16 ogledov

Kranjec v finalu napredoval za 11 mest

Jurij Tepeš še nikoli ni bil tako dober (12.). Žurnal24 main
Zmagovalec druge tekme smučarjev skakalcev v švicarskem Engelbergu je trenutno najboljši skakalec sezone Avstrijec Andreas Kofler. Od Slovencev je najbolje nastopil Robert Kranjec, ki je v finalu z 22. napredoval na 11. mesto. Točke so osvojili še trije Slovenci.

Avstrijec Andreas Kofler, vodilni v svetovnem pokalu smučarskih skokov, je zmagovalec druge posamične tekme v švicarskem Engelbergu. Koflerju, ki je vodil že po zelo izenačeni prvi seriji, je v drugi seriji s 138 metri uspela daljava dneva.

Drugo mesto je z izjemnim finalnim skokom (137 metrov) pripadlo po prvi seriji devetemu Poljaku Kamilu Stochu, tretji je bil Norvežan Anders Bardal. Najboljši Slovenec je bil tokrat Robert Kranjec, ki je po slabšem prvem skoku v težavnih vremenskih razmerah (122 m), v drugo nalogo opravil odlično (134,5 m) in se z 22. zavihtel na končno 11. mesto.

Najboljši v slovenski ekipi po prvi seriji je bil Jurij Tepeš na 10. mestu. V drugo ni uspel ponoviti sobotnega skoka, ki mu je prinesel najboljšo uvrstitev v karieri, 8. mesto, tako, da je nazadoval za sedem mest in bil 17. Za štiri mesta je v finalu napredoval tudi Peter Prevc, ki je bil 20, kar za šest mest pa je svojo uvrstitev izboljšal Jernej Damjan, ki se lahko potem, ko se mu v soboto ni uspelo kvalificirati na tekmo, veseli 22. mesta.

Junak današnjega dneva v slovenskem taboru je bil Kranjec, ki se je v finalu povzpel za 11 mest in končal tik za najboljšo deseterico, kar je pomenilo, da bo v naslednje tekme startal kot skupno deveti v svetovnem pokalu in ima tako nastop na prihodnji tekmi že zagotovljen. "Kaj naj rečem? Z vsemi svojimi skoki ta vikend sem zelo zadovoljen, prav tako z uvrstitvama - 13. in 11. mesto. Danes sem bil v finalu spet odličen, a dejstvo je, da sem oba dneva skakal v zelo težkih razmerah. Ko bo enkrat še sreča na moji strani, se lahko nadejam res super dosežka," je po tekmi povedal Leteči Kranjec.

"Seveda sem tudi z današnjimi predstavami fantov zadovoljen. Zelo sem vesel predvsem tega, da so v finalni seriji stopnjevali nastope. To še posebej velja za Robija in Jerneja, ki sta res odlično nastopila in se v finalu zelo izkazala ter prikazala skoka za dušo," je po tekmi povedal glavni trener slovenske reprezentance A, Goran Janus, in dodal: "Zdaj se je treba osvežiti, regenerirati in nato nas že čaka novoletna turneja. Vmes bomo opravili krajše priprave." Janus bo reprezentanco v sredo odpeljal na priprave v Ramsau, kjer bo ekipa vadila do petka.

V skupni razvrstitvi svetovnega pokala je rumeno majico zadržal Kofler (508 točk), drugi je Bardal (390), tretji pa Avstrijec Gregor Schlierenzauer (376), ki je bil danes četrti. Med najboljšo deseterico je od Slovencev ostal Kranjec (172) na devetem mestu, skupno pa je Slovenija v pokalu narodov, kjer vodijo Avstrijci, na visokem četrtem mestu.

Zdaj je v karavani svetovnega pokala krajši desetdnevni premor, nadaljevala pa se bo z enim od vrhuncev sezone - jubilejno 60. novoletno turnejo štirih skakalnic. Slovenija je po prvem obdobju svetovnega pokala, v katerem je lahko nastopala s po šestimi skakalci, izgubila eno mesto in jih ima zdaj pet. A vse le še ni izgubljeno za novoletno turnejo, saj je od današnjih nastopov B-ekipe v turškem Erzurumu - skakalci imajo danes dvojni program - odvisno, ali bodo fantje tam priborili dodatno kvoto za svetovni pokal.

Novoletna turneja se bo začela 30. decembra v Oberstdorfu, nato pa sledijo še tekme v Garmisch-Partenkirchnu 1. januarja 2012, Innsbrucku 4. januarja ter zadnja preizkušnja v Bischofshofnu 6. januarja, ko bo dokončno znano, ali je kateremu od skakalcev uspelo osvojiti "jackpot" v višini milijon švicarskih frankov za zmago na vseh štirih postojankah turneje.