15 ogledov

Vassiljev razžalostil Srbe

Srbi so bili vse do 84. minute na dobri poti do zmage proti Estoniji, nato pa je na sceno stopil Konstantin Vassiljev in izenačil na 1:1. Izraelci z zmago nad Gruzijci ujeli Hrvate.
Madžari grozili Nizozemcem
V kvalifikacijski skupini E je z naskokom najboljša Nizozemska, ki se je morala za šesto zmago na prav toliko tekmah še kako potruditi. V Amsterdamu so tulipani gostili Madžare, ki so jih v petek v gosteh ugnali gladko s 4:0, tokrat pa so imeli veliko težje delo. Robin van Persie je v 13. minuti sicer zadel za 1:0, toda nato so Madžari na začetku drugega polčasa pripravili nepričakovan preobrat in povedli z 2:1. Veselje Madžarov je trajalo le nekaj minut, saj je najprej Sneijder izenačil, nato pa je Ruud van Nistelrooy zadel za 3:2. S tem se strelske vaje še niso končale. Madžari so z drugim zadetkom Gere celo prišli do izenačenja, ki pa ga niso uspeli zadržati do konca srečanja, saj je v zaključku srečanja še dvakrat zadel Dirk Kuyt in Nizozemcem prinesel pričakovano zmago. Na drugi tekmi skupine E so Švedi proti Moldaviji prišli do zmage z 2:1.

Srbi so bili na gostovanju v Talinu blizu zmage proti Estoniji, a je v 84. minuti na sceno stopil najboljši tujec v slovenskem državnem prvenstvu Konstantin Vassiljev in izenačil na 1:1 ter tudi postavil končni izid. Vassiljev je zadel iz prostega strela, potem ko je vratar Srbije Željko Brkić napravil veliko napako. Estonci so si z zadetkom igralca Kopra rešili kožo in še vedno ostali v igri za drugo mesto in dodatne kvalifikacije. Srbi so povedli že v 38. minuti, ko je bil natančen Marko Pantelić. Srbi so po zmagi proti Severni Irski v petek tako na dveh tekmah prišli do štirih točk.

Vassiljev z izenačujočim zadetkom ni pomagal le svoji domovini, temveč tudi Sloveniji. Varovanci Matjaža Keka so na srečanju proti Severni Irski namreč prišli le do točke (0:0).

Izraelci ujeli Hrvate
Hrvati
so v petek odigrali eno najslabših partij v zadnjih letih in klonili na gostovanju pri Gruziji. Hrvaški mediji so po porazu že zahtevali "glavo" selektorja Slavena Bilića, a je za zdaj še niso dobili, čeprav bo petkov poraz Hrvate stal zelo veliko. Po torkovi zmagi Izraela proti petkovim krvnikom naših južnih sosedih je namreč jasno, da bo boj v kvalfikacijski skupini F še kako napet. Izraelcem je minimalno zmago z 1:0 v 59. minuti prinesel Tal Ben Chaim. V skupini F sedaj z 11 točkami vodi Grčija, ki ji z desetimi sledita Hrvaška in Izrael, le točko manj pa imajo Gruzijci.

Španci slavili na "krompirjevi njivi"
Tekma med Španijo in Litvo je bila kljub obupno slabi travnatni površini na stadionu v Kaunasu le odigrana. Aktualni evropski in svetovni prvaki so upravičili status favorita in slavili s 3:1, čeprav so domači celo uspeli izeančiti na 1:1. Furija je s peto zmago ohranili popolen izkupiček in naredila velik korak proti EP 2012. Na drugi tekmi skupine I so Čehi pred domačimi gledalci z 2:0 ugnali skromni Liechtenstein in potrdili drugo mesto. Sprva je že v tretji minuti zadel Milan Baroš, zmago pa je v 70. minuti potrdil Michal Kadlec.

Romuni le do prve zmage

Romuni je v 5. kolu kvalifikacij le prišli do prve zmage in s tem še ohranila možnosti za odhod na EP 2012. Po remiju proti Albaniji in Belorusiji ter porazoma proti Franciji in BiH so nasledniki "Brazilcev s Karpatov" s 3:1 ugnali skromni Luksemburg. Toda srečanje v romunskem mestu Piatra Neamt se ni začelo v skladu z željami domačih navijačev, saj so gostje v 22. minuti povedli. No, veselje nogometnih malčkov je trajalo le dve minuti, ko je izenačil kokainski grešnik Adrian Mutu. Ravno napadalec Fiorentine je v 68. minuti zadel za 2:1. Deset minut kasneje pa je zmago Romunov potrdil Ianis Alin Zicu. Romuni so zdaj pri petih točkah in so bržkone že odpisani od boja za prvo mesto (Francija vodi z 12 točkami), veliko bolje pa jim kaže v boju za dodatne kvalifikacije, saj imajo Belorusi na drugem mestu le tri točke več.

Turki preskočili Avstrijce
V skupini A so Turki pred domačimi gledalci z 2:0 ugnali Avstrijce in jih prehiteli na lestvici. Za zmago Turčije sta zadela Turan in Gönül. Avstrijci pa so najlepšo priložnost za znižanje izida zapravili v 85. minuti, ko je Stefan Maierhofer zapravil enajstmetrovko. Na drugi tekmi skupine A so Belgijci doma s 4:1 razbili Azerbajdžan in se zavihteli na drugo mesto. Do pomembne zmage so prišli tudi Švedi, ki so bili z 2:1 boljši od Moldavije.