29 ogledov

Tulipani ne cvetijo v Bolgariji

Bolgarija EPA
Novo grenko razočaranje so v kvalifikacijah za naslednje SP doživeli Nizozemci, ki so leta 2014

Nogometaši v kvalifikacijah za SP 2018 so danes v Evropi igrali tekme v skupinah A, B in H. Najbolj presenetljiv izid so dosegli Bolgari, ki so premagali Nizozemce z 2:0, Francozi so se mučili z Luksemburgom, a zmagali s 3:1, Belgijci pa so z nekaj sreče na koncu rešili točko za 1:1 z Grki.

V skupini A Švedska ni imela težav z Belorusijo. Na koncu je bil izid 4:0, Emil Forsberg pa je v polno zadel dvakrat. Francozi so pričakovali lahko tekmo z Luksemburgom, a so se ušteli. Gostje so povedli z zadetkom Olivierja Girouda, domači pa so izenačil zenajstmetrovko, izkoristil jo je Joachim Aurelien. Hitro je sledila najstrožja kazen tudi na drugi strani zelenice, z bele točke je zadel Antoine Griezmann. Šele drugi zadetek Girouda v 77. minuti je pomenil, da si lahko favoriti oddahnejo.

Za hladen tuš Nizozemcev so poskrbeli Bolgari. Oranžni so nujno potrebovali točke, da bi se približali Franciji in Švedski, podobne načrte pa so imeli tudi Bolgari. Ti so pred tekmo za Nizozemci zaostajali za točko, a je Spas Delev za zadetkoma v razmaku 15 minut že v prvem delu potopil goste in Bolgarijo popeljal na tretje mesto v skupini.

Švica se je v skupini B do treh točk prebila stežka, zasluge pa ima rezervist Josip Drmić, ki je v 66. minuti takoj po vstopu na igrišče dosegel edini gol na tekmi z Latvijo. Favoriti te skupine, aktualni evropski prvaki Portugalci, so status brez večjih težav potrdili na tekmi z Madžarsko. Na koncu je bilo v Lizboni 3:0, izkazal pa se je prvi zvezdnik domačih Cristiano Ronaldo z dvema goloma.

Tekme brez golov pa so se kot zmage razveselili nogometaši Andore. V obračunu malčkov je izid 0:0 proti Ferskim otokom pomenil prvo točko Andore po 58 zaporednih porazih in prvo točko po septembru 2005.

Bosna in Hercegovina v skupini H ni imela težav z eno najskromnejših zasedb ne le v Evropi, ampak tudi na svetu. Gibraltar se ni mogel dostojno upirati, v Zenici pa so navijači videli pet zadetkov domačih, Vedad Ibišević je zadel dvakrat.

V večerni tekmi se je obetal bolj izenačen obračun, v katerem pa so bili favoriti Belgijci. Toda v Bruslju ni šlo po načrtih domačih, kljub pritisku so se Grki dobro branili, udarili pa takoj na začetku drugega dela, ko se je Konstas Mitroglu spretno izognil prepovedanemu položaju in zadel. Grki so po izključitvi Panagiotisa Tachtsidisa večji del drugega polčasa igrali le z desetimi igralci, na koncu pa vidno popustili, kar je z izjemnim zadetkom v 89. minuti izkoristil Romelu Lukaku in poskrbel, da je doma ostala vsaj točka.

V zadnji tekmi skupine sta se Ciper in Estonija razšla brez zmagovalca in brez golov, ostajata pa na dnu lestvice.