Zlatorog "prestrašil" Olimpijo

cedevita budućnost smodiš
1/25
ABA
Helios je ob povratku v ligo ABA v 1. kolu na domačem parketu po pravi srhljivki z 90:92 klonil proti Širokemu in srečanje zaključil brez izključenega trenerja Zmaga Sagadina. Cedevita je ob izvrstnem Matjažu Smodišu odpihnila Budućnost. Maccabi je v četrtek dosegel že svojo tretjo zmago v ligi. Union Olimpija je v Stožicah veliko težje od pričakovanj prišla do zmage proti Zlatorogu.

Košarkarji Union Olimpije so enajsto sezono lige pod novim imenom ABA začeli s pričakovano zmago proti Zlatorogu, ki je tako vknjižil že drugi poraz, potem ko je v začetku tedna odprl tekmovanje v dvorani Tri lilije proti izraelskemu Maccabiju. Za Ljubljančane, ki so se morali za zmago krepko potruditi, saj so se Laščani izkazali za nepopustljivega tekmeca, sta dve točki zelo dobrodošli, saj jih po porazu sredi tedna v slovenskem superpokalu proti Krki v nadaljevanju oktobra čaka niz zahtevnih preizkušenj. Že v torek se bodo v Stožicah pomerili z ambiciozno Cedevito, naslednjo soboto gostujejo pri Crveni zvezdi, na štartu Evrolige 20. in 27. oktobra pa se bodo doma pomerili z Barcelono ter v gosteh s Sieno.

Union Olimpija je dobro odigrala uvodnih dvajset minut - si v 19. minuti nabrala že 19 točk prednosti (48:29), Zlatorogu pa je pripadlo nadaljevanje. Z delnim izidom 19:6 kot posledica boljše obrambe in hrabre igre v napadu se je namreč ob koncu tretjega dela igre približal na 58:55 in bil vse do zaključka v igri za senzacijo. V ključnih minutah sta breme vendarle prevzela Deon Thompson in Danny Green ter domačim prinesla zasluženo zmago.

Helios brez zmage in Sagadina

Košarkarji Heliosa so sedmo sezono nastopanja v ligi ABA začeli s porazom. V dvorani Komunalnega centra v Domžalah so jih premagali igralci Širokega Brijega, ki so v drugem polčasu zadeli kar deset trojk in po izključitvi domačega stratega Zmaga Sagadina obrnili zaostanek v premierni tekmi. Izza črte 6,75 sta bili navdahnjeni obe zasedbi, saj je Helios zadel 15 trojk iz 28 poskusov, Široki pa je metal 14:27. Tekma je bila za obe ekipi pomembna, saj gre za tekmeca, ki naj bi se po predvidevanjih borila za obstanek v jadranski druščini. Prvi polčas je minil v izenačeni igri in brez večjih pretresov, nadaljevanje pa je prineslo povsem drugo zgodbo. Helios je najprej z delnim izidom 11:0 povedal 56:47, nato pa se je začel festival trojk, začinjen s kar petimi tehničnimi napakami, od tega dve Zmagu Sagadinu, ki je moral zato v 33. minuti pri vodstvu Heliosa 73:71 zapustiti dvorano. Gostje so darilo izkoristili in z nizom trojk v 37. minuti prišli do prednosti 86:79. Kljub temu tekma ni bila odločena do zadnjih sekund. Helios je namreč v zadnje pol minute tekme z dvema prostima metoma Klemna Prepeliča in trojko Earla Gayja izenačil izid na 90. Željko Šakić je osem sekund pred zaključkom zadel dva prosta meta za 92:90, v zadnjem napadu pa je Jure Besedič poskusil s trojko, vendar njegov met s strani ni našel cilja. Helios zdaj čakajo kar tri zaporedna gostovanja, in sicer v sredo pri Partizanu, naslednjo soboto pri Hemofarmu in 22. oktobra v Podgorici.

Smodiš v 15 minutah prvi strelec

Matjaž Smodiš se je izvrstno znašel v zagrebški Cedeviti. V prvem kolu lige ABA je njegovo moštvo zlahka opravilo z Budućnostjo. Prednost je znašala kar 30 točk. Slovenski reprezentant ni bil med tistimi, ki so bili največ na parketu - po minutaži je bil sedmi v moštvu, kljub temu pa je igral izjemno racionalno. Skupaj z Markom Carjem je bil prvi strelec Cedevite in tekme s 14 točkami. Od sedmih metov iz igre je zgrešil le dva, dodal še oba zadeta prosta meta, dva skoka in tri podaje. Skupaj dovolj za drugi najboljši statistični učinek na tekmi, takoj za Dontayem Draperjem.

Maccabi se v Tel Aviv vrača brez poraza

Gost v letošnji sezoni jadranske lige ABA Maccabi iz Tel Aviva, ki je v prvem kolu zanesljivo ugnal Krko, je na slovenski turneji v vnaprej odigrani tekmi drugega kola vknjižil nov slovenski skalp – tokrat je "padla" ekipa Zlatoroga iz Laškega. Novinci v ligi so po sezoni 2002/03, ko so v finalu izgubili proti Zadru, spet del jadranske košarkarske lige in bodo zaradi oddaljenosti sezono igrali po posebnem sistemu. Po zmagi nad Krko se tako igralci Maccabija, ki so v četrtek v tekmi tretjega kola brez večjih težav s 97:81 ugnali tudi Cibono, v Tel Aviv vračajo s popolnim izkupičkom s slovenske turneje.