19 ogledov

City na krilih Džeka

1/29
Liverpool se je vse do 86. minute mučil s Sparto iz Prage, nato pa je le zadel Dirk Kuyt in poskrbel za napredovanje redsov v osmino finala Evropske lige. City napredoval na krilih Edina Džeka.

V nogometni Evropski ligi so znani udeleženci osmine finala. Potem ko sta si že v torek oziroma sredo nastop med 16 najboljšimi zagotovila moskovski CSKA in Porto, so si ga v četrtek še Glasgow Rangers, Liverpool, Spartak Moskva, Zenit St. Peterburg, PSV, Bayer Leverkusen, Villarreal, Ajax, Braga, Dinamo Kijev, Manchester City, Twente, Benfica in PSG.

Eden favoritov tekmovanja Liverpool se je dolgo mučil s praško Sparto. Potem ko se je prva tekma končala z 0:0, je tudi na drugi kazalo, da gola ne bo. A v 86. minuti je Angleže rešil Dirk Kuyt. Zelo zanimivo je bilo tudi v Lizboni, kjer je Sporting že "vohal" osmino finala, a v drugi minuti sodniškega dodatka je za veselje Glasgow Rangers poskrbel Edu, ki je izenačil na 2:2 (prva tekma se je končala z 1:1).

Pari osmine finala so:
Benfica - Paris St. Germain, Dinamo Kijev - Manchester City, Twente Enschede - Zenit St. Peterburg, CSKA Moskva - Porto, PSV Eindhoven - Glasgow Rangers, Bayer Leverkusen - Villarreal, Ajax Amsterdam - Spartak Moskva in Liverpool - Sporting Braga.

Moskovski Spartak je večino dela opravil že na prvi tekmi v Baslu, ki jo je dobil s 3:2, doma pa je v sodniškem podaljšku z golom Aidena McGeadyja iztržil remi 1:1. Napredoval je tudi Zenit iz Sankt Peterburga, ki je prvo tekmo v Baslu izgubil z 1:2, tokrat pa zmagal s 3:1. Odločilni gol je zabil Roman Širokov v 76. minuti.

S 3:1 je povratni dvoboj pred domačimi gledalci dobil tudi PSV proti Lillu (prva tekma se je končala z 2:2), najbolj zanesljivo pa je delo opravil Bayer, ki je na prvem obračunu proti Metalistu iz Harkova slavil s 4:0, tokrat pa z zadetkoma Michaela Ballacka in Simona Rolfesa potrdil pot v nadaljevanje tekmovanja.

Eden zanimivejših parov je bil Villarreal - Napoli, po dveh tekmah pa se morajo posloviti Italijani, saj so Španci doma dobili dvoboj z 2:1 (prva tekma 0:0). Giuseppe Rossi je v 45. minuti zabil odločilni gol. Ajax je z goloma Miralema Sulejmanija brez težav (skupno 5:0) odpravil Anderlecht, Braga pa je doma z 2:0 ugnala Lech in tako izničila zaostanek s prve tekme (0:1).

Kijevski Dinamo je skupno kar z 8:1 premagal Bešiktaš, povratna tekma v Ukrajini se je končala s 4:0. Manchester City je s hitrima goloma Edina Džeka in skupnim izidom 3:0 (prva tekma se je končala brez golov) izločil Aris, Twenteju je doma za napredovanje proti Rubinu zadostovalo že 2:2, Benfica je z 2:0 zmagala v Stuttgartu in le še potrdila prednost s prve tekme, Paris St. Germain pa je dvakrat remiziral (2:2, 0:0) z Batejem Borisovom in napredoval zaradi večjega števila golov v gosteh.

Porto je branili vodstvo z 2:1 s prve tekme v Sevilli. To jim je dobro uspevalo vse do 71. minute, ko je za goste zadel 30-letni brazilski napadalec Luís Fabiano. In ko je le minuto kasneje rdeči karton po neumnem in nevarnem štartu dobil še Alvaro Pereira, se Portu ni pisalo nič dobrega. Delo domačim, ki do konca tekme niso več prejeli niti zabili zadetka, je pri branjenju izida olajšal španski branilec Alexis, ki je 15 minut pred koncem dvoboja prejel rdeči karton. Slavje v Portu se je po izteku 92. minute lahko pričelo.

Prvi potnik med 16 najboljših ekip Evropske lige: CSKA

Moskovski CSKA bi kmalu drago plačal za špekulativno igro na domači tekmi s PAOK, kjer so Rusi branili prednost s prve tekme. Zlatan Muslimović je v 67. minuti na Lužnikih zabil za vodstvo Grkov in kazalo je, da bodo na sporedu podaljški. Toda dobrih 10 minut pred koncem tekme je CSKA dobil zlato priložnost z 11 metrov. Brazilec Wagner Love je strel sicer zapravil, žoga se je od vratarja odbila v vratnico, iz neposredne bližine pa jo je v mrežo srečno pospravil Sergej Ignaševič.