23 ogledov

Poljaki zagrenili slovo od Zlatoroga

Dragić Draper Slovenija Hrvaška EuroBasket Celje Zlatorog
1/21
Slovenska košarkarska reprezentanca je prvi del EP sklenila s presenetljivim porazom proti Poljski (61:71), a bo v drugi del vseeno prenesla tri točke. V skupini C so varovanci Božidarja Maljkovića zasedli končno tretje mesto.

Reprezentanca Slovenije se je že pred tekmo s Poljsko uvrstila naprej in si za drugi del EuroBasketa v Stožicah zagotovila tri točke, tako kot tudi Španija in Hrvaška. Prav tako je bilo že pred sklepnim dejanjem v Zlatorogu jasno, da se bodo Slovenci v skupini F merili z Italijo (4 točke), Finsko (3 točke) in Grčijo (2 točki).

Slovenski selektor Božidar Maljković je v prvo peterko postavil Jako Lakoviča, Zorana Dragića, Domna Lorbka, Jureta Balažiča in Gašperja Vidmarja, na klopi sta ostala sicer standardna člana prve postave Goran Dragić in Jaka Blažič. Poljski selektor Dirk Bauermann ni presenetil z izborom igralcev.

Tokrat slab začetek

Srečanje so bolje začeli Poljaki, v 4. minuti so po trojki Thomasa Kelatija ušli za šest točk (2:8). Slovenci so v uvodnih minutah naredili veliko napak v napadu in na začetku šeste minute je zaostanek narasel že na devet (4:13), potem ko je zadel Michal Ignerski. Serijo gostov sta s košema prekinila Lakovič in Balažič (8:13). Domačini so nato po vstopu Gorana Dragića vendarle zaigrali bolj agresivno v obrambi in ujeli Poljake po košu Mirze Begića pod prekrškom (17:17). Po dveh zadetih prostih metih Macieja Lampeja so Bauermannovi varovanci na prvi odmor odšli z naskokom dveh točk (17:19).

Tudi drugo četrtino so Slovenci začeli zaspano, po zabijanju Marcina Gortata so se Poljaki spet odlepili (19:25). Skozi večino drugih desetih minut so imeli domači težave v napadu, v 17. minuti je strelski post s trojko le prekinil Lorbek (24:29). A približati se gostiteljem ni uspelo. Še več, po trojki Kelatija na začetku 20. minute so Poljaki pobegnili na dvomestno prednost (26:36). V zadnji sekundi je zaostanek z metom z razdalje ublažil Boštjan Nachbar (28:36) in postavil izid polčasa.

Eurobasket Slovenija-Poljska | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Poljaki zadevali trojko za trojko

Drugi polčas sprva ni prenesel spremembe razmerja moči. Po novi trojki Poljaka eritrejskih korenin Kelatija so fantje v rdečih dresih spet povedli za devet (32:41). Hitro je z isto mero vrnil Balažič (35:41). Domači so še naprej imeli nekaj težav s skokom v obrambi, kar je gostom zagotavljalo preveč drugih napadov. Kelati je polnil slovenski koš z meti izza črte, njegovemu zgledu je v 26. minuti sledil še Lampe (37:49). Še naprej je bil eden redkih razpoloženih pri Slovencih G. Dragić. Pred koncem tretje četrtine so Poljaki vodili že za štirinajst (39:53), pred piskom sirene je s trojko znižal Lorbek (42:53). Vsekakor pa igra gostiteljev tudi v tretjem delu igre ni bila takšna, ki bi obljubljala preobrat in četrto zmago na prvenstvu.

Krilni košarkar Krke je tudi zadnjih deset minut odprl s trojko, a mu je na drugi strani vrnil Adam Waczynski (45:56). Slednji je po zgrešenem metu Lakoviča ponovil vajo in spet povrnil prednost Poljske na štirinajst točk (45:59), po enem zadetem prostem metu Gortata pa je bilo že petnajst točk razlike (45:60). Še točko več so Slovenci zaostajali v 35. minuti, po še peti trojki Kelatija (47:63), svoje je v naslednjih dveh napadih dodal še Gortat in v 37. minuti so imeli Poljaki že neverjetnih dvajset točk prednosti (47:67).

Udarec za samozavest

V zaključku srečanja so Slovenci s trojkami G. Dragića, Jake Blažiča in Z. Dragića omilili poraz (61:71), kljub temu pa so Poljaki s svojo prvo in edino zmago na turnirju gostiteljem zadali bolečo klofuto, ki bi jih lahko stala nekaj samozavesti pred nadaljevanjem prvenstva. Tokrat je bil usoden predvsem odličen met Poljakov za tri točke, domači pa niso našli odgovora tudi za igro visokih Gortata in Lampeja.