15 ogledov

Nova "potrdil" naslov Borussie (D)

Milivoje Novaković je v soboto zabil svoja 15. in 16. gol sezone. (Foto: Reuters
1/16
V nemški Bundesligi so dve koli pred koncem že dobili nove prvake. Po sezoni 2001/02 so na prestol znova stopili nogometaši Borussie iz Dortmunda, tudi s pomočjo Milivoja Novakovića.

Borussia Dortmund je le prišla do svojega sedmega naslova prvaka nemške Bundeslige, potem ko so v 32. kolu na domačem igrišču z 2:0 odpravili Nürnberg, drugouvrščeni Bayer Leverkusen pa je predvsem po zaslugi udarnega napadalca slovenske reprezentance Milivoja Novakovića z 0:2 klonil v Kölnu. Dve koli pred koncem ima zdaj Dortmund neulovljivih osem točk prednosti pred "lekarnarji".

Dortmund se je na vrh Bundeslige prebil že oktobra, naslov pa potrdil dva kola pred koncem na svojem Westfalnu pred več kot 80 tisoč vročekrvnimi navijači. Zlata vredno zmago sta Dortmundu prinesla Lucas Barrios in Robert Lewandowski, ki sta zabila v prvem polčasu. V nadaljevanju je igra potekala v festivalskem vzdušju, še posebno potem, ko je Novaković v Kölnu zabil za vodstvo (po podaji rojaka Miša Brečka je zabil iz okoli 11 metrov) proti drugouvrščenemu Leverkusnu. Po še enem zadetku udarnega napadalca slovenske reprezentance po odbit žogi Petita v 82. minuti pa se je slavje v osmem največjem nemškem mestu lahko začelo.

Za Köln je bila to prva zmaga po treh zaporednih porazih in pod vodstvom novega trenerja (že tretjega v sezoni) Volkerja Finkeja, ki je med tednom nasledil Francka Schaeferja. Leverkusen je imel skozi celotno srečanje več od igre, a je prav vse poskuse ustavil domači vratar Michael Rensing. Kozlički so z novimi tremi točkami tudi obdržali dokaj lepo prednost pred mesti, ki po koncu sezone vodijo v drugo ligo, in lahko obstanek potrdijo že v naslednjem kolu.

Bayern blizu LP
Nogometaši Bayerna si bodo kljub lepemu številu spodrsljajev v letošnji sezoni očitno le priigrali kvalifikacije za Ligo prvakov. Po spodrsljaju Hannovra proti Borussii (M) in zmagi nad Schalkejem s kar 4:1 so se Bavarci namreč vrnili na tretje mesto, ki po koncu sezone prinaša kvalifikacije za najelitnejšo evropsko klubsko tekmovanje. Bayern je proti Schalkeju, ki jo po porazu z Manchester Unitedom na prvi tekmi polfinala Lige prvakov utrpel nov poraz, začel silovito. Arjen Robben je že v šesti minuti zabil za 1:0, Thomas Müller in Mario Gomez pa sta do 19. minute še dvakrat premagala Manuela Neuerja in srečanje je bilo odločeno. Vmes so gostje v osmi minuti z avtogolom Badstuberja uspeli izenačiti, toda veselje je bilo kratkotrajno. Zmago je šest minut pred koncem rednega dela s svojim drugim zadetkom potrdil Müller.