14 ogledov

Vujačić zasenčil Lakoviča

Saša Vujačić Reuters
Saša Vujačić je bil s 17 točkami prvi mož Efes ob zmagi proti Galatasarayju v 1. kolu Top 16 Evrolige. Jaka Lakovič je za poražence dosegel 11 točk. Unics Kazan (Boštjana Nachbarja še ni bilo v kadru za srečanje) je s 76:71 ugnal Fenerbahče Gašperja Vidmarja.

Turški derbi med Anadolu Efesom in Galatasarayem v 1. kolu Top 16 Evrolige so z 68:62 dobili prvi. Velik vpliv na potek srečanja sta imela tudi slovenska košarkarja, Saša Vujačić (17 točk) in Jaka Lakovič (11 točk). Več razlogov za zadovoljstvo je imel Vujačić.

Efes v srečanje sicer ni krenil najbolje in zaostajal z 0:6, a kljub temu dobil prvo četrtino z 29:19. V tem delu je izjemni Duško Savanović dosegel kar 16 točk. Domači so do odmora svojo prednost povišali še za eno točko (45:34). Lakovič in soigralci pa se niso predali kljub dokaj visokem zaostanku in se sredi tretje četrtine približali na le dve točki zaostanka (50:48). Zatem so domači znova prestavili v višjo prestavo in na odmor pred zadnjo četrtino odšli s prednostjo osmih točk (60:52). Vujačić je v tretji četrtini dosegel devet točk. V zadnjih desetih minutah Efes ni več popuščal ter tekmo mirno pripeljal do konca in na koncu slavil z 68:62.

V skupini E je do zmage prišel tudi CSKA, ki še naprej blesti v Evroligi. Po tem, ko so Rusi prvi del končali brez poraza, so zmagovito začeli tudi z boji v Top 16. V Atenah je s 86:78 padel Olympiacos. CSKA je ob polčasu zaostajal za štiri točke (44:40), v drugem polčasu pa počasi strl odpor Grkov in na koncu vpisal prvo zmago v drugem delu. Za zmago ima največ zaslug Nenad Krstić (18 točk).

Slab začetek za Vidmarja

Unics je proti Fenerbahčeju po prvem polčasu zaostajal že za 17 točk, a Rusi so nato strnili vrste, se vrnili in na koncu slavili pomembno zmago s 76:71. V domači ekipi v kadru še ni bilo najnovejše okrepitve, Boštjana Nachbarja.

Turki so sicer odlično začeli srečanje na gostovanju v mrzli Rusiji, Unics je v drugi četrtini dosegel le devet točk in zaostajal že za 17 (24:41). V drugem polčasu pa so se razigrali domači igralci (Veremeenko, Domercant, Samoylenko, Lyday) in prednost gostov se je počasi začela topiti. Unics si je odločilno prednost priboril že dve minuti pred koncem, ko je vodil s 70:62, nato pa srečanje zgolj mirno pripeljal do konca. Gašper Vidmar se v dobrih 12 minutah v dresu gostov ni vpisal med strelce, zbral je le dva skoka.

Panathinaikos ni imel večjih težav na gostovanju pri Armaniju v Milanu. Na koncu so Grki slavili z 78:57.

Uspešna tudi Siena

V skupini F je Montepsachi Siena začela z domačo zmago proti Bizkaia Bilbau z 81:67. Gostje iz Španije so sicer začeli zelo podjetno in povedli s 30:20, a jih je Siena do polčasa ujela (32:32). Italijani so v drugem delu prestavili v višjo prestavo in zanesljivo prišli do prve zmage v Top 16. Pri Sieni sta bila z 18 točkami najboljša Bo McCalebb in David Andersen, medtem ko je pri Baskih s 16 točkami izstopal Vasiliadis. Real Madrid je v izjemno napetem španskem obračunu v gosteh z 81:80 ugnal Unicajo. Mirza Begić je zbral šest točk, pet skokov in blokado.

V skupini H je bil Maccabi v gosteh s 84:76 boljši od Žalgirisa. Barcelona pa je pred domačimi gledalci s 65:60 odpravila Cantu. Erazem Lorbek je prispeval 13 točk, devet skokov in podajo.