F1: Nemčija ima novega junaka

Nico Rosberg
1/12
Reuters
Zmagovalec VN Kitajske v formuli 1 je Nemec Nico Rosberg v Mercedesu, ki je prvič v karieri dirko začel s prvega startnega položaja. Veliko so k njegovi premierni zmagi pripomogli mehaniki Jensona Buttna, ki so pri zadnjem postanku v boksih porabili ogromno časa. Britanec je bi na koncu drugi, stopničke je v končnici dirke ujel še njegov moštveni kolega Lewis Hamilton.

Na Kitajskem se veselijo pri Mercedesu. Nico Rosberg je odlično formo s kvalifikacij na svoji 111-ti dirki v formuli 1 kronal s prvo zmago v karieri. Nekoliko grenkega priokusa k veliki zmagi je le zaradi odstopa drugega s kvalifikacij, rojaka in moštvenega kolega Michaela Schumacherja, ki je dirko končal v 13. krogu. Za težave in odstop naj bi bila kriva malomarnost mehanikov pri prvem postanku v boksih, ko smo mu slabo pritrdili pnevmatiko.

"To so neverjetni občutki. Zelo sem srečen. To je bila dolga pot tako zame, kot za ekipo. Neverjetno je videti, kako hitro napredujemo. Po prvem startnem položaju sem pričakoval, da smo lahko spredaj, a ne, da bi zmagali. Zahvaliti se moram inženirjem, ki so trdo delali v zadnjih tednih na testiranjih,“ je po prvi samostojni zmagi Mercedesa po letu 1955 (takrat je na VN Italije za Mercedes zmagal Argentinec Juan Manuel Fangio) dejal sin legendarnega Finca Kekeja Rosberga, najboljšega dirkača formule 1 v sezoni 1982.

V razburljivi dirki, kjer so se dirkači zaradi številnih postankov na vrhu neprestano menjavali, se je drugega mesta veselil Jenson Buttonon v McLaren Mercedesu. Britanec je  do sredine dirke dihal za ovratnik Rosbergu, a je zmago izgubil pri zadnjem postanku v boksih, ko je zaradi težav mehanikov dolgo čakal, da spet zapelje na stezo. Button, imel je postanek več od Rosberga, se je na drugo mesto prebil štiri kroge pred koncem, ko je uspel prehiteti na koncu petega Sebastiena Vettla.

Voznik McLaren Mercedesa kljub drugemu mestu ni bil razočaran: "Dobro sem startal in se iz petega prebil na tretje mesto. To je bilo pomembno. Na tretjem postanku sem izgubil vsaj 10 sekund. Pričakoval sem, da bom zapeljal na prazno stezo in lovil Rosberga. Vseeno je za menoj dobra dirka, polna dobrih prehitevanj. Z drugim mestom sem zadovoljen.“

Svetovni prvak v Red Bullu Vettel je dirko začel šele z 11. startnega mesta in bil v prvi polovici dirke vseskozi okoli 12. mesta, potem pa po zaslugi napak dirkačev in dobre vožnje ter odlične taktike dva kroga pred koncem celo držal tretjem mesto. V končnici ga je v boju za stopničke nato najprej prehitel na koncu tretji Britanec Lewis Hamilton, v zadnjem krogu pa še moštveni kolega Avstralec Mark Webber.

"Dokazal sem, da sem hiter. Zadovoljen sem, da sem končal na stopničkah. Mehaniki so odlično delali med postanki, strategija je bila prava. To je bila najboljša dirka letošnje sezone in ena mojih najboljših dirk. Sedem avtomobilov se je neprestano prehitevalo, zato smo lahko le uživali,“ pa je po dirki dejal Hamilton, ki po treh dirkah vodilni v razvrstitvi dirkačev.

Karavana se zdaj seli v nemirni Bahrajn, kjer je leta 2006 zmagovalec Nico Rosberg premierno nastopil v dirkalniku formule 1.