17 ogledov

Hrvati drago plačali točko v Beogradu

hrvaška srbija kvalifikacije sp 2014 ivan strinić branislav ivanović
1/30
Srbija in Hrvaška sta remizirali na eksplozivnem obračunu v Beogradu, na katerem sta obe reprezentanci dobili po en rdeči karton (1:1). Islandci v Bernu šokirali Švicarje (4:4), presenetljiv poraz Bosne in Hercegovine proti Slovaški (0:1).

Po tem, ko so srbski navijači na Marakani povsem izžvižgali hrvaško himno, so njihovi nogometaši na zelenici močno pritisnili drugouvrščeno moštvo skupine.

Hrvati so v prvih minutah srečno preživeli brez prejetega gola, Lazar Marković pa je po domiselni akciji in podaji iz kota stresel vratnico. Stipe Pletikosa je moral biti na mestu tudi v 17. minuti po nevarnem strelu Zorana Tošića.

Mandžukić utišal Marakano

Kljub veliko boljši igri so Srbi zaspali v drugem polčasu, ko so Hrvati iz praktično prve nevarne akcije na tekmi povedli. Dario Srna je z izvrstno žogo v prostoru našel Maria Mandžukića, vroči napadalec Bayerna pa je hladnokrvno premagal Vladimirja Stojkovića

Srbski navijači so na tribuni zažigali hrvaško zastavo in druge predmete s kockastimi obeležji, še večje veselje pa so jim njihovi ljubljenci pripravili na zelenici, ko so zasluženo uspeli izenačiti prek Aleksandra Mitrovića.

"Karate Kid" Šimunić skoraj polomil Sulejmanija

Z lepo podajo s prostega strela ga je našel Miralem Sulejmani, Mitrović pa je preskočil Vedrana Ćorluko v kazenskem prostoru. V zadnjih 15 minutah je začelo "pokati" na vse strani – najprej je moral zaradi drugega rumenega kartona z igrišča povratnik v reprezentanco Nemanja Matić, manj kot pet minut kasneje pa je zaradi prekrška kot zadnji mož obrambe pod prho odšel še Joe Šimunić, ki je zares divje startal nad nekdanjega člana Ajaxa.

Pletikosa je po strelu z glavo rešil nov zadetek Mitrovića in Hrvatom ubranil veliko točko, ki pa so jo "kockasti" drago plačali. Zaradi rumenega kartona po prekršku nad Aleksandrom Kolarovom bo naslednjo, verjetno odločilno tekmo proti vodilni Belgiji, poleg Šimunića izpustil tudi kapetan Srna.

Bale na klopi, Casillas v prvi postavi

Najdražji Zemljan, velški reprezentant Gareth Bale, je gostovanje Walesa v Makedoniji začel na klopi. Veliko bolje se je v Helsinkih godilo njegovemu novemu soigralcu Ikerju Casillasu, ki ga je španski selektor Vicente del Bosque kljub temu, da je pri Real Madridu že mesece "na hladnem", uvrstil v prvo postavo za njegovo 150. tekmo.

Pjanić Kucka Bosna in Hercegovina BiH Slovaška Zenica | Avtor: EPA EPA
Bale na koncu sploh preizkusil zelenice stadiona Filipa II., saj ga selektor Chris Coleman ni poslal v igro niti v drugem polčasu. Aaron Ramsey je po vodilnem zadetku Ivana Tričkovskega v prvem delu sicer poravnal izid z uspešno izvedeno enajstmetrovko, a je zmago Makedoncem po vstopu Agima Ibraimija deset minut pred koncem rednega dela prinesel gol Aleksandra Trajkovskega.

Potrebujejo le še tri točke za mundial

Španci so v Helsinkih po remiju Francije v Gruziji (0:0) dokončno prevzeli nadzor nad dogajanjem v petčlanski skupini I in Fince, ki so jih na prvi tekmi zadržali pri presenetljivem remiju, tokrat ugnali z 2:0. Natančna sta bila Jordi Alba in nekaj minut pred koncem še Álvaro Negredo, pri 0:0 pa je soigralce z izvrstnim posredovanjem rešil tudi kapetan Casillas. Zmaga pomeni, da aktualni svetovni in evropski prvaki za mundial potrebujejo še tri točke.

Francija v Tbilisiju ni zadela še na peti zaporedni tekmi, varovanci Didierja Deschampsa pa so bili celo v podrejenem položaju na stadionu Dinama, kjer je Tornike Okriašvili stresel celo okvir gola. Ko so galski petelini vseeno začeli "kikirikati", jih je z nekaj izjemnimi obrambami pri vsega točki zadržal Giorgi Loria.

Sprehod Angležev

Anglija se je na domačem Wembleyju sprehodila mimo Moldavije, a je za nekaj več sivih las selektorja Roya Hodgsona vseeno poskrbel dvakratni strelec Danny Welbeck, ki je zaradi protestiranja pri razveljavljenem golu nepotrebno dobil rumeni karton, zaradi katerega bo moral izpustiti torkovo ključno tekmo z Ukrajino. Tudi na svoji drugi tekmi za "tri leve" je zadel Rickie Lambert. Po več kot treh letih je za Anglijo zadel še kapetan Steven Gerrard.

Ukrajinci so doma "razstavili" San Marino (9:0), medtem ko so Črnogorci v Varšavi prišli do točke proti Poljakom (1:1), kar vseeno ni bilo dovolj za ohranitev vodstva v skupini H, kjer so vajeti zdaj prevzeli Otočani. Dejan Damjanović je že v 12. minuti zadel za vodstvo, ki pa ga je izničil Robert Lewandowski.

Klose izenačil Müllerja, RvP rešil Nizozemce

Robin van Persie je šele z enajstmetrovko globoko v sodnikovem podaljšku ohranil nepremagljivi niz Nizozemske, ki je tako kot v zadnjih kvalifikacijah Slovenija trpela proti Estoniji (2:2). Nekdanji član Kopra in Nafte Konstantin Vassiljev je z dvema goloma "izbrisal" hiter vodilni zadetek Arjena Robbna, do petkovega večera stoodstotni Nizozemci pa so se rešili šele v zadnjih sekundah.

Miroslav Klose je spisal novo poglavje nogometne zgodovine in v Münchnu začel zmago Nemčije nad južno sosedo Avstrijo (3:0). Napadalec Lazia, ki je na Allianz Areni nekoč zabijal tudi v majici Bayerna, je v 33. minuti zabil svoj 68. reprezentančni gol in izenačil rekord legendarnega Gerda Müllerja.

Ronaldov hat-trick zrušil trdnjavo v Belfastu

Na Windsor Parku je moral Cristiano Ronaldo uporabiti vsa svoja orožja, zvezdnik Reala pa je Portugalski s hat-trickom pristreljal prigarano zmago proti Severni Irski (4:2). Po izključitvi Hélderja Postige je kar dva rdeča kartona v nadaljevanju dobila tudi domača ekipa, ki je z golom Jamieja Warda vodila že z 2:1, a nato po izključitvi Chrisa Brunta dobila dva zadetka z glave Ronalda, ki je nato mrežo zatresel še s prostim strelom.

Za Italijo je bil v Palermu proti Bolgariji dovolj gol Alberta Gilardina (1:0) iz prvega polčasa. Azzurri so Bolgarom na vrhu skupine B tri tekme pred koncem pobegnili že na sedem točk prednosti, a jih je za vse tri točke reševal tudi vratar Gianluigi Buffon.