6 ogledov

Rijkaard utišal Calderon

1/26
Končale so se prve tekme 1/16 finala Evropske lige. Po zmagi Juventusa nad Ajaxom (2:1), je Liverpool s težavo odpravil Unireo (1:0), Galatasaray pa je presenetil Atlético (1:1).

Slab večer za španske klube sta z zadnjima tekmama v Evropski ligi zaključila Atlético Madrid in Athletic Bilbao. Prvi so na domačem Calderonu iztržili zgolj remi proti močnemu Galatasarayu. Turke je v Madrid pripeljal nekdanji trener Barcelone Frank Rijkaard in z remijem na nek način "maščeval" poraz Kataloncev v zadnjem kolu španske lige proti rdeče-belim (1:2). Nizozemčeva ekipa je letos še kako resen konkurent za naslov prvaka, za veliko točko pa je po zaostanku in golu Joseja Antonia Reyesa zadel Kader Keita. Dejstvo, da se je na omenjeni tekmi Barcelone poškodoval njegov soimenjak Seydou, je seveda zgolj naključje ...

Nekaj sto kilometrov proti severovzhodu so pri Atlhleticu v Bilbau pričakovali lažje delo proti neatraktivnemu Anderlechtu. Morda je bil tudi to razlog za nekaj slabšo predstavo, v kateri so morali Baski reševati točko, za katero je v 58. minuti zabil Mikel San Jose.

Tudi Liverpool je na Anfieldu pričakoval povsem drugačno tekmo proti Unirei, a so se Redsi še enkrat več mučili skozi celotno srečanje. Dolgo pričakovana odrešitev je prišla šele v 81. minuti, ko je edini gol na tekmi zabil David N'Gog. Veliko prednost bo na drugo tekmo odnesel še Marseille, ki je zmagal v Köbenhavnu (3:1), Fulham kljub zmagi čaka težko delo v gosteh pri Šahtarju (2:1), Roma pa je pri Panathinaikosu dvakrat vodila, a tudi to ni bilo dovolj za zmago (2:3).

| Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Juventus ima v Ajaxovem domovanju Amsterdam ArenA že dolgo časa pozitivno razmerje med zmagami in porazi in tudi nocojšnji večer ni bil nič drugačen. Kljub temu da je že celo sezono le senca samega sebe, je stari dami zmago prinesel postavni Brazilec Amauri z dvema pomembnima zadetkoma, ki Juve pošiljajo le korak do osmine finala.

Vse se sicer ni začelo tako dobro, saj so domači povedli že po sedemnajstih minutah igre. Zadel je še en napadalec, ki mora še prepričati mnoge dvomljivce – mladi Srb Miralem Sulejmani. Slednji je začel in končal hiter protinapad, v katerem je pretekel pol igrišča, preigral Jonathana Zebinaja in zabil mimo Gianluigija Buffona. Toda Juventus se je pobral in Amauri je izenačil že pred koncem polčasa, po nekaj lepih preigravanjih starega mojstra Alexa Del Piera, edinega "preživelega" igralca z zadnje velike tekme teh dveh nasprotnikov v Ligi prvakov leta 1996.

Del Piero je imel prste vmes tudi pri drugem Brazilčevim golu, ko je Amauri njegovo podajo z glavo še drugič preusmeril v mrežo. To je bila pomembna zmaga za Juve, ki je v izdihljajih tekme ostal brez izključenega Hasana Salihamidžića. Le predstavljamo si lahko, kaj je Bosanec zabrusil glavnemu sodniku, Hrvatu Ivanu Bebeku.

Izmed velikanov bo imela še veliko dela Valencia, saj so Španci v Bruggu doživeli nepričakovan poraz (0:1). Borbeni Belgijci so slavili z golom v drugem polčasu, nekaj ostrejšim startom pa je podlegel tudi gostujoči matador David Silva, saj je moral zaradi drugega rumenega kartona na predčasno prho.

Nič bolje ni šlo niti Werderju, saj so Bremenčani izgubili v gosteh pri Twenteju (0:1). Izjemen gol Thea Janssena je bil dovolj za zmago domačih v Enschedeju. Toda zeleni se s povratno tekmo verjetno ne bodo preveč obremenjevali, saj so si ustvarili mnogo priložnosti, v Bremnu jih bo treba le izkoristiti.

Medtem ko se bodo vse "pomembnejše" tekme začele zvečer, so daleč v hladnem Kazanu odigrali prvi četrtkov obračun. Neugodni Rubin je s 3:0 odpravil izraelski Hapoel Tel Aviv in si praktično že zagotovil napredovanje. Rusi so z nekaj navdušujočimi predstavami nase opozorili že v Ligi prvakov, kjer so dodobra namučili Barcelono in Inter, zdaj pa bodo življenje, kot kaže, še naprej grenili v EL.

Nogometaši Evertona so v prvi tekmi šestnajstine finala evropske lige na domačem igrišču premagali lizbonski Sporting z 2:1 (1:0). Za Angleže sta zadela Steven Pienaar (35.) in Sylvain Distin (49.), ki je v 86. minuti dobil rdeč karton, pri Portugalcih pa je bil uspešen Miguel Veloso, ki je v 87. minuti izkoristil enajstmetrovko. Povratna tekma bo v četrtek, 25. februarja.

Velja omeniti, da so dvoboj v Liverpoolu sodili Slovenci. Glavni sodnik je bil Darko Čeferin, prva pomočnika sta bila Milan Kogej in Andrej Kokolj, vlogo četrtega sodnika je opravljal Boris Tošeski, dodatna pomočnika pa sta bila Matej Jug in Dragoslav Perić.