Zmaji našli ogenj: prek Zagreba po podaljšku!

Kus Škifič
1/13
ABA
Košarkarji Uniona Olimpije so po podaljšku strli odpor Zagreba na edini nedeljski tekmi v ligi ABA (78:74). V Krki se težave še kar kopičijo. Iz Novega mesta jo je popihal branilec Ben Hansbrough, čeprav je klub obveze do njega izpolnjeval. Za nameček je klub izgubil sedmo tekmo zapored. Helios klonil pred Budućnostjo.

Ljubljanski košarkarji so v Zagrebu po pravi drami prišli do 11. zmage v ligi ABA. Čeprav je večino tekme kazalo, da bodo Zagrebčani tisti, ki se bodo veselili dveh točk, saj so večkrat pobegnili tudi za več kot deset točk, pa so borbeni gosti prav ob koncu tekme pokazali dovolj zbranosti, volje in natančnosti. Pri Ljubljančanih je največ točk dosegel Vladimir Dašić (21), pri domačih, ki so vpisali deveti poraz, pa je Mario Kasun dosegel 19 točk, Sašo Ožbolt tri, nekdanji košarkar Olimpije Damir Markota pa devet.

Ljubljančani so prvih devet minut uvodne četrtine odlično odigrali, povedli z 8:0, po zaslugi treh trojk Sasuja Salina so v osmi minuti vodili že z 19:10, le minuto pozneje pa je na semaforju po Zagrebovem delnem izidu 7:0 pisalo 17:19. Hrvati so bili v naletu in na začetku druge četrtine prešli v vodstvo. V 16. minuti so povedli z 31:25, Ljubljančani so se znova približali, toda po zaporednih izgubljenih žogah nerazpoloženega Gorana Jeretina znova domačim pustili "zbežati". Polčas so Zagrebčani dobili za sedem točk.

Drugih 20 minut se je slabo začelo za Ljubljančane (prvi prosti met so izvajali šele v 23. minuti), ki so se po petih zaporednih točkah Daria Šarića znašli že v zaskrbljujočem položaju. Slaba obramba in nenatančni meti so botrovali k izidu 29:44 v 23. minuti. Čeprav je še pred koncem tretjega dela igre gostom zaostanek uspelo prepoloviti, priti tudi le na minus pet (46:51), pa jih je pred zadnjimi desetimi minutami čakalo težko delo - nadoknaditi 13 točk zaostanka.

A dobre štiri minute pred koncem jim je uspelo priti do priključka (58:62). Z izvrstnim pritiskom po celem igrišču (Jan Močnik je ukradel šest, Dašić pa pet žog) so zmedli igro domače ekipe, ki je izgubljala žogo za žogo. Čeprav je domačim spet uspelo uiti za devet točk, pa so zeleno-beli v manj kot 40 sekundah dosegli sedem točk zapored in minuto in pol pred koncem s trojko Močnika prišli na 67:69. V zadnjo minuto sta ekipi šli povsem poravnani. V njej ne eni ne drugi ekipi ni uspelo doseči koša, tako da je zmagovalca odločil podaljšek. V tem je 28 sekund pred koncem Dašić zadel trojko za vodstvo 75:72, domači so nato izgubili žogo, Dašić pa je na drugi strani zadel prosti met in koš, kar je pokopalo Zagrebčane. Olimpija bo naslednjo tekmo v tem tekmovanju igrala v soboto, ko bo v obračunu 21. kola gostila Maccabi.

Krka sedmič zapored brez zmage in Bena

Košarkarji Krke so doživeli peti zaporedni poraz v ligi Aba, skupno ob evropskem pokalu že sedmega, kar pomeni, da v letu 2012 še niso okusili slasti zmage, njihov zadnji uspeh pa ima zdaj že več kot mesec dni dolgo brado.

Novomeščani, ki jih je nekaj ur pred tekmo zapustil ameriški branilec Ben Hansbrough, ta je na zadnjih tekmah nosil pomembno breme, so bili pred zadnjimi desetimi minutami še v igri za zmago, a so sklepno četrtino katastrofalno odprli - v slabih osmih minutah so dosegli le dva koša, kar so izkušeni Beograjčani kaznovali in po dveh zaporednih porazih prišli do svoje dvanajste zmage.

Krka je slabo začela tudi tekmo samo, saj so gostje dobili prvi del igre s 23:14, v 17. minuti pa so si nabrali že 15 točk prednosti (42:27). Vseeno se varovanci Aleksandra Sekuliča niso predali, se že do odmora približali na 38:46, v tretji četrtini pa ob dobri igri v napadu prišli le na nekaj košev zaostanka. Načrt o popolnem preobratu se jim je izjalovil že v uvodnih minutah zadnje četrtine, ko nikakor niso uspeli zatresti mrežice, tako da je Partizan zlahka prišel do 74:61 in dve točk.

Znova črnogorsko veselje v Sloveniji

Po dveh zaporednih zmagah so morali košarkarji Heliosa v osemnajstem nastopu v tej sezoni v ligi Aba priznati premoč podgoriški Budućnosti. Ti so tako uspešno zaključili skoraj teden bivanja v Sloveniji; v torek so v Novem mestu v okviru evropskega pokala premagali Krko, v dvorani Komunalnega centra v Domžalah pa so zabeležili še trinajsto zmago v jadranski druščini in se povzpeli na drugo mesto na lestvici. Varovanci trenerja Zmaga Sagadina so v prvih dvajsetih minut še sledili ritmu gostov, ko pa so ti v nadaljevanju stisnili v obrambi ter s kolektivno igro razširili napadalne različice, je Helios izgubil priključek. Budućnost je tretji del igre dobila s 25:12, si pred zadnjimi desetimi minutami priigrala 17 točk prednosti in zanesljivo vknjižila dve točki.

Sramota Zlatoroga v Zagrebu

Košarkarji Zlatoroga so v regionalni košarkarski ligi Aba zabeležili že osmi zaporedni poraz, s katerim so še bolj utrdili zadnje mesto na prvenstveni razpredelnici. Hrvaški košarkarji so bili boljši tekmeci v vseh pogledih igre, večji del vodili, do že devete zmage pa prišli zelo zlahka. Laščani so tako kot prejšnji tekmi proti Cedeviti in Crveni zvezdi tudi tokrat slabo začeli. Zagrebčani so povedli s kar 13:0, prvo točko pa so Laščani vpisali šele v sedmi minuti. Brez prave volje do igre so Laščani ob polčasu imeli več kot 21 točk zaostanka za Cibono, ki je v drugem polčasu tekmo mirno pripeljala do konca. Vprašanje je bilo samo o tem, s kakšno razliko bo Cibona slavila. Ta je bila precejšnja – na koncu je bil izid na semaforju namreč kar 80:44 v prid gostov, Laščani pa so izgubili že 16. tekmo v tem prvenstvu. Laščani so imeli porazen met iz igre, le 32-odstotnega, pogled na met z razdalje pa pokaže, da so Laščani zadeli le sedem trojk v kar 30 poskusih.

Liga ABA, 17. kolo:

Cibona : Zlatorog Laško 80:44 (59:33, 37:16, 17:5)
Suton 20, Barbour in Rudež 16; Lapornik 8, Brodnik, Strnad in Vujasinović 6

Krka : Partizan 70:79 (57:63, 38:46, 14:23)
Dragič 17, Nissim 14; Mačvan 14, Raduljica 11

Radnički : Hemofarm 94:74 (80:60, 52:46, 28:24)
Marković 15, Scott 13; Pantić 23, Maraš 16

Maccabi : Široki 84:69 (61:50, 37:34, 21:16)
Langford in Eliyahu po 18; Collins 13, Pilepić 12

Helios : Budućnost 60:81 (39:56, 27:31, 15:15)
Prepelič 16, Bubnić 15; Krstović 20, Milošević 13

Zagreb : Union Olimpija 74:78* (69:69, 60:47, 36:29, 20:21)
Kasun 19, May 12, ... Ožbolt 3 tč., 2 sk. in 2 as. v 25 minutah; Dašić 21, Salin 14, Blažič 12