24 ogledov

Márquez zavit v črno: Lorenzo le še 18 točk zadaj

Lorenzo Yamaha motoGP moto gp velika nagrada Avstralije
1/13
Jorge Lorenzo je v razredu motoGP ohranil upe po ubranitvi naslova svetovnega prvaka, potem ko je na dirki v avstralskem Phillip Islandu izkoristil diskvalifikacijo vodilnega Marca Márqueza.

Na incidentov polni dirki za veliko nagrado Avstralije je Jorge Lorenzo (Yamaha) poskrbel, da bo zaključek sezone v razredu motoGP še kako napet. Vodilni v skupnem seštevku Marc Márquez (Honda) je bil namreč kot številni drugi na dirkališču Phillip Island diskvalificiran – presegel je maksimalno število krogov pred obveznim postankom in s črno zastavo končal dirko.

Zaradi težav na dirkališču so dirko nato še skrajšali s 27 na 19 krogov, Lorenzo pa je ohranil hladno glavo in ugnal Danija Pedroso (Honda) ter moštvenega kolega Valentina Rossija. Zmaga je branilca naslova Lorenza dve dirki pred koncem približala na le 18 točk zaostanka v skupnem seštevku za vodilnim Márquezom.

Huda napaka ekipe

Pred nedeljsko dirko je imel Márquez že možnosti, da bi z novim uspehom in ob neuspehu Lorenza lahko predčasno postal prvak. A obrnilo se je povsem drugače, pri Márquezovi ekipi so naredili napako, ki je mladega Španca stala vsaj tretjega mesta.

Namesto še večje prednosti se je ta zdaj stopila in dve dirki pred koncem je Lorenzo spet v precej boljšem položaju kot še pred tednom dni. Zdaj ima namreč 280 točk, Márquez je ostal pri 298 na prvem mestu, v boj za lovoriko pa še vedno lahko poseže tudi Pedrosa, ki je tretji z 264 točkami. Márquez bo, če bo na koncu sezone kljub današnji ničli prvak, prvi po Američanu Kennyju Robertsu leta 1978, ki bi mu to uspelo že v krstni sezoni nastopanja v elitnem razredu.

Narobe prebrali pravilnik

Zaradi bojazni, da Bridgestonove pnevmatike, na treningih so se namreč neobičajno hitro obrabljale, ne bodo zdržale celotne dirke na novi asfaltni podlagi dirkališča Phillip Island, so prireditelji skrajšali s prvotno predvidenih 26 krogov na 19. Obenem so ukazali tudi obvezen postanek v boksih in menjavo motociklov z drugimi, na katerih so bile nameščene sveže pnevmatike, najpozneje po desetih krogih. In prav tu so naredili napako pri Hondi, kjer so, kot kaže, napačno prebrali pravilnik; Márquez je na progi ostal krog dlje kot tekmeci, a je že čez dva kroga zagledal črno zastavo s svojo številko, kar je pomenilo, da je z diskvalifikacijo dirke zanj konec.

Na koncu je bil najbolj zadovoljen Lorenzo. Dosegel je jubilejno 50. zmago, potem ko je bil prav branilec lovorike prvi, ki je v devetem krogu prispel v bokse. Sledila mu je večina dirkačev, le Márquez je čakal do enajstega kroga. Podobno napako so naredili tudi v ekipi domačina Bryana Staringa, ki je prav tako ostal brez uvrstitve. Za nameček sta se Pedrosa in Márquez, ko je slednji pripeljal iz boksov, še dotaknila, a sta na srečo oba ostala na motorjih.

Rossi: "Kot bi imeli tudi mi delček formule 1"

Brez Márqueza je bil Lorenzo razbremenjen v boju za zmago, Pedrosa pa se je zadovoljil z drugim mestom in 20 točkami ter ni brezglavo napadal. Bolj razburljiv je bil boj za tretjo stopničko, ko je Rossi šele na koncu ugnal Britanca Cala Crutchlowa in Španca Álvara Bautisto.

"Danes je bila dirka povsem nora, nekaj popolnoma drugačnega kot običajno. Dobil sem 25 točk, največ, kolikor je bilo mogoče in v skupnem seštevku je zdaj še vse odprto. A bo zelo težko, bomo videli, kaj se bo zgodilo v Motegiju," je po zmagi dejal Lorenzo. Tudi veteranu Rossiju se je dirka zdela zanimiva: "Bilo je kar zabavno. Ne le moj boj za tretje mesto, ampak tudi postanek v boksih. Kot bi imeli tudi mi delček formule 1."

Espargaró in Rins slavila pri šibkejših

V razredih moto2 in moto3 sta slavila Španca Pol Espargaró in Alex Rins. V moto2 sta bila na zmagovalnem odru še Švicar Thomas Lüthi in Španec Jordi Torres, v moto3 pa sta popoln španski uspeh dopolnila Maverick Viñales in Luis Salom.

V skupnem seštevku dve dirki pred koncem sezone v moto2 vodi Espargaró z 240 točkami, drugi je Britanec Scott Redding z 224, tretji pa Španec Esteve Rabat (204). V razredu moto3 pa ima vodilni Salom 300 točk, Rins 295, Viñales pa 278.

Sezona se bo nadaljevala čez teden dni z dirko v japonskem Motegiju, zadnja dirka pa bo v Valencii 10. novembra.