25 ogledov

Rekord "Nove" in slavje Dortmunda

Roman Weidenfeller Dede Mohamed Zidan veselje zmaga naslov prvaka proslavljanje
1/12
Kot prvi v Evropi so s svojim prvenstvom v soboto zaključili Nemci. Borussia Dortmund je zmagoviti pokal dvignila ob domači zmagi nad Eintrachtom (3:1). Milivoje Novakovič zabil rekordni 17. gol za Köln.
Nogometaše Kölna bo v novi sezoni vodil Norvežan Stale Solbakken, so v soboto sporočili iz tabora kozličkov. Solbakken je v letošnji sezoni izjemno uspešno vodil FC Copenhagen, s katerim se je premierno uvrstil v osmino finala Lige prvakov. Znan je po svojih ostrih besedah, saj je po tekmi na Danskem napadel trenerja Barcelone Josepa Guardiolo, svojim nogometašem pa povedal, da so "malo neumni", če mislijo, da bi lahko v osmini finala premagali Chelsea. In ga niso.

Že pred tekmo proti Eintrachtu je bilo na Signal Iduna Parku v Dortmundu vse pripravljeno za veliko slavje. Veliki krožnik za naslov prvaka se je namreč že nekaj kol pred koncem spet vrnil v vitrine Borussie Dortmund, ki je pred domačimi navijači zaključila šampionsko sezono z zmago nad Frankfurtčani, ki jim na koncu tudi zmaga ne bi pomagala ohraniti prvoligaškega statusa.

Pri Dortmundu so tekmo izkoristili tudi za slovo od dveh velikih imen rumeno-črnih: Nuri Sahin je pred začetkom obračuna pomahal navijačem v slovo, saj po koncu sezone odhaja v Real Madrid, ikona kluba Dede pa je na svoji zadnji tekmi v izdihljajih obračuna celo zapravil strel z enajstih metrov. To je že v prvem polčasu uspelo Lucasu Barriosu, tako da so domači v drugem polčasu celo padli v zaostanek, a nato slavili z "dvojčkom" Barriosa in avtogolom Marca Russa. Eintracht se skupaj z Borussio Mönchengladbach in že prej odpisanim St. Paulijem seli v 2. Bundesligo.

Rekordna sezona Novakoviča: 17 golov!
Napadalec slovenske reprezentance Milivoje Novakovič je pred  zadnjo tekmo sezone zagrozil z reprezentančnim pokojem, v dresu kluba pa sicer obžalovanja vredno sezono zaključil rekordno - s 17 zadetki. To je najboljši osebni izkupiček za Ljubljančana od leta 2006 naprej, ko je h Kölnu prestopil iz Litexa Loveča. Slovenski pridih je tudi na zadnji tekmi proti Schalkeju dajal Mišo Brečko, ki je za vodilni gol Novakoviča tudi podal (gol si poglejte spodaj). Mato Jajalo je sredi drugega polčasa povišal na 2:0, Raúl González pa je tri minute pred koncem zabil še svoj zadnji bundesligaški gol sezone. Köln je po mnogih pretresih in potresih v sezoni, kjer so zamenjali kar dva trenerja, na koncu osvojil zelo spodobno deseto mesto.

Leverkusen v Ligo prvakov, Mandžukić rešil Wolfsburg
Bayer Leverkusen je z zmago pri Freiburgu zadržal drugo mesto, ki mu v naslednji sezoni zagotavlja igranje v Ligi prvakov (1:0). Bayern München bo moral s sedanjim trenerjem lekarnarjev Juppom Heynckesom v naslednji sezoni skozi kvalifikacije, kljub zaključni zmagi nad Stuttgartom (2:1). Igranje v Evropski ligi sta si priborila Hanover 96 in Mainz 05.

Na dnu lestvice se je odvijala prava drama. Prvak iz leta 2009 Wolfsburg je ob polčasu še potoval v 2. Bundesligo, a so se varovanci šampionskega trenerja Felixa Magatha v drugem polčasu pri Hoffenheimu vrnili kot "feliks" iz pepela in z dvema goloma Maria Mandžukića obstali med elito. Borussia Mönchengladbach je bila za izvrstno formo v zaključku prvenstva nagrajena s "play-offom" za obstanek, kjer se bodo pomerili s tretjeuvrščenim moštvom nemške druge lige.

Novakovič (25), Jajalo (60); Raúl (87)
Brečko je odigral celo tekmo, Novakovič (oba Köln) je igral do 79. minute.

Bayern München : Stuttgart 2:1 (1:1)
Gomez (37), Schweinsteiger (71); Okazaki (25)

Bor. Dortmund : Eintracht Frankfurt 2:1 (0:0)
Barrios (68, 90), Russ (72/a.g.); Rode (46)
RK: Titsch-Rivero (80/Eintracht)
Barrios in Dede (oba Dortmund) sta v 12. in 81. minuti zapravila enajstmetrovki.

Freiburg : Bayer Leverkusen 0:1 (0:1)