73 ogledov

Sandra prekinila hrvaško sušo

Sandra Perković EPA
Osmi dan olimpijskih iger v Londonu so podelili kar 25 kompletov kolajn. Sandra Perković je v metu diska osvojila prvo zlato kolajo za Hrvaško po letu 2004, Michael Phelps pa je pred odhodom v pokoj še povečal svojo bero kolajn.

Hrvaška atletinja Sandra Perković je na olimpijskih igrah v Londonu osvojila zlato v metu diska. Z državnim rekordom 69,11 metra je sedaj druga po izidih sezone za Rusinjo Darjo Piščalnikovo. Ta je bila srebrna (67,56 m), bron pa je osvojila Kitajka Yanfeng Li (67,22 m). Komaj 22-letna Perkovićeva je na svojih prvih olimpijskih igrah osvojila prvo zlato za Hrvaško po letu 2004, ko so bili najboljši rokometaši.

Phelps v pokoj z zlato kolajno

Američan Michael Phelps se je v velikem slogu poslovil od tekmovanj na olimpijskih igrah. V štafeti na 4×100 m mešano je skupaj z Matthewom Greversom, Brendanom Hansnom in Nathanom Adrianom osvojil zlato (3:29,35). To je Phelpsova 22. olimpijska kolajna. Srebro so osvojili Japonci (3:31,26), z bronom pa so se okitili Avstralci (3:31,58). Phelps je tako osvojil že četrto zlato kolajno na teh igrah, skupno šesto v Londonu in v seštevku že 22. v olimpijski karieri.

Še dva svetovna in en olimpijski rekord

Olimpijsko preizkušnjo na 1500 m prosto je dobil 20-letni Kitajec Sun Yang, ki je s časom 14:31,02 postavil nov svetovni rekord. Tekmece je premagal z veliko razliko. Srebro je osvojil Kanadčan Ryan Cochrane (14:39,63), bron pa si je priplaval Tunizijec Oussama Mellouli (14:40,31). V ženski štafeti na 4×100 m mešano so bile najboljše Američanke Missy Franklin, Rebecca Soni, Dana Vollmer in Allison Schmitt, ki so s časom 3:52,05 postavile nov svetovni rekord. Srebro so si priplavale Avstralke (3:54,02), bron pa je odšel na Japonsko (3:55,73).  V plavanju na 50 m prosto je slavila Nizozemka Ranomi Kromowidjojo, ki je s časom 24,05 postavila nov olimpijski rekord. Srebro je pripadlo dobri znanki slovenskih bazenov Belorusinji Aliaksandri Herasimeniji (24,28), slavje Nizozemske pa je z bronom dopolnila Marleen Veldhuis (24,39).

Ann Fraser ubranil zlato v teku na 100 m

Jamajška atletinja Shelly Ann Fraser Pryce (10,75) je uspešno ubranila pekinški naslov v teku na 100 metrov. Srebro je v finalu iger v Londonu osvojila svetovna prvakinja Američanka Carmelita Jeter (10,78), bron pa druga jamajška atletinja Veronica Campbell-Brown (10,81).

Serena pometla s Šarapovo

Le dobro uro je trajal ženski olimpijski teniški finale. Na igriščih All England Cluba v Wimbledonu je namreč Američanka Serena Williams odpihnila Rusinjo Marijo Šarapovo ter si po pičlih 62 minutah s 6:0, 6:1 zagotovila prvo posamično olimpijsko zlato. Bron si je priigrala Belorusinja Viktorija Azarenka.

Veselje tudi za domačine

Britanka Jessica Ennis je zmagala v sedmeroboju z izidom sezone na svetu in državnim rekordom (6955 točk). Srebro je osvojila Rusinja Tatjana Černova (6628), bron pa Ukrajinka Ljudmila Josipenko (6618).  Britanec Greg Rutherford je v razmaku nekaj minut gostiteljem iger zagotovil še drugo zlato. Po prvem mestu mnogobojke Jessice je zmagal v skoku v daljino (8,31 m), srebro je osvojil Avstralec Mitchell Watt (8,16 m), bron pa Will Claye iz ZDA (8,12 m). Mo Farah je Veliki Britaniji v razmaku ene ure pritekel še tretje atletsko zlato. Na 10.000 m je slavil s 27:30,42, drugi je bil Galen Rupp iz ZDA (27:30,90) in tretji Tariku Bekele iz Etiopije (27:31,43). Kenenisa Bekele, šest let starejši brat Tarikuja Bekeleja, je na četrtem mestu (27:32,44) izgubil boj za svoje tretje olimpijsko zlato na 10.000 m.