10 ogledov

Vettel za konec vzel še rekordno 13. zmago

Vettel Rosberg Alonso Hamilton Red Bull Sao Paulo Interlagos VN Brazilije
1/15
Svetovni prvak Sebastian Vettel (Red Bull) je sezono formule 1 zaključil z rekordno 13. zmago in v brazilskem Interlagosu prehitel moštvenega kolega Marka Webbra ter Fernanda Alonsa (Ferrari).

Sebastian Vettel je z rekordno deveto zaporedno zmago slavil tudi na zadnji dirki sezone za veliko nagrado Brazilije v Interlagosu, izjemno uspešno tekmovalno leto v formuli 1, kjer je že predčasno ubranil naslov prvaka, pa je tako končal s 13. zmago.

Njegov moštveni kolega Mark Webber se je na svoji poslovilni dirki uvrstil na drugo mesto, 215. dirko v formuli 1 pa je zaključil pred Ferrarijevim asom Fernandom Alonsom. Vettel je prvi dirkač, ki mu je uspelo devetkrat zapored slaviti v eni sami sezoni, čeprav je Italijanu Albertu Ascariju to uspelo med letoma 1952 in 1953, a je vmes eno dirko (Indianapolis) izpustil.

"Morda je že malce kičasto"

26-letni Nemec je tudi izenačil rekord slovitega rojaka Michaela Schumacherja iz leta 2004, ko je nekdanji svetovni prvak slavil 13-krat v eni sezoni. Red Bull je sicer že prejšnji mesec osvojil tudi konstruktorski naslov.

"Neverjetno, tudi za konec je šlo vse po načrtih. Avtomobil je deloval odlično in res si ne bi mogel želeti boljšega razpleta. Morda je že malo kičasto, ker smo tako premočni, ampak s tem ni nič narobe," je dejal Vettel po skupno že 39. zmagi v karieri.

Temni oblaki le grozili

Nemški zvezdnik je dirko začel s prvega startnega mesta, ki si ga je priboril v sobotnih oteženih kvalifikacijah, v katerih je dirkačem in prirediteljem ponagajalo močno deževje. Temni oblaki so grozili tudi med dirko, tik pred koncem je tudi začelo deževati, vseeno pa vreme ni vplivalo na razplet dirke.

V senci Vettla je tudi tokrat, še zadnjič v karieri, ostal Webber. Avstralec je na 215. dirki v karieri potihoma upal na drugačen razplet, če bi zmagal, bi bil to zanj deseti uspeh v karieri, ki se je končala s častnim krogom, ko je Webber brez čelade na glavi še zadnjič pozdravil navijače.

Webber ni bil žalosten

"Lepo je bilo sodelovati z vami. To je lep trenutek in nisem žalosten. Ko sem kot otrok sanjal o takšnih dosežkih, si nisem mislil, da bom prispel tako daleč," je ob slovesu dejal 37-letni Avstralec.

Na zadnji dirki je imel Webber dobrih deset sekund zaostanka za Vettlom, Alonso se je prebil na zadnjo stopničko, četrti je bil Britanec Jenson Button, peti pa Nemec Nico Rosberg. Domačin Felipe Massa, ki je odpeljal zadnjo dirko za Ferrari, pa je bil sedmi.

Brez razburjenj, drugo mesto Mercedesu

Točke je z devetim mestom še ujel tudi Britanec Lewis Hamilton, ki se je na dirki zaletel, pri tem predrl pnevmatiko in moral nazadnje še na kazenski postanek v bokse. Avstralec Daniel Ricciardo, naslednik rojak Webbra pri Red Bullu, pa je zadnjič dirkal s Torom Rossom in bil deseti.

Zadnja dirka sezone je določala le o razvrstitvi na konstruktorskem delu seštevka pod Red Bullom. Naslova prvaka sta si namreč tako Vettel kot njegova ekipa zagotovila že pred koncem, vozniško drugo mesto pa Alonso - tudi zaradi odsotnosti poškodovanega Kimija Räikkonena na zadnjih dveh preizkušnjah - prav tako že pred Brazilijo.

Razplet je tako skupno drugo mesto prinesel Mercedesu, na koncu so imeli Nemci le šest točk več kot Italijani pri Ferrariju. Red Bull je sezono končal s kar 236 točkami naskoka pred zasledovalci.

VN Brazilije, Interlagos (71 krogov, 305,909 km), rezultati:

1. Sebastian Vettel (Nem/Red Bull) 1:32:36,300 sekunde (povp. hitrost: 198,202 km/h)