, a so gostje iz Kragujevca spet ujeli svoj ritem in povedli s 33:32, nato pa prišli do vodstva z 38:33 ob polčasu. Pri domačih je bil z 11 točkami ob polčasu najboljši Jure Lalić, pri gostih pa Bojan Krstović z desetimi.

Radnički stopil na plin

Gostje tudi v drugem polčasu niso popuščali, z delnim izidom 17:1 so v začetku drugega dela domačim pobegnili na visokih 45:33 in si prvič na tekmi priigrali dvoštevilčno prednost. Krka je v tem delu igre dosegla le 11 točk, Radnički 15, s čimer so gostje v zadnji del tekme odšli z devetimi točkami prednosti.

Tudi zadnjih deset minut je bilo v znamenju košarkarjev Radničkega. Z zbrano igro so še višali prednost, na drugi strani pa domači niso našli recepta, kako bi se zoperstavili razpoloženim gostom. Poleg tega so na veliko izgubljali žoge in v zadnjem delu dali zgolj osem točk (gostje 24). V zadnjih dveh minutah so Novomeščani le še pazili, da zaostanek ne bi bil prevelik, čeprav se je ta prav v zadnjem delu najbolj povečal. Lalić je tekmo končal s 13 točkami, pri gostih je bil najučinkovitejši Terrico White s 17 točkami.

Zmaji v velikem slogu preživeli skopski pekel

Pred glasnim avditorijem v dvorani Borisa Trajkovskega v Skopju je Union Olimpija začela pogumno in večji del prve četrtine vodila proti MZT. Nizka prva peterka zmajev je povzročala veliko težav Makedoncem, ki so kljub vsemu brez večjih težav držali priključek.

union olimpija | Avtor: ABA ABA
Ljubljančani so v prvi četrtini največ vodili za šest, ko je bilo v osmi minuti 20:14. Nekaj lepih podaj je pod košem podelil tudi najnovejši član zeleno-belih Jasmin Perković, a so se domači na začetku druge četrtine (prvo je Olimpija dobila z 21:19) s trojko Kirila Nikolovskega prvič odlepili na štiri točke prednosti.

S koši neustavljivega Nikolovskega, ki je zadeval mogoče in manj mogoče mete, je domače moštvo v drugi četrtini pobegnilo že na plus deset (39:29). Zmaji so se z zelo razpoloženim Dinom Murićem ob polčasu uspeli približati na šest točk minusa, Jaka Blažič pa je v zadnjem napadu zgrešil čist met za še dodatno znižanje.

Prosti meti bolj kazen kot nagrada

V drugem polčasu je Jan Močnik s šele drugo trojko Olimpije na tekmi približal zeleno-bele na točko zaostanka, toda po trojki Nikole Otaševića že v naslednjem napadu in tehnični napaki gostujoči klopi je bila razlika v le nekaj napadih spet večja. Toda nekaj lahkih točk Alena Omića je po štirih minutah igre v drugem polčasu njegovo moštvo spet približalo na 48:47.

Razjarjeni Aleš Pipan je takrat vzel minuto odmora. Blažič bi lahko nato s tremi prostimi meti po dolgem času popeljal Ljubljančane v vodstvo, a je Gorenjec izkoristil le enega. Slabih pet minut pred koncem tretje četrtine je s prostim metom Močnika Olimpija le prevzela vodstvo (51:50). Izkušeni Todor Gečevski je na drugi strani takoj odgovoril s trojko.

Met z razdalje je v enem zadnjih napadov četrtine končno obudil Klemen Prepelič, ki je zadel prek roke Gečevskega, kar pa je makedonskega veterana le še bolj podžgalo, saj je pod košem Olimpije še vedno počel, kar se mu je zahotelo. Zmaji so v izjemni zadnji minuti celo prišli do vodstva pred zadnjo četrino, ko se je trojka Dražena Bubnića srečno skotalila skozi obroč.

Olimpija ni popuščala in s trojko Teemuja Rannikka v 33. minuti povedla že za rekordnih deset točk (71:61). Ko so se domači v zaključku tekme približali, je njihov nalet s koši (večinoma trojkami) vedno znova ustavljal izjemni Bubnić. Olimpija je v zadnji dve minuti tekme vstopila s petimi točkami prednosti, igralec tekme Bubnić pa jo je s prostima metoma oddaljil na 81:74, česar Olimpija z izjemno zrelo igro v zadnjih minutah ni izpustila iz rok.