Zvezda je bila spet Salinova stranka

Prepelič Helios Domžale
1/23
ABA
Union Olimpija je v 16. kolu lige ABA vpisala pomembno zmago proti Crveni zvezdi. Zlatorog je klonil pred Cedevito. Domžalski Helios je vpisal četrto zmago v letošnji sezoni. Krka po obupno slabem drugem polčasu klonila na gostovanju pri Širokem.

Ljubljančani so, potem ko so konec prejšnjega leta košarkarji množično zapuščali klub, v zadnjih tednih le dobili nekaj okrepitev. Najnovejša, črnogorski branilec Goran Jeretin, je imel že pravico nastopa na tekmi proti Crveni zvezdi. Slednja je sicer na desetem mestu lige, a je v zadnjem kolu premagala Budućnost.

Začetek je bil nekoliko boljši za domače, ki so povedli s 13:8, a so prednost tudi hitro zapravili, saj je bilo že v osmi minuti 16:16. Do prvega odmora so si zeleno-beli priigrali minimalno prednost, ko pa se je tekma nadaljevala, so si nekaj točk naskoka priigrali Beograjčani. Tokrat so bili Ljubljančani tisti, ki so lovili tekmece, ter jih tudi ujeli s koši Sasuja Salina, ki je skupaj dosegel 20 točk (na tekmi je zadel vseh pet trojk domačih) in prostima metoma Jeretina.

Izhodišče za drugi polčas je bilo tako izenačeno, podobno pa je bilo tudi večji del tretje četrtine. Nobena od ekip si ni priigrala več kot dve ali tri točke naskoka, šele v 29. minuti pa so si zeleno-beli po koših Dina Murića in Dina Vašića le priborili nekoliko konkretnejšo prednost. A v zelo izenačenem dvoboju so se gostje spet vrnili in nekaj minut pred koncem vnovič izenačili, Bojan Popović pa je v zadnji minuti celo povedel zvezdo v vodstvo z 72:69 in 71:73. Deon Thompson je nato z mirnim izvajanjem prostih metov zagotovil Olimpiji izenačenje, v zadnjem napadu pa je Jeretin - s trojkami se z metom 0-6 sicer ni preveč izkazal - zadel en prosti met, kar pa je bilo dovolj za zmago s 74:73.

Krvavo prigarana zmaga Heliosa

Košarkarji Heliosa so proti neposrednemu tekmecu z dna razpredelnice zabeležili četrto zmago v ligi Aba. Osvojeni točki sta povsem zasluženi, Domžalčani pa so morali zanju odigrati tudi petminutni podaljšek, saj je sodniška trojka z dvomljivo odločitvijo od izteku rednega dela Hemofarmu ponudila še eno priložnost.

Briljantno predstavo je prikazal mladi domači branilec in slovenski reprezentant Klemen Prepelič, ki je s statističnim indeksom 40 glavni kandidat za naziv MVP kola. Dvajsetletni in 191 centimetrov visoki Prepelič je dosegel 28 točk ob metu 3:3 za dve točki, 5:10 izza polkroga, 7:8 s kazenske črte, hkrati pa je zbral še sedem skokov in sedem podaj. Indeks 40 je četrti najvišji skupek vseh statističnih elementov med vsemi igralci v tej sezoni lige Aba.

Tekma polna preobratov je vrhunec doživela v zadnjih dveh minutah rednega dela. Gostje iz Vršca so po zaslugi uspešnih skokov v napadu držali tesen priključek in ga ujeli, čeprav je Prepelič deset sekund pred koncem s skokom v napadu in nato dvema prostima metoma povedel Helios v vodstvo 75:72. Toda ko Hemofarmu v zadnjem napadu ni več preostalo dovolj prostora, idej in časa za met na koš, je Aleksej Nešović vrgel iz obupa, na presenečenje vseh je sodnik Dragojević iz Črne gore Sandiju Čebularju dosodil osebno napako, Nešović pa je darilo spremenil v izenačenje. V podaljšku Helios ni popustil, si hitro priigral otipljivo prednost in zasluženo prišel do trdo prigarane zmage. V naslednjem kolu (28. 1.) bo Helios gostil podgoriško Budućnost.

Krka odpovedala v drugem polčasu

Košarkarji Širokega Brijega ostajajo zakleti za slovenske klube v tej sezoni lige Aba. V dosedanjih petnajstih odigranih tekmah so zabeležili osem zmag, od tega kar šest proti predstavnikom Slovenije. Slovenski prvaki so po dobrem prvem polčasu v nadaljevanju povsem odpovedali in ob zgolj petindvajsetih doseženih točkah v dvajsetih minutah igre visoko izgubili. Novomeščani so navkljub štirim novim okrepitvam v letu 2012 doživeli že tretji zaporedni poraz, ki jih ob izkupičku 4-12 zadržuje na repu razpredelnice.

Čeprav je imel trener Krke Aleksander Sekulič širok nabor igralcev, ki so se vpisali med strelce, pa za razliko od kolega na drugi strani ni imel izrazito razpoloženega igralca. Pri Krki sta le Jure Lalić in Benjamin Lee Hansbrough prilezla do oziroma preko meje desetih točk, Hercegovci pa so kar tekmovali, kdo bo večkrat zatresel mrežico. Fran Pilepić in Jakov Vladović sta dosegla po 17 točk, Ivan Ramljak 14, Dalibor Peršić 12, Darko Planinić 10, ...

Negativni niz bodo Novomeščani skušali prekiniti naslednjo soboto, ko bodo gostovali pri Hemofarmu, ki ni zmagal že na osmih zaporednih tekmah ali od 19. novembra lani.