Gol Kirma, Sarma in Tim do zmage

Matavž se bo julija preselil v Neapelj k italijanskemu prvoligašu. Bo igral celo
1/10
fcgroningen.nl
Po Ligi prvakov je danes začela tudi Evropska liga. In to z močnim slovenskim pridihom – ne samo zaradi Maribora, saj so igrali tudi Tim Matavž (PSV Eindhoven), Samir Handanović (Udinese) in Andraž Kirm (Wisla Krakow). Matavž je proti Legii (1:0) odigral vseh 90 minut in zapravil tudi nekaj lepih priložnosti. Kirm je zabil edini gol Wisle pri domačem porazu z Odensejem (1:3), Samir Handanović pa se je vrnil po zaostanku proti Rennesu (2:1).

Fantastični Dries Mertens je bil spet mož odločitve za PSV Eindhoven, ki je s Timom Matavžem v prvi postavi Evropsko ligo začel z zmago. Legia Varšava ni v nobenem trenutku resneje ogrozila domačega gola, zmaga pa bi (tudi s kakšnim Matavževim golom) morala biti višja. Primorec je v prvo večjo priložnost prišel v 16. minuti, ko ga je z ostro podajo po tleh v sredini kazenskega prostora našel Jermain Lens, a je slovenskemu reprezentantu strel preprečil poljski branilec. Podobna akcija je sledila čez štiri minute, ko je Matavž (po podaji z nasprotnega krila) streljal mimo gola. Mertens je za vodstvo PSV zadel z izjemnim volejem z roba kazenskega prostora v 21. minuti, medtem ko Poljaki kljub številčni navijaški podpori niso pretili. Drugi polčas je bil še za razred slabši od prvega, Matavž pa je imel spet dve lepi priložnosti, tokrat z glavo, a je obakrat streljal preko gola.

Udinese nazaj po zaostanku, Kirmov gol premalo za Wislo

Samir Handanović in Udinese proti Rennesu nista začela dobro, saj je slovenskega reprezentančnega vratarja s strelom na njegovo prvo vratnico premagal Jusuf Hadji, mlajši brat legendarnega maroškega strelca in afriške zlate žoge leta 1998 Mustafe Hadjija. Za belo-črne je še pred polčasom izenačil kapetan Antonio Di Natale, Kolumbijec Pablo Armero pa je dokončal delo nekaj minut pred koncem tekme. Andraž Kirm je za Wislo začel eno redkih tekem v letošnji sezoni in priložnosti ni izpustil iz rok. Po vodstvu Odenseja je namreč zadel za izenačenje, toda Poljaki so v zadnjih desetih minutah po dveh golih gostov ostali brez vsega.

Dinamo v 90. minuti rešil Vukojević, Spursom le remi

Stoke City je brez velike zmage pri Dinamu Kijev ostal v 90. minuti tekme, ko je zadel hrvaški reprezentant Ognjen Vukojević. Ukrajinci so prevladovali v prvem polčasu in imeli tudi veliko priložnost za vodstvo, a je Andrij Jarmolenko zgrešil, ko je bilo lažje zadeti. Lončarji so preživeli nalete domačih in povedli kmalu po začetku drugega polčasa, ko je Cameron Jerome izkoristil podajo Ryana Shottona. Kijevčani so prek Oleksandra Alieva zadeli še prečko, preden je Vukojević končno, in zasluženo, izenačil v sodnikovem podaljšku.

Tottenham je že z izbiro ekipe za gostovanje pri PAOK Solunu pokazal, da jim je letošnje "drugorazredno" tekmovanje zadnja skrb na svetu. Spursi se iz Grčije kljub vsemu vračajo s prigarano točko, za katero se lahko zahvalijo zgolj vratarju Carlu Cudiciniju, ki jih je s tremi izvrstnimi obrambami rešil v izdihljajih tekme.

Evropska liga, 1. kolo, ob 19.00:

Skupina C

PSV Eindhoven : Legia Varšava 1:0 (1:0)
Mertens (21)
Matavž (PSV) je odigral celo tekmo.

Hapoel Tel-Aviv : Rapid Bukarešta 0:1 (0:0)

Skupina B

FC Copenhagen : Vorskla Poltava 1:0 (0:0)
Nordstrand (54/11-m)

Hannover : Standard Liege 0:0

Skupina D

Lazio : FC Vaslui 2:2 (1:0)
Cissé (35/11-m), Sculli (71); Wesley (59, 63/11-m)
RK: Zauri (63/Lazio)

Zürich : Sporting Lizbona 0:2 (0:2)
Insua (4), Van Wolfswinkel (21)

Skupina E

Bešiktaš : Maccabi-Tel Aviv 5:1 (2:0)
Almeida (3, 28), Aurelio (50), Korkmaz (53), Edu (88); Kehat (48)

Dinamo Kijev : Stoke City 1:1 (0:0)
Vukojević (90); Jerome (55)

Skupina F

Paris SG : RB Salzburg 3:1 (2:0)
Nene (35/11-m), Bodmer (44), Menez (68); Sekagya (87)

Slovan Bratislava : Athletic Bilbao 1:2 (1:2)
Guede (34); Susaeta (13), Muniain (40)

Ob 21.05:

Skupina G

Austria Dunaj : Metalist Harkiv 1:2 (1:0)
Jun (7); Gueye (56), Xavier (79/11-m)

AZ Alkmaar : Malmö FF 4:1 (3:0)
Altidore (21), Elm (33/11-m), Maher (39), Holman (49); Larsson (72/11-m)

Di Natale (39), Armero (83); Hadji (19)
Handanović (Udinese) je odigral celo tekmo.

Wisla Krakow : OB Odense 1:3 (0:1)
Kirm (54); Johansson (36), Utaka (80), Jensen (90)
Kirm (Wisla) je odigral celo tekmo.

Skupina L

Anderlecht : AEK Atene 4:1 (3:1)
Suarez (16, 40, 84), Jovanović (33); Leonardo (36)
RK: Manolas (77/AEK)

Sturm Gradec : Lokomotiva Moskva 1:2 (1:2)
Szabics (14); Obinna (28), Sičev (29)
Ilić (Lokomotiva) je sedel na klopi. Začetek tekme je bil zaradi težav z razsvetljavo prestavljen na 21.45.