Šport
20 ogledov

Kozmus in Majdičeva športnika leta 2009

1/36
Žurnal24 main
Atlet Primož Kozmus in smučarska tekačica Petra Majdič sta najboljša športnika leta 2009 v Sloveniji po izboru DŠNS. Ekipa leta je postala nogometna reprezentanca Slovenije.

Atlet Primož Kozmus in smučarska tekačica in Petra Majdič sta najboljša športnika leta 2009 v Sloveniji po izboru Društva športnih novinarjev Slovenije (DŠNS). Ekipa leta je nogometna reprezentanca Slovenije.

Ekipa leta 2009:
1. Nogomet 99
2. Košarka 35
3. Veslanje 4

Med športniki je drugi kajakaš Peter Kauzer in tretji hokejist Anže Kopitar, med športnicami pa je bila druga alpska smučarka Tina Maze, tretja pa judoistka Urška Žolnir. Kozmus, najboljši slovenski športnik lanskega in predlanskega leta, je na OI avgusta lani v Pekingu v metu kladiva osvojil prvo slovensko zlato olimpijsko odličje v kraljici športov v zgodovini in si nato letos v Berlinu kot prvi slovenski atlet priboril tudi zlato na svetovnem prvenstvu. Majdičeva je podobno kot leta 2008 osvojila mali kristalni globus za sprintersko skupno zmago v svetovnem pokalu. Izjemno uspešno športno leto so kronali nogometaši z uvrstitvijo na zaključni turnir svetovnega prvenstva, ki bo prihodnje leto v Južnoafriški republiki.

Športnik leta 2009:
1. Primož Kozmus
    (atletika)           369
2. Peter Kauzer
    (kajak kanu)       154
3. Anže Kopitar
    (hokej na ledu)    108
4. Erazem Lorbek
    (košarka)             89
5. Mitja Petkovšek
    (gimnastika)         51
6. Milivoje Novakovič
    (nogomet)            13
7. Samir Handanovič
    (nogomet)            12

Nagrado za fair play sta prejela telovadec Mitja Petkovšek in njegov trener Edvard Kolar. Miro Cerar, s 30 medaljami na velikih tekmovanjih najuspešnejši slovenski športnik, je dobil posebno priznanje ob svojem življenjskem jubileju; letos je obeležil 70-letnico, Peter Mankoč je za svoje izjemne rezultate v plavanju dobil nagrado za posebne dosežke.

DŠNS je najboljše športnike sezone razglasilo na tradicionalni prireditvi Športnik leta v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Uro in pol pred tem je Danilo Türk, predsednik Republike Slovenije, v predsedniški palači sprejel najboljše športnike države in goste, nato pa je imel nagovor na prireditvi.

Športnica leta 2009:
1. Petra Majdič
   (smučarski tek)     371

2. Tina Maze
   (alpsko smučanje)  284
3. Urška Žolnir
   (judo)                      72
4. Teja Gregorin
   (biatlon)                   65
5. Marija Šestak
   (atletika)                  25
6. Sonja Roman
   (atletika)                   9
7. Špela Ponomarenko
   (k&k mirne vode)       4

DŠNS je prireditev Športnik leta v samostojni Sloveniji pripravilo devetnajstič, skupaj pa je bila že 42. DŠNS jo je tudi letos organiziral z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) ter z ministrstvom za šolstvo in šport. OKS je ob tej priložnosti podelil tudi najvišja priznanja v neolimpijskem letu.

Po prireditvi je potekala tudi dobrodelna licitacija. Vrhunski slovenski športniki Sara Isakovič, Marija Šestak, Luka Špik, Peter Kauzer, Primož Kozmus, Bojan Tokič, Matic Osovnikar in Mitja Petkovšek so podarili svoje drese društvu za Kakovostno rehabilitacijo otrok Slovenije (KROS), s pomočjo katerih so na licitaciji zbirali denar. Ta bo namenjen za nakup prilagojenih igral in pripomočkov za nov oddelek oziroma njegovo igrišče na Inštitutu za rehabilitacijo republike Slovenije, kar bi omogočalo še kvalitetnejšo rehabilitacijo otrok in mladostnikov.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.