33 ogledov

Ratto v Andori do dosežka kariere

Baga Andorra Andora Vuelta dirka po Španiji gruča kolesarji skupina EPA
Italijan Daniele Ratto (Cannondale) je zmagovalec 14. etape kolesarske dirke po Španiji.

Drugo mesto je na 155 km dolgi preizkušnji s ciljem v Andori zasedel Italijan Vincenzo Nibali (Astana). Slednji je z današnjim drugim mestom povečal prednost v skupni razvrstitvi, zdaj drugouvrščeni Američan Christopher Horner (RadioShack) zaostaja 50 sekund.

Triindvajsetletni Daniele Ratto je v hladnih in deževnih vremenskih razmerah in po skoraj 45 km dolgem samostojnem kolesarjenju v cilj prikolesaril s slabimi štirimi minutami prednosti pred najbližjimi zasledovalci in prišel do svojega najboljšega dosežka v karieri.

Basso odstopil zaradi podhladitve

Današnja preizkušnja je tudi dodobra premešala vrstni red v skupni razvrstitvi. Nibali je še povečal prednost pred zasledovalci, na drugo mesto pa se je s četrtega prebil kar 41-letni Horner, ki je zablestel že na nekaterih prejšnjih etapah na španskem krogu.

Ameriški kolesarski veteran je z drugega mesta izpodrinil Španca Alejandra Valverdeja (Movistar). Današnja "neprijazna" etapa je terjala tudi "žrtve"; zaradi podhladitve je odstopil eden najbolj slovitih tekmovalcev na letošnji Vuelti – Italijan Ivan Basso (Cannondale).

Zdaj na štiri vzpone prve kategorije

Slovenska kolesarja na današnji etapi nista bila v ospredju: Janez Brajkovič (Astana) je zasedel 42. mesto in za današnjim zmagovalcem iz Italije zaostal 14:34 minute, v skupni razvrstitvi pa je z 21. zdrsnil na 24. mesto (+20:30). Drugi slovenski predstavnik Grega Bole (Vacansoleil) je zasedel 121. mesto (+29:12), navkljub temu pa je v skupni razvrstitvi malenkostno napredoval na 118. mesto (+2:07:16).

V nedeljo bo na sporedu izjemno zahtevna 224,9 km dolga gorska preizkušnja, ki se bo začela v Andori, končala pa v Peyragudesu. Kolesarka karavana bo morala premagati tudi štiri vzpone prve jakostne kategorije.

Dirka po Španiji, 14. etapa (Baga – Collada de la Gallina, 155,7 km), rezultati: