Lindsey v svoji ligi, tretja Tina še dlje od Riescheve

Tina Maze
1/11
Reuters
Lindsey Vonn je na smuku v Schladmingu postavila piko na i izvrstni sezoni v kraljevski disciplini in kljub visoki startni številki deklasirala konkurenco. Američanka je slavila pred Francozinjo Marion Rolland (+0,92 sekunde) in slovensko šampionko Tino Maze (+1,22), ki je z novimi stopničkami praktično že dobila bitko za drugo mesto v skupnem seštevku.

Američanka Linsey Vonn je prepričljivo zmagala na smuku za svetovni pokal v Schladmingu, s katerim se je končala sezona v tej disciplini (1:46,56). Druga je bila Francozinja Marion Rolland, ki je zaostala 92 stotink, tretja pa je bila Črnjanka Tina Maze (+1,22). Maruša Ferk je bila 20. (+2,99). Sedemindvajsetletna Vonnova si je že pred časom zagotovila veliki in petič zapored mali smukaški kristalni globus.

Na prizorišču svetovnega prvenstva, ki bo na tej progi prihodnje leto, je zabeležila 53. zmago v pokalu v karieri in 12. v sezoni. Mazejeva je prvič v tej zimi stopila na zmagovalno stopničko v smuku in s tem zaokrožila sezono, v kateri se je v vseh disciplinah vsaj na eni tekmi uvrstila med prvo trojico. Z desetimi zmagovalnimi stopničkami v zimi je na drugem mestu svetovnega pokala še povečala prednost pred Nemko Mario Höfl-Riesch, ki je delila 13. mesto. Vonnova ima 1908 točk, Mazejeva 1346, Höfl-Riescheva pa 1195. Zmaga pa se Mazejevi v tej sezoni vztrajno izmika. Skupno je osvojila šest drugih in štiri tretja mesta.

"Vesela sem, da sem na zmagovalnih stopničkah tudi na smuku. Proga ni bila posebej zahtevna. Za menoj je lepa sezona, ki pa še ni končana. Želim si, da bi dosegla tudi zmago," je dejala Mazejeva. V smukaškem seštevku pokala je končala na devetem mestu. Tina Weirather iz Liechtensteina, ki je bila tokrat četrta, pa je na drugem mestu prehitela Avstrijko Elisabeth Görgl, ki se je morala po devetem mestu na tekmi zadovoljiti z bronom.

"Nedvomno je to moja najboljša sezona doslej, saj sem dobro nastopala v vseh disciplinah. Kar ne morem verjeti, da sem dosegla 12 zmag. Zdaj si želim, da bi presegla še 2000 točk v sezoni," pa je povedala Vonnova. Američanka se vse bolj približuje sanjski meji 2000 točk v sezoni, ki jo je v zgodovini presegel le Avstrijec Hermann Maier. S sedemnajstimi stopničkami pa na drugem mestu zaostaja le za Hanni Wenzel iz Liechtensteina (1980) in Švedinjo Pernillo Wiberg (1997), ki sta dosegli po eno uvrstitev med prvo trojico več.

V četrtek je na finalu pokala na programu superveleslalom.