27 ogledov

Kristoffersen zmagal, Slovenci prekinili sušo

Henrik Kristoffersen EPA
Norvežan Henrik Kristoffersen je zmagal na slalomu za svetovni pokal alpskih smučarjev v Kranjski Gori (1:41,26). Drugi je bil Italijan Giuliano Razzoli (+0,24), tretji pa Šved Mattias Hargin (+0,86), vodilni po prvi vožnji.

Kristoffersen je bil po prvi vožnji tretji, Šved Mattias Hargin je sicer postavil najhitrejši čas prve vožnje, Italijan Giuliano Razzoli je bil z zaostankom 19 stotink sekunde drugi. Druga vožnja pa je na novo skrojila razmere na vrhu.

Kristoffersen je vedel, da lahko nadoknadi zaostanek treh desetink sekunde za Harginom (+0,86) in na koncu mu je uspelo. Hargin je bil nazadnje tretji. Da je bil zelo hiter mu je v cilju priznal tudi deset let starejši in izkušenejši Razzoli, ki se nikakor ni mogel načuditi, kako ga je lahko Norvežan prehitel, sam pa je ostal na drugem mestu (+0,24), čeprav je imel tudi sam občutek, da je bil zelo hiter na njegovi najljubši strmini v svetovnem pokalu. Kristoffersen je za sabo pustil tudi najboljša slalomista sezone Nemca Felixa Neureutherja in Avstrijca Marcela Hirscherja za tretjo karierno zmago in po slalomu v Leviju drugo v tej sezoni.

"To je bilo pa precej dobro, nimam se kaj pritoževati, bila je dobra tekma. Tokrat tudi nisem bil živčen na startu, vedel sem, da lahko nadoknadim zaostanek. Vedel sem, da je lahko Giuliano zelo hiter v takšnih razmerah," je po koncu vitranškega spektakla vtise lovil Kristoffersen, ki je bil v Kranjski Gori na zmagovalnem odru že lani, kar dvakrat, tretji je bil tako v veleslalomu kot slalomu, a tokrat je prvič po letu 2004 in Truls Oveju Karlsenu postal norveški vitranški slalomski kralj.

Kristoffersen, mladinski svetovni prvak v slalomu in veleslalomu, za slovenskega mladinskega svetovnega prvaka v superveleslalomu Miho Hrobata nima posebnega nasveta, kako uspeti tudi v članski vrsti: "Ko dirkam v svetovnem pokalu, se ne želim obremenjevati s svojo mladostjo, takrat nisem več mladinec, nočem imeti hendikepa zaradi mladosti, starost je le številka, ni pomembna. Pač moraš treniratiin delati še več in boljše kot najboljši v svetovnem pokalu, nimam drugega nasveta."

Slalomski globus še čaka lastnika

Na sobotnem vitranškem veleslalomu je bil mali kristalni globus za zmago v seštevku discipline že oddan. Zagotovil si ga je Avstrijec Marcel Hirscher. Odločitev o lastniku slalomskega globusa pa bo padla v Meribelu.

Vodilni v skupnem seštevku pokala Avstrijec Hirscher je bil po veliki napaki po prvi vožnji šele 19., na koncu pa je bil šesti, a je na vitranškem slalomu v boju za slalomski mali kristalni globus premagal vodilnega Nemca Felixa Neureutherja, ki je bil deveti. Razlika med njima tako znaša 55 točk. Hirscher bo v skupnem seštevku svetovnega pokala pred poslednjimi štirimi tekmami na finalu sezone v Savojskih Alpah pred norveškim izzivalcem Kjetilom Jansrudom, ki se je slalomu odpovedal, branil 164 točk prednosti.

Kürner: Vsa ta zbadanja jemljem osebno

Kürner si je s startno številko 45 privozil 30 čas, s čimer je postavil tudi mejo za finale. Preostalih 33 na startu, tudi preostali štirje Slovenci, so ostali pod to mejo. Skube si je startno številko 39 po svetovnem prvenstvu prigaral s tekmami nižjega ranga na Japonskem, ob prihodu v cilj je bil 28. V finalu nista hotela ostati brez uvrstitve, smučala sta z zavoro, s to miselnostjo sta nato osvojila končni 27. in 29. mesto. "Verjetno s številko 60 danes ne bi imel možnosti, je pa bilo tvegano, saj bi lahko ostal na Japonskem tudi praznih rok, investiral sem nekaj in dobil dosti," je bil prvih domačih točk vesel Skube.

Kürner je bil že sit obkladanja, da je "turist": "Za mano je ena težjih sezon, bil sem najstarejši v ekipi, dolgo ni bilo že nobenega med 30, vsa ta zbadanja jemljem osebno, imel sem to srečo, da sem imel toliko podpore od najbližjih, da sem šel lahko preko tega. Rad bi samo dobro smučal. Včasih je bilo težko, sploh če ljudje okoli tebe ne verjamejo vate, letos je že vse kazalo, da bo letošnja sezona moja zadnja. Ogromno sem delal in veliko vlagal, da temu ne bi bilo tako."