10 ogledov

Matavž s tremi goli ob bok Ronalda in Romária!

Matavž Strootman Majstorović AIK Solna PSV Eindhoven Stockholm Evropska liga
1/33
PSV Eindhoven že pred zadnjimi tekmami skupinskega dela Evropske lige ni imel več možnosti za napredovanje v šestnajstino finala. Toda to ni ustavilo slovenskega reprezentančnega napadalca Tima Matavža, ki je na gostovanju v Neaplju zabil hat-trick za zmago (3:1). Liverpool v Vidmu trpel za napredovanje (1:0).

Z dvema goloma v enajstih minutah je Tim Matavž na obračunu s svojimi nesojenimi delodajalci v Neaplju popeljal PSV Eindhoven v vodstvo. Matavž, ki se je ob odhajanju iz Groningena raje kot za Napoli odločil za PSV, je na stadionu San Paolo zabil dva zadetka med 30. in 41. minuto, s katerima je izničil vodilni gol domačega matadorja Edinsona Cavanija.

Prva zadetka na tekmi sta padla po velikih napakah igralcev obeh ekip - obramba PSV je najprej na robu kazenskega prostora podarila žogo Cavaniju, urugvajski mojster pa ni grešil in zadel za 1:0. Matavž je izenačil v 30. minuti, ko je v mrežo pospravil žogo po katastrofalnem posredovanju vratarja Antonia Rosatija, ki je izpustil blag strel Petra van Ooijena.

Po sicer lepi akciji Nizozemcev je vratar Rosati kot Miklavž primorskemu napadalcu podaril tudi drugi zadetek, ko je izpustil žogo po strelu Jermaina Lensa, Matavž pa jo je še drugič pospravil v mrežo. Svoj hat-trick je Šempeterčan zaključil po točno uri igre, ko ga je po hitrem protinapadu v kazenskem prostoru nesebično zaposlil Memphis Depay, Matavž pa je zadel s strelom po tleh.

Romário, Ronaldo ... in Matavž!

Matavž je tako postal del izjemno izbrane družbe v zgodovini nizozemskega kluba, saj je pred njim dva hat-tricka na evropskih tekmah uspelo zabiti le Joinsu Willyju van der Kuijlenu ter nepozabnima branilcema Romáriu in Ronaldu.

Tudi prestižna zmaga ni pomagala ekipi iz Philipsovega mesta, saj je bilo že pred zadnjimi obračuni znano, da iz skupine F v šestnajstino finala poleg Napolija potuje tudi Dnipro. Ukrajinci so na zadnji tekmi v Dnjepropetrovsku visoko premagali AIK Solno (4:0).

Jug izključil Traoréja v Bernu

Petkratnemu prvaku Liverpoolu je skozi pregovorno švankino uho le uspela uvrstitev v nadaljnje tekmovanje, potem ko so morali varovanci Brendana Rodgersa nervozno braniti minimalno zmago pri Udineseju (1:0).

Morebiten remi v Vidmu bi ob zmagi Young Boys proti Anžiju pomenil, da bi se med najboljših 32 uvrstili Švicarji, a so Redsi z golom Jordana Hendersona zdržali. V Bernu so mladi fantje res premagali bogataše iz Mahačkale, tekmo pa je sicer sodil slovenski sodnik Matej Jug, ki je v drugem polčasu izključil Lacino Traoréja.

Anži, Liverpool in Young Boys so v skupini A tako osvojili deset točk, a so v krogu treh ekip najkrajšo potegnili prav Švicarji, od katerih je bila ekipa Samuela Eto'oja boljša na medsebojnih obračunih.

Belec dobil dva gola na San Siru

Viktoria Plzeň je na direktnem obračunu za prvo mesto v skupini B premagala branilce naslova Atlético Madrid (1:0). Spet je "blestel" neukrotljivi Brazilec Diego Costa, ki ga je glavni sodnik po udarcu z glavo v zadnjih minutah tekme izključil. Atléticu zdaj v naslednjem krogu tekmovanja grozi srečanje z aktualnim evropskim prvakom Chelseajem, ki je dan prej izpadel iz Lige prvakov.

Trener Andrea Stramaccioni je že na drugi zaporedni evropski tekmi na zelenico poslal izjemno mlado postavo Interja, ki je z dvema goloma 19-letnega Hrvata Marka Livaje vodil do izdihljajev tekme, ko je Nefči še drugič zatresel mrežo Vida Belca in izenačil na končnih 2:2.

Občasni slovenski reprezentant je v vratih nadomeščal reprezentančnega kapetana Samirja Handanovića, ki mu je "Strama" namenil počitek. Tottenham je z zmago nad Panathinaikosom v "mariborski" skupini J skupaj z Laziem napredoval v nadaljnje tekmovanje (3:1).

Slovo od San Mamés

Točka pri Genku je bila dovolj za napredovanje Basla (0:0). Prestavljena tekma med Sportingom in Videotonom (sodnik jo je v četrtek odpovedal zaradi hudega naliva) tako ne bo odločala o ničemer več.

Fernando Llorente je po dolgem času začel tekmo v dresu Athletica Bilbaa, Baski pa so se nedostojno poslovili od mitskega stadiona San Mamés, ki je proti Sparti Pragi gostil zadnjo evropsko tekmo v svoji zgodovini (0:0).

Rdeče-beli se bodo po dolgih letih namreč poslovili od legendarnega igrišča, ki se ga je zaradi izjemnega vzdušja in simbolnega pomena prijel vzdevek "Katedrala". Varovanci Marcela Bielse so kot lanskoletni finalisti morali v skupini I na koncu priznati premoč češke ekipe in Lyona, ki potujeta med najboljših 32.