42 ogledov

Vettel neulovljiv tudi na dvorišču Ferrarija

Vettel Massa Webber Alonso VN Italije velika nagrada Monza formula 1
1/23
Sebastian Vettel (Red Bull) je od starta do cilja vodil in dobil dirko za veliko nagrado (VN) Italije v Monzi. Fernandu Alonsu (Ferrari) se je z domačim dirkalnikom uspelo prebiti do drugega mesta.

Z zmago na dvorišču velikega tekmeca je Sebastian Vettel še povišal naskok v skupnem seštevku svetovnega prvenstva in Fernandu Alonsu, ki je z domačim Ferrarijem sicer navdušil "tifose" in s petega mesta prišel do drugega, pobegnil že na 53 točk razlike.

Sedem dirk pred koncem je Nemec zanesljivo vodil od začetka do konca, Špancu pa ni pomagala niti drugačna taktika, s katero je za nekaj krogov tudi prevzel vodstvo. Ekipni uspeh Red Bulla je s tretjim mestom dopolnil Mark Webber, Ferrarijev Felipe Massa je bil četrti, Nico Hülkenberg (Sauber) peti in Nico Rosberg (Mercedes) šesti. Jenson Button (McLaren) je prejel zadnjo točko za deseto mesto, Kimi Räikkönen (Lotus) pa je končal brez osvojene točke.

Vettla izžvižgali na stopničkah

Na startu je imel Vettel nekaj težav, vseeno pa je obdržal prvo mesto iz kvalifikacij. Alonso je bil na začetku nekaj krogov četrti, a je potem hitro prehitel sotekmovalca Brazilca Felipeja Masso in Webbra. A do prvega mesta ni mogel, saj je bil Vettel preveč zanesljiv, tako da si je Nemec na koncu zasluženo privozil tretjo zmago v Monzi po letih 2008 in 2011. Na zmagovalnem odru se sicer ni mogel počutiti povsem domače, saj so ga številni Ferrarijevi navijači, ki so se po dirki zgrnili na stezo, izžvižgali, bučen aplavz pa namenili Alonsu, vseeno pa je bil z doseženim zelo zadovoljen.

Brez dežja in razburjenj pri vrhu

Vettel je zdaj dobil polovico od 12 letošnjih velikih nagrad, trojni svetovni prvak pa je tako slavil 32. zmago v karieri in tretjo v Monzi. Kljub grozečim napovedim dežja na italijanskem dirkališču ni bilo, tako da je Nemec suvereno ubranil prvo mesto s kvalifikacij.

Lanski zmagovalec Lewis Hamilton (Mercedes) je bil na najhitrejšem dirkališču v koledarju formule 1 šele deveti in dodatno izgubil stik z vodilnima v skupnem seštevku, je pa v zadnjih krogih z nekaj izjemnimi manevri prehitel Räikkönena, Sergia Péreza in Buttona.

Le še trije pred Sebom

Z današnjo zmago je Vettel pridobil še eno mesto na lestvici najboljših dirkačev vseh časov. S šesto zmago v sezoni in skupno 32. v karieri je namreč ujel Alonsa, edinega med še aktivnimi vozniki, ki so bili na lestvici pred njim.

Alonso in Vettel sta zdaj skupaj na četrtem mestu seznama, pred njima pa so Michael Schumacher z 91 uspehi, Alain Prost z 51 in Ayrton Senna z 41 zmagami.