9 ogledov

Zadnja karta Lietuvosu Rytasu!

Žalgiris Sergej Monja Monya Segey Dainius Salenga Šalenga
1/14
Kot zadnja ekipa se je iz rednega dela Evrolige v Top 16 uvrstil Lietuvos Rytas. Po rutinski zmagi pri Ciboni (94:77) jih je med najboljša moštva Evrope poslal poraz Choleta proti Fenerbahčeju.
Zadnje tekme rednega dela Evrolige si poglejte v galeriji - TUKAJ!

In tako se je končal redni del Evrolige, po katerem pa slovenski klub še ni vzel slovesa. Union Olimpija je kljub sredinem porazu v Valencii ostala na drugem mestu skupine D, zadnje tekme skupinskega dela pa so dan kasneje večinoma odločale le o razporedu od prvega do četrtega mesta. Izjema je bila skupina C, kjer je "pole position" na četrtem mestu držal francoski Cholet, ki pa je s porazom pri Fenerbahčeju nato tragično izpadel iz nadaljnjega tekmovanja (61:93). Lietuvos Rytas jih je namreč z zmago proti Ciboni (94:77) prehitel in se veselil napredovanja v Zagrebu, kjer so gledalci v letošnji sezoni ostali brez ene same samcate zmage.

Olimpija "zgrešila" Real Madrid
Velika želja Olimpijinega trenerja Jureta Zdovca se ne bo uresničila, saj se zmaji v Top 16 ne bodo pomerili z Barcelono in Realom Madridom. Za srečanje s Katalonci še obstaja upanje, medtem ko snidenje s kraljevim klubom odpade, saj so v skupini B osvojili drugo mesto. Zeleno-beli se ne morejo pomeriti niti s Cajo Laboral, niti s Fenerbahčejem, odpadejo pa tudi ekipe, s katerimi so igrali v skupini.

Največ je na tekmi kola Evrolige izgubil beograjski Partizan, ki so ga rezultati ostalih tekem in poraz pri Caji Laboral potisnili "le" na četrto mesto v skupini A. V isti skupini je Žalgiris že prej nesrečno izgubil proti Himkiju, ko je imel točke že na pladnju, a so se domači vrnili in v zadnji sekundi s trojko Keitha Langforda (35 točk) izsilili podaljšek, na koncu pa z zmago vzeli drugo mesto Litovcem (93:89). To pomeni, da je Mirza Begić, ki je tokrat dosegel tri točke v 21 minutah, v Top 16 možen nasprotnik svojega nekdanjega kluba Uniona Olimpije. Na drugi tekmi skupine A je imel Maccabi precej lahko delo pri Prokomu (83:72) in še bolj zacementiral že tako zabetonirano prvo mesto.

Slovenci? Daleč najuspešnejši je bil Radoslav Nesterović, ki je z Olympiacosom za konec doma ugnal Lottomatico Romo (89:82) in osvojil prvo mesto pred Realom Madridom. "Rašo" je 14 točkam v 21 minutah dodal še šest skokov. Slovenska reprezentanta Erazem Lorbek in Jaka Lakovič sta z Regal FC Barcelono gostila vodilno Montepaschi Sieno. Slovenca pri Blaugrani nista bila v ospredju, so pa Katalonci v dramatični končnici slavili s polaganjem Rickyja Rubia in uspešno obrambo zadnjega napada Italijanov. Aktualni prvaki Evrolige so kljub vsemu osvojili nezavidljivo tretje mesto v skupini, tako da bi se trenerju Olimpije Juretu Zdovcu kaj lahko uresničila želja: Barcelona je možni nasprotnik Olimpije v Top 16!

Evroliga, 10. kolo:

Skupina A

Asseco Prokom : Maccabi Electra 72:83 (11:25, 18:27, 28:15, 15:16)
Videnov 20 točk, Jagla 13; Schortsanitis 23, Eidson 13

BC Himki : Žalgiris 93:89* (22:23, 20:25, 19:15, 20:18, 12:8)
Langford 35, Lopez 14; Kalnietis 24, ... Begić 3 v 21 minutah
* - po podaljšku

Caja Laboral : Partizan mt:s 87:71 (21:16, 20:14, 28:19, 18:22)
Teletović 17, San Emeterio in Oleson 14; Vesely 17, Jawai 13

Lestvica: 1. Maccabi 19 točk, 2. Caja Laboral 15, 3. Žalgiris 15, 4. Partizan 15, 5. Himki 14, 6. Prokom 12.

Skupina B

Unicaja : Brose Baskets 70:72 (26:16, 14:16, 13:11, 17:29)
Archibald 15, Freeland 10; Gavel 13, Roberts in Šuput 12

Real Madrid : Spirou Charleroi 94:45 (29:16, 17:13, 22:12, 26:4)
Mirotić 19, Rodriguez in Fischer 12; Broyles 12, Santiago 9

Olympiacos : Lottomatica Roma 89:82 (22:22, 23:17, 19:14, 25:29)
Spanoulis 18, Teodosić 16, Nesterović 14 v 21 minutah; Traore 22, Djedović in Washington 16

Lestvica: 1. Olympiacos 17 točk, 2. Real Madrid 16, 3. Unicaja 15, 4. Roma 15, 5. Brose Baskets 14, 6. Spirou 13.

Skupina C

Fenerbahče Ülker : Cholet Basket 93:61 (16:16, 22:14, 21:13, 34:18)
Lavrinovič 18, Peker 13, Preldžić 11 v 26 minutah; Mejia 17, Nelson 9

Cibona : Lietuvos Rytas 77:94 (20:21, 17:23, 27:23, 13:27)
Bogdanović 28, Zubčić 17; Bajramović 22, El-Amin 20

Regal FC Barcelona : Montepaschi Siena 73:72 (13:17, 18:20, 25:18, 17:17)
Vazquez 13, Grimau 12, ... Lorbek 7 v 19 minutah, Laković 0 v 10; McCalebb 20, Raković 10

Lestvica: 1. Siena 18 točk, 2. Fenerbahče 16, 3. Barcelona 16, 4. Lietuvos Rytas 14, 5. Cholet 14, 6. Cibona 10.

Skupina D

Valencia : Union Olimpija 78:77 (29:17, 7:21, 18:16, 24:23)
Savanović, Cook in Martinez po 14; Pinkney 27, Gregory 21, Ilievski 10

Panathinaikos : Armani Jeans 93:62 (24:15, 22:17, 21:14, 26:16)
Perperoglou 14, Kaimakoglou 12, Vougioukas in Fotsis po 11; Finley 13, Hawkins 12

CSKA : Efes Pilsen 78:69 (22:17, 15:8, 21:22, 20:22)
Gordon 18, Voroncevič 17, Sokolov 11, Smodiš 9 v 25 minutah; Rakočević 15, Thornton 14, Nachbar 5 v 19 minutah

Lestvica: 1. Panathinaikos 17 točk, 2. Union Olimpija 16, 3. Efes Pilsen 15, 4. Valencia 15, 5. AJ Milano 14, 6. CSKA Moskva 13.