21 ogledov

Marit še drugič zapored boljša od Justyne

Marit Bjoergen Žurnal24 main
Dobbiaco, 3. januarja (STA) - Norveška smučarska tekačica Marit Björgen (10:49,2) je zmagovalka trikilometrske preizkušnje v klasični tehniki novoletne turneje Tour de Ski. Drugo mesto si je pritekla Poljakinja Justyna Kowalczyk (+3,9), tretja pa je bila še ena Norvežanka Astrid Uhrenholdt Jacobsen (+15,1).

Najboljša slovenska predstavnica je bila Alenka Čebašek (+1:12,8) na 46. mestu. Vesna Fabjan (+1:19,3) je preizkušnjo končala na 51. mestu, Barbara Jezeršek (+1:41,8) na 60. mestu, Katja Višnar pa na letošnjem Tour de Ski ne nastopa več.

V Dobbiacu je pred tekmo zapadlo veliko snega, slovenske tekačice pa so pristale v ozadju tudi zaradi nestanovitnega vremena. Med testiranjem smuči so bile razmere idealne, bilo je toplo, dobro uro pred startom pa se je vreme popolnoma spremenilo. V slovenski ekipi niso imeli rezervnega načrta, oprijem smuči v mrazu pa ni bil takšen kot so si želeli.

"Utrujena sem. Za menoj je prišel napor prejšnjih tekem. Nisem se počutila dobro. Smuči mi niso dobro prijele. Tekla bom še jutri, potem pa zapustila turnejo. Na cilju sem ugotovila, da ne morem več, da sem na limitu," je dejala Čebaškova.

Fabjanova z zaostankom in mestom ni bila najbolj zadovoljna, k nezadovoljstvu so veliko prispevale smuči. "Razmere so bile podobne kot v Oberhofu, kjer so prišle v poštev smuči brez maže. Težko se je bilo odločiti, ker so se razmere hitro spreminjale. To je bil 'hendikep'. Vzela sem smuči brez maže, čeprav nimam ravno vrhunskih. V klanec sem tekla živahno, na koncu pa mi je zmanjkalo precej do dobrega rezultata. Veseli me, da se počutim dobro, tako da ni počutje vzrok za slabši rezultat," je povedala Fabjanova, ki jo jutri čaka njena glavna tekma - sprint v prosti tehniki.

V skupnem seštevku je na vrhu še vedno Justyna Kowalczyk, ki ima pred Marit Bjoergen 17,7 sekunde prednosti, na tretjem mestu pa je Norvežanka Therese Johaug, ki zaostaja 1:33,9. Od slovenskih tekmovalk je najvišje Jezeršekova na 45. mestu, Fabjanova je 47., Čebaškova pa je 58.

V moški konkurenci je slavil ruski smučarski tekač Aleksander Legkov, ki je na 5 km v klasični tehniki za 1,7 sekunde ugnal Norvežana Eidarja Roenninga, tretji pa je bil Švicar Dario Cologna, ki je zaostal dve sekundi. V skupnem seštevku ima Cologna po petih od devetih preizkušenj 15,7 sekunde prednosti pred Norvežanom Pettrom Northugom, tretji pa je današnji zmagovalec Legkov, ki zaostaja 39,2 sekunde.