77 ogledov

Na zadnji dan 100. gira osvojil roza majico

Tom Dumoulin EPA
Stota dirka po Italiji se je končala z nizozemskim zmagoslavjem.

Nizozemec Tom Dumoulin (Sunweb) je zmagovalec 100. kolesarske dirke po Italiji, ki se je danes končala z vožnjo na čas iz Monze do Milana. Z 29,3 kilometra dolgo progo je najhitreje opravil Nizozemec Jos van Emden. Najboljši Slovenec v 21. etapi Gira je bil Jan Tratnik na devetem mestu.

Dumoulin je prišel na Sardinijo, kjer se je začela jubilejna dirka po Italiji, v vlogi skritega favorita, tekmecem pa je pokazal, da misli resno, na prvem posamičnem kronometru, ko jih je deklasiral. Predvsem Nairo Quintana in Vincenzo Nibali sta upala, da bosta stvari na svoje mesto postavila v zadnjem tednu, ki ji bil povsem gorski in zelo zahteven, a se Nizozemec ni dal. Tudi prebavne težave ga niso vrgle iz tira, zato sta Quintana in Nibali začela sodelovati ter na ta način skušala nadoknaditi razliko. Ko sta ga slekla iz majice vodilnega, pa si dovolj velike razlike, predvsem Quintana, ki je iz Monze startal v rožnatem, nista privozila.

V današnjem kronometru je za Van Emdnom, članom ekipe LottoNl-Jumbo, drugo mesto osvojil Dumoulin z zaostankom 15 sekunde, tretji je bil Italijan Manuel Quinziato (BMC), ki je zaostal 27 sekund. Tratnik iz poljske ekipe CCC Sprandi Polkowice je bil z zaostankom 57 sekund deveti.

Dumoulin je v rožnato majico skočil s četrtega mesta po 20. etapah, danes pa je nadoknadil 53 sekund zaostanka za Kolumbijcem Quintano. Ta je za Nizozemcem zaostal za minuto in 24 sekund in bil tako na koncu prekratek za 31 sekund, Italijan Nibali, ki je rožnato dirko osvojil lani, pa 40 sekund.

Popolen nizozemski dan

Dumoulin je tako še enkrat dokazal svoje mojstrstvo v kronometru, nadoknadil razliko in slavil končno zmago. S tem je postal tretji Nizozemec s skupno zmago na eni od treh tritedenskih dirk in prvi Nizozemec s končno zmago na Giru. Pred njim sta dirko po Franciji in Španiji dobila Joop Zoetemelk in Jan Janssen.

Van Emden je bil sicer tokrat hitrejši od Dumoulina. "Zelo sem vesel, zelo čustven. Velikokrat sem bil drugi, to danes pa je izjemen dan za nizozemsko kolesarstvo. Tom je zmagal, jaz sem zmagal. V tem šotoru sta dva res srečna človeka," je s solzami v očeh razlagal Van Emden.

Še bolj srečen je bil Dumoulin. "To je izjemno, to je noro. Ne morem opisati z besedami. Dan je bil zelo živčen. Od začetka sem bil živčen, moral sem ostati miren, a bilo je težko. Imel sem dobre noge in jih izkoristil. To so sanje. Ko sem prečkal ciljno črto, so mi ljudje govorili, da bom zmagal, med sedenjem pa sem norel. Res neverjetno. Težko bi si predstavljal kaj takšnega. Bil sem močan, imel sem srečo, vse je bilo na pravem mestu."

Tom Dumoulin | Avtor: EPA EPA

Jan Polanc (UAE Emirates) je zadnjo etapo končal na 45. mestu (+2:16), Kristijan Koren (Cannondale-Drapac) na 46. (+2:18), Matej Mohorič (UAE Emirates) na 49. (+2:25), Luka Pibernik (Bahrain-Merida) na 73. (+3:05), Luka Mezgec (Orica-Scott) pa 119. (+4:08).

Polanc, zmagovalec prve prave gorske etape na Etno, je dirko končal na 11. mestu, med mladimi kolesarji pa je bil četrti, kar je najboljša slovenska uvrstitev v tej konkurenci zadnjih let. Po uspehu na Etni, to je bila njegova druga etapna zmaga na Giru, prvič je slavil leta 2015, je osem dni nosil modro majico najboljšega na gorskih ciljih, do konca pa je obdržal stik z najboljšimi.

Pibernik je bil generalno 100., Tratnik 106., Mezgec 107., Koren 128., Mohorič pa 135.