12 ogledov

Litovci namučili ameriške zvezdnike

LeBron James Kevin Durant ZDA olimpijske igre London 2012 Reuters
Ameriški košarkarski "dream team" se je na olimpijskih igrah v Londonu znašel na prvi resnejši preizkušnji, a trdožive Litovce na koncu vendarle odpravil z 99:94. Rusi v derbiju skupine C premagali Španijo (77:74).

Ameriška moška košarkarska reprezentanca je na olimpijskih igrah v Londonu doživela prvi pravi test. Po visokih zmagah proti Franciji, Tuniziji in Nigeriji so Američanom danes vse do konca za ovratnik dihali Litovci, ki so na koncu izgubili s 94:99.

Američani so se na tekmi znašli tudi v zaostanku, a po trojki Chrisa Paula 5:38 minute pred koncem nato vodstva niso več izpustili iz rok. V ključnih trenutkih je odgovornost nase prevzel LeBron James, ki je v zadnjih štirih minutah dosegel osem od svojih 20 točk. Enako število točk je pri ZDA dosegel tudi Carmelo Anthony. Linas Kleiza je bil najučinkovitejši prit Litvi s 25 točkami.

ZDA so tako po štirih krogih v skupini A še neporažene, tako kot v skupini B Rusija, ki je v derbiju premagala do danes neporaženo Španijo. Rusi so zmagali s 77:74 in so s tem praktično že osvojili prvo mesto v skupini B. Španci, evropski prvaki, se bodo v ponedeljek z Brazilci pomerili za drugo mesto.

Pau Gasol Kaun London olimpijske igre 2012 | Avtor: EPA EPA
Španija je po vsega 21 minutah vodila že za 18 točk, vendar je Rusija zadnjo četrtino začela z vodstvom s 56:53. Zadnji del so evropski prvaki začeli z delnim izidom 16:4 za vodstvo z 69:60. Sergio Rodriguez in Felipe Reyes sta tem obdobju dala po štiri točke in Rusi so bili štiri minute in 39 sekund pred koncem ponovno videti v izgubljenem položaju.

Viktor Hrijapa je s trojko tik pred zadnjo minuto izenačil (73:73), po zgrešeni trojki Rudyja Fernandeza pa je Timofej Mozgov z zabijanjem poskrbel za vodstvo Rusov. Nad Pauom Gasolom so 5,3 sekunde pred koncem tekmeci napravili prekršek, vendar je najboljši strelec Špancev (20 točk) zgrešil prvi prosti met in Rusi so vodili za točko (75:74). Prvi strelec tekme Vitalij Fridzon (24) je pol sekunde pozneje zadel oba prosta meta, ruski košarkarji pa so nato preprečili zadnji napad Špancev.