21 ogledov

Messi pokopal nasprotnike Slovenije

Argentina, Messi, Aguero Reuters
Poleg tekme med Slovenijo in Škotsko v Kopru je bilo v sredo na sporedu še cela kopica zanimivih prijateljskih tekem. Švicarji, ki se bodo v kvalifikacijah za SP 2014 pomerili s Slovenijo, so klonili proti Argentini, za katero je Leo Messi zabil hat-trick. Švedi slavili v Zagrebu. ZDA ugnale Italijo.

Švicarska nogometna reprezentanca, ki se bo v kvalifikacijah za svetovno nogometno prvenstvo 2014 v Braziliji merila v skupini E s Slovenijo, se je danes pomerila z Argentino, končni rezultat pa je bil 3:1. Trikrat se je med strelce vpisal prvi zvezdnik ekipe Lionel Messi (20., 88., 90./11-m), za Švicarje pa je v 50. minuti zadel Xherdan Shaqiri, ki je izenačil, a je kasneje stvari v svoje roke vzel zvezdnik Barcelone.

Ostali nasprotniki Slovenije: remi Cipra s Srbijo, poraz Albancev in Islandcev, zmaga Norveške

Na slabi tekmi v Larnaki je reprezentanca Cipra, s katero se bo Slovenija prav tako pomerila v kvalifikacijah za SP 2014, remizirala s Srbijo (0:0). Varovanci gostujočega stratega Radovana Ćurčića bi na otoku kmalu ostali tudi brez remija, ko je Nestoras Mitidis v zadnji minuti rednega dela že preigral vratarja Vladimirja Stojkovića, a je z drsečim startom gol z zadnjimi močmi preprečil Matija Nastasić, eden izmed novincev novega selektorja Ćurčića.

Reprezentanca Gruzije, ki je lani na Bonifiki presenetljivo premagala slovensko izbrano vrsto takratnega selektorja Matjaža Keka, je nekaj več kot leto dni po slavju na Obali doma premagala Albanijo, nasprotnico Slaviše Stojanovića in varovancev na poti proti SP 2014. Za albanske orle je že v tretji minuti zadel kapetan Lorik Cana, zmago domačim pa sta prinesla zadetka Aleksandra Kobahidžeja in Jabe Kankave. Brez zmage so ostali še eni nasprotniki naše reprezentanca v kvalifikacijah za SP 2014, Islandci. Slednji so v Podgorici izgubili s Črno goro z 1:2 (0:0). Za domačo izbrano vrsto je oba gola dosegel Stevan Jovetić (56., 88.), za Islandijo pa Alfred Finnbogason (79.). Norveška, še ena tekmica naših v kvalifikacijah, je s 3:0 premagala Severno Irsko. Za Norvežane so zadeli Havard Nordtveit (20.), Tarik Elyounoussi (87.) in Espen Ruud (92.).

Švedi Zagreb zavili v črno

Širom Evrope pa je bilo odigranih še kopica drugih zelo zanimivih obračunov. Švedi so ugnali Hrvate, Francozi Nemce, Nizozemci pa Angleže.

Prvo ime dvoboja v Zagrebu je bil vezist Sunderlanda Sebastian Larsson, ki je v drugem polčasu zabil dva gola, Švedi pa so zmagali s 3:1. Uspešni so bili tudi Nizozemci. Svetovni podprvaki so na Wembleyju z zadetkoma Arjena Robbna in golom Klaas-Jana Huntelaarja premagali Angleže, ki jih je prvičkot kapetan vodil Scott Parker. Gostitelji so po zaostanku z 0:2 izenačili na 2:2 (Gary Cahill, Ashley Young), a je Robben udaril v sodnikovem podaljšku drugega polčasa. Francozi so z 2:0 (Olivier Giroud, Florent Malouda) v gosteh ugnali Nemčijo, Rusija z enakim rezultatom Dansko, ZDA pa je presenetljivo z 1:0 Italijo. Američane je razveselil Clint Dempsey.

Gledaš, Slovenija? Španci na Euru brez dela premij!

Verjetno se še vsi dobro spominjate kalvarij s premijami, ki so obogatile praktično vsake priprave slovenske nogometne reprezentance na kakšno večje tekmovanje. Evropski in svetovni prvaki Španci so se pred sredino prijateljsko tekmo z reprezentanco Venezuele ("Furija" je na krilih Roberta Soldada in njegovega hat-tricka slavila s 5:0) odločili, da se bodo na prihajajočem evropskem prvenstvu na Poljskem in v Ukrajini odpovedali premijam za zmage v skupinskem delu in četrtfinalu.

Kljub vsemu bi lahko igralci "Furije" v nadaljevanju tekmovanja zaslužili kar 300 tisoč evrov, če bi prišli vse do finala. To je vseeno le polovica nagrade, ki so jo dobili za zmago na zadnjem svetovnem prvenstvu, vseeno pa več, kot so dobili za zmago na Euru 2008. Pogajanja z zvezo oziroma njenim generalnim sekretarjem Maío Joséjem Claramuntom so vodili kapetani Iker Casillas, Xavi Hernández in Carles Puyol.

Prijateljske tekme, rezultati nasprotnikov Slovenije v kvalifikacijah za SP 2014:

Ciper : Srbija 0:0

Gruzija : Albanija 2:1 (0:1)