22 ogledov

Črna gora ostaja za Angleži

Ivelin Popov (levo) je preprečil veliko slavje v Podgorici. (Foto: Reuters)
1/14
Nogometaši Črne gore so imeli po remiju Anglije proti Švici v kvalifikacijah za Euro 2012 čudovito priložnost, da prevzamejo prvo mesto v skupini, a priložnosti niso izkoristili.

Črna gora je pod vodstvom Zlatka "Cica" Kranjčarja več kot odlično krenila v kvalifikacije za Euro 2012. Mirko Vučinić in kolegi so na prvih štirih tekmah zbrali kar deset točk in na lestvici zaostajali le za Angleži. Po spodrsljaju "treh levov" na domačem srečanju proti Švici (2:2) pa se je Črnogorcem ponudila izjemna priložnost, da se v primeru zmage proti Bolgariji zavihtijo na prvo mesto lestvice. Na žalost polnega stadiona v Podgorici jim ni uspelo. Potem ko se mreži v prvem polčasu nista zatresli, so domači v 53. minuti sicer povedli (Djalović), toda Bolgari so izenačili trinajst minut kasneje in neodločen izid zadržali do konca srečanja. Kljub temu Črnogorci še vedno veljajo za eno najprijetnejših presenečenj kvalifikacij in so še vedno na zelo dobri poti na zbor najboljših evropskih reprezentanc v Ukrajini in na Poljskem prihodnje leto. Navsezadnje imajo povsem enako število točk (11) kot vodilni Angleži, medtem ko so jih tretji Švicarji in četrti Bolgari zbrali šest manj.

Angležem (spet) ponagajal vratar
Angleži so verjeli, da imajo v Joeu Hartu vratarja svetovne kakovosti. Po srečanju proti Švici v kvalfikacijah za Euro 2012 pa o tem najbrž niso več prepričani. Član Manchester Cityja je bil namreč glavni krivec, da se je morala ekipa Fabia Capella zadovoljiti zgolj s točko (2:2). Srečanje je sodila slovenska sodniška trojka na čelu z Damirjem Skomino.

Hart je svoj "šov" na Wembleyju začel v 32. minuti. Takrat je Tranquillo Barnetta s prostega strela v kazenski prostor Angležev podal na prvi pogled povsem nenevaren predložek, ki pa je bil vse prej kot to. Žoga je preletela prav vse igralce in presenetila tudi Harta ter ob levi vratnici končala v mreži. Že tri minute kasneje je prav tako Barnetta z leve strani izvajal nov prosti strel. Švicar je žogo udaril na prvo vratnico in znova presenetil Harta. Že dve minuti kasneje je izid s strelom iz najstrožje kazni znižal Frank Lampard. Angleži so morali na izenačenje počakati do 51. minute, ko je bil natančen rezervist Ashley Young. Izid se do konca srečanja ni več spremenil,

Hrvati v dveh minutah do preobrata
Tekmo na Poljudu so bolje otvorili gostujoči nogometaši, ki so Hrvate enkrat sicer v tem kvalifikacijskem ciklusu že premagali (1:0 je bilo marca v Tbilisiju). Kapetan Jaba Kankava je goste popeljal v vodstvo v 17. minuti tekme. Za izenačenje na 1:1 je v 76. minuti tekme poskrbel Mario Mandžukić, član Wolfsburga. Za veselje petintridesettisoč glave na splitskem stadionu pa je le dve minuti kasneje poskrbel rezervist Nikola Kalinić, ki je izkoristil predložek naturaliziranega Hrvata Eduarda in zabil za 2:1. Naši južni sosedi so po novi zmagi v kvalifikacijah zbrali 13 točk. S povsem enakim izkupičkom se lahko pohvalijo tudi Izraelci, ki so v gosteh z 2:1 ugnali Latvijo. Še točko več od Izraelcev in Hrvatov pa so zbrali Grki. Nekdanji evropski prvaki so tokrat s 3:1 odpravili Malto.

V "slovenski" skupini C Italijani do gladke zmage

Italijani na domačem terenu niso imeli veliko dela z Estonci. Za zmago s 3:0 so zadeli Giuseppe Rossi - ta je zabil v 21. minuti tekme -, Antonio Cassano (39) in Giampaolo Pazzini (68), ki ima za seboj izjemno uspešno strelsko sezono. Italijani imajo tako v skupini C 16 točk, pet več od slovenske izbrane vrste.

Pavljučenko blestel v St. Petersburgu
Rusi so na domačem igrišču prišli do novih treh točk. Srečanje proti Armeniji pa se za Andreja Aršavina in druščino ni začelo po načrtih. Gostje so namreč povedli v 25. minuti, njihovo vodstvo pa ni bilo dolgotrajno. Že minuto kasneje je izid poravnal Roman Pavljučenko, ki se je do konca srečanja še dvakrat vpisal med strelce in razblinil vse dvome o zmagovalcu. V skupini B so do nove zmage prišli naši stari znanci iz kvalifikacij za SP 2010, Slovaki. Na domačem terenu so težje od pričakovanj in le z 1:0 odpravili skromno Andoro ter se na vrhu lestvice s 13 točkami izenačili z Rusi.

V skupini H so v Reykjaviku Islandci gostili Dance, tri točke so domov odnesli gostje, ki so slavili z 2:0. Lasse Schone je zadel v 60. minuti, 15 minut kasneje pa je končni izid postavil Christian Eriksen. Na drugi tekmi se v Lizboni merita Portugalska in Norveška.