22 ogledov

Pljuščenko poražen, 18. kolajna ZDA

Pregled dneva, 18. 2., na olimpijskih igrah: najboljšo slovensko uvrstitev je s petim mestom na superkombinaciji dosegla Tina Maze, zgodba dneva pa je poraz Jevgenija Pljuščenka v umetnostnem drsanju.
Po kar osmih padcih na sredinem treningu bobov dvosedov je Mednarodna bob zveza (FIBT) prepovedala športnikom in njihovim trenerjem komentirati stezo, na kateri se je pred začetkom zimskih olimpijskih iger v petek smrtno ponesrečil tudi gruzijski sankač Nodar Kumaritašvili. Poudarjajo, da je proga kljub vsemu varna.

Riescheva dobila superkombinacijo
Nemka Maria Riesch je nova olimpijska prvakinja v superkombinaciji. Tudi ko je zamenjala smukaške smuči za slalomske je na prizorišču Whistler Creekside zablestela in slavila po padcu ameriške favoritinje Lindsey Vonn. Tina Maze je bila peta. Američanka Julia Mancuso je po srebru v smuku osvojila srebro tudi v superkombinaciji. Za Nemko je zaostala 94 stotink sekunde, Švedinja Anja Pärson pa je osvojila bron, dosežek, ki ga je vpisala po spektakularnem padcu na smuku. Mlada Maruša Ferk, ki je na sredinem smuku doživela svoj olimpijski ognjeni krst, se je na progo pognala kljub nerodni poškodbi, ko se je na ogrevanju pred kombinacijskim slalom njen nastop postavil pod vprašaj. Bolečine v medenici in hrbtu so očitno popustile in trmasta Gorenjka je stisnila zobe, vendar pa se ji njen nastop ni v celoti posrečil, na progi so se ji nakopičile napake, ter je izgubila prednost s smuka, ko je bila 12. Na koncu je zasedla 15. mesto.

| Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main
Pljušenko poražen
Olimpijski prvak v umetnostnem drsanju je 24-letni Evan Lysacek. To je prva zlata medalja za ZDA po 22 letih in sedmo najvišje odličje na zimskih olimpijskih igrah v Vancouvru. Nosilec zlate medalje iz Torina 2006, Rus Jevgenij Pljuščenko se je moral pred 14.200 gledalci v Pacific Coliseumu zadovoljiti s srebrom. Bronast je Japonec Daisuke Takahaši. "Bil sem zelo nervozen," je po drsanju izjavil trikratni svetovni prvak, "moja domovina je pričakovala olimpijsko zmago." Prednost ameriškega drsalca je znašala samo 0,6 točke. Po kombiniranem štirikratnem in trikratnem telopu je Pljuščenko dvignil roke, prepričan v zmago. Z oceno 256,36 pa so ga sodniki potem postavili le na drugo mesto.

Posamični tekmi Begerjevi in Svendsenu
Posamična biatlonska tekma na 15 kilometrov se je razpletla v prid izkušene Norvežanke Tore Berger. V slovenski vrsti se je danes s strelsko ničlo izkazala Andreja Mali, ki je zaradi slabše tekaške forme končala na 19. mestu. Dijana Ravnikar, Teja Gregorin in Tadeja Brankovič Likozar so se morale zadovoljiti z uvrstitvami zunaj najboljše trideseterice (35., 36. oziroma 63. mesto), a kljub temu Gregorinovo že v nedeljo čaka tekma s skupinskim startom, kjer nastopi le po trideset tekmovalk. Moško posamično preizkušnjo na 20 kilometrov je dobil Norvežan Emil Hegle Svendsen. Kljub minuti pribitka je 24-letni trikratni svetovni prvak (1 zgrešen strel) za 9,5 sekunde ugnal Belorusa rojaka Sergeja Novikova (0) in rojaka Bjoerna Einarja Bjoerndalna (2). Svendsen je v Vancouvru osvojil že srebrno medaljo v sprintu. Med Slovenci je bil vnovič najboljši Klemen Bauer, ki je osvojil 32. mesto, Vasja Rupnik je bil 49., Janez Marič 62. in Peter Dokl 75. Razumljivo so bili vsi po vrsti razočarani nad nastopi.

Cilka obstala v polfinalu
Edina slovenska predstavnica med deskarkami v snežnem žlebu Cilka Sadar je bila uspešna v kvalifikacijah olimpijske tekme v Cypress Mountainu in se z 18. izidom zavihtela v polfinale. Ljubljančanka je v polfinalu osvojila 11. mesto in skupno 18. mesto na igrah. Olimpijsko zlato v tej disciplini je osvojila Avstralka Tora Bright. Medalji sta osvojili še branilka naslova Američanka Hannah Teter in njena rojakinja Kelly Clark, olimpijska prvakinja iz Salt Lake Cityja 2006

Domačini do nove zlate kolajne
Kanada je osvojila novo zlato medaljo na zimskih olimpijskih igrah v Vancouvru. V hitrostnem drsanju na tisoč metrov je slavila Christine Nesbitt, srebro si je priborila Nizozemka Annette Gerritsen, z bronom pa se je okitila njena rojakinja Laurine van Riessen.