26 ogledov

Lemaitre ubranil naslov, Rudolf do polfinala

Lemaitre Vicaut zastava Francija EP v atletiki evropsko prvenstvo Helsinki EPA
Najprestižnejšo preizkušnjo drugega dne 21. evropskega prvenstva v atletiki v Helsinkih, finale teka na 100 metrov, je dobil Francoz Christophe Lemaitre. Slovenec Žan Rudolf je v teku na 800 metrov v drugi skupini zasedel četrto mesto (1:47,41) in s skupno 12. izidom uspešno končal svoj prvi nastop v članski konkurenci.

Drugi dan 21. evropskega prvenstva v atletiki v Helsinkih so podelili sedem kompletov odličij; Francoz Christophe Lemaitre je ubranil naslov v teku na 100 m (10,09), med atletinjami pa je na tej razdalji slavila Bolgarka Ivet Lalova (11,28).

Čeh Vitezslav Vesely je slavil v metu kopja (83,72 m), v deseteroboju Nemec Pascal Behrenbruch (8558), na 5000 m Rusinja Olga Golovkina (15:11,70), v skoku v višino Španka Ruth Beitia (1,97 m), v skoku v daljino pa Francozinja Eloyse Lesueur (6,81 m).

Lemaitre, pred dvema letoma je na EP osvojil tri zlate kolajne, je dobro začel svoje nastope na Finskem. Za tri stotinke je v najkrajšem sprintu ugnal rojaka Jimmyja Vicauta (10,12), tretji pa je bil Jaysuma Saidy Ndure z Norveške (10,17). Lemaitre se je zaradi bližajočih se olimpijskih iger odločil, da tokrat na 200 m ne bo tekel, konec tedna pa bo skušal svoje drugo zlato na tem prvenstvu osvojiti v štafeti.

Thorklidsen vrgel le do četrtega mesta

Drugo zlato za Francijo na EP je v skoku v daljino osvojila Lesueurjeva, ki je za sedem centimetrov ugnala Belorusinjo Volgo Sudaravo (6,74 m), bronasta pa je bila Norvežanka Margrethe Renstrom (6,67 m).

Vesely je za slaba pol metra premagal Rusa Valerija Jordana (83,23 m), Ari Mannio je za gostitelje prvenstva s tretjim mestom osvojil prvo odličje (82,63 m), Norvežan Andreas Thorkildsen, evropski prvak v letih 2006 in 2020, pa se je moral zadovoljiti s četrtim mestom (81,55 m). Med deseterobojci je dvodnevno tekmovanje najbolje končal Behrenbruch. Skoraj 150 točk je zaostal Ukrajinec Aleksej Kasjanov (8321), bron pa si je prigaral Rus Ilja Škurenjov (8219). V ta boj je skušal poseči tudi Srb Mihail Dudaš, ki pa je bil s 8154 točkami četrti.

Lalova bo za razliko od Lemaitra tekla tudi na 200 m, na pol krajši razdalji pa je ugnala Ukrajinko Olesjo Povh (11,32) in Litovko Lino Grincikaite (11,32). O srebru in bronu je odločal fotofiniš. Zaključni sprint je dal zmagovalko tudi na 5000 m, kjer je Rusija z Golovkino osvojila prvo odličje. Golovkinaa je v zaključku s tretjega prišla na prvo mesto, druga je bila Ukrajinka Ljudmila Kovalenko (15:12,03), tretja pa Portugalka Sara Moreira (15:12,05).

V skoku v višino sta Španka Ruth Beitia in Norvežanka Tonje Angelsen v tretjih poskusih preskočili 1,97 m. Španka je zmagala, ker je bila brez poprave na vseh prejšnjih višinah, na 1,89 m pa je letvico Norvežanka prvič podrla in osvojila srebro. Kar osem tekmovalk je preskočilo letvico na 1,92 m, ta višina pa je dala odgovor o naslednjem odličju. Srebro so osvojile Rusinja Irina Gordejeva, Švedinja Emma Green Tregaro in Ukrajinka Olena Gološa, ki so bile pred to višino in vključno z njo vedno uspešne prvič.

Rudolf do polfinala, finale za Šestakovo

Devetnajstletni Ljubljančan Žan Rudolf je bil dan prej skupno tretji v kvalifikacijah in je z 1:46,98 le za 19 stotink zaostal za svojim letošnjim članskim državnim rekordom. Na tem EP, ki se bo končal v nedeljo, je Rudolf dosegel doslej drugi slovenski izid; v finale se je uvrstila le Marija Šestak, ki bo v troskoku tekmovala v petek.

"Danes nisem tako zadovoljen, kot sem bil včeraj, čeprav je zame to EP zelo uspešno. Poskušal sem napadati v zadnjih 150 metrih, vendar sem bil prepozen. S trenerjem Svetlanom Vujasinom sva se dogovorila, da bom začel finiširati takrat, ko bo to storil tudi Rus Jurij Borzakovski, ki ima veliko izkušenj. Vendar sem malo zamudil in zato je pozneje malo zmanjkalo, da bi se prebil v finale. So v tej najmočnejši konkurenci še močnejši od mene v finišu, toda drugič bo bolje," je dejal lanski mladinski evropski podprvak.

Nastopil je v drugi skupini in v njej zasedel četrto mesto, neposredno pa sta v finale vodili le prvi mesti. Ti sta osvojila Pierre Ambroise Bosse (1:46,70) in Jurij Borzakovski (1:46,92). Brez finala je ostal tretjeuvrščeni Španec Kevin Lopez (1:47,30), ki mu je Rudolf nekaj časa tudi sledil, vendar ga ni zmogel prehiteti.

Sebastian Coe se bo boril proti dopingu. | Avtor: Getty Images Getty Images
Prvi vzornik slovenskega rekorderja je Britanec Sebastian Coe, dvakratni olimpijski zmagovalec na 1500 m (1980 in 1984) in svetovni prvak na 800 m (1986), ki je zdaj med drugim tudi predsednik organizacijskega odbora OI v Londonu. Drugi pa Borzakovski, olimpijski zmagovalec na 800 m leta 2004, svetovni dvoranski prvak leta 2001 in dvakratni dvoranski evropski prvak leta 2000 in 2009.

Rudolf še ni opustil misli, da bi nastopil v Londonu. "Potreboval bi nekaj dni počitka, potem bi lahko ciljal na olimpijsko normo. Upam, da mi bo trener pustil še enkrat nastopiti pred mladinskim svetovnim prvenstvom, mojim največjim tekmovalnim ciljem leta pred sezono. Še štirinajst dni je SP in mislim, da bo časa za regeneracijo dovolj. Cilj na EP je bil polfinalni nastop. To mi je uspelo, četudi sem prvič tekmoval v taki konkurenci. Je povsem drugače kot na mladinskih tekmah ali na mitingih. Tam sem doslej tekmovalce vedno brez težav prehitel in šel mimo njih v zadnjih 100 m. Vesel sem, da sem tekel s svojim vzornikom Borzakovskim, čeprav me je med tekom nekoliko udaril s komolcem. Pa ni bilo panike," je zaključil Rudolf.