7 ogledov

Sprint Vinokurovu, Bole deveti

Grega Bole je na 13. etapi letošnjega Toura dosegel odlično deveto mesto. (Foto:
1/12
Kazahstanec Aleksander Vinokurov je zmagovalec 13. etape na kolesarski dirki po Franciji. V skupni razvrstitvi je rumeno majico vodilnega zadržal Andy Schleck, Gregor Bole je bil deveti.

Kazahstanec Aleksander Vinokurov (Astana) je zmagovalec 13. etape na kolesarski dirki po Franciji. Drugo mesto je na 194 km dolgi preizkušnji od Rodeza do Revela zasedel Britanec Mark Cavendish, tretje pa Italijan Alessandro Petacchi (oba +0:13). V skupni razvrstitvi je rumeno majico vodilnega zadržal Andy Schleck iz Luksemburga (Saxo Bank).

Od četverice slovenskih kolesarjev se je najbolj izkazal Gregor Bole (Lampre), ki je zasedel deveto mesto. Janez Brajkovič (RadioShack) je v cilj prikolesaril skupaj z glavnino in zasedel 44. mesto, nekoliko pa sta zaostala Kristjan Koren (Liquigas) in Simon Špilak (Lampre). Prvi je osvojil 105. (+4:35), drugi pa 150. mesto (+7:04). V skupni razvrstitvi je Brajkovič 34. (+25:08), Koren 124. (+1:37:31), Bole 155. (+1:57:06) in Špilak 163. (+2:02:42).

Kolesarska karavana na francoski pentlji je pred naslednjimi zahtevnimi preizkušnjami v Pirenejih danes morala premagati "nezahtevno", a navkljub temu razgibano etapo z nekaterimi manjšimi vzponi. Z njo je najbolje opravil 36-letni veteran iz Kazahstana, ki so ga prav na Touru leta 2007 ujeli pri uživanju prepovedanih poživil, po enoletnem prisilnem počitku pa letos znova nastopa na najbolj prestižni etapni kolesarski dirki na svetu.

Večji del etape je bila v osredju trojka Sylvain Chavanel-Juan Antonio Flecha-Pierrick Fedrigo, a jih je glavnina približno deset kilometrov in tik pred zadnjim vzponom na Saint Ferreol ujela. Nato so kolesarji začeli s posamičnimi napadi, najbolj vztrajen pa je bil Vinokurov, ki se je približno pet kilometrov pred ciljem otresel vseh zasledovalcev, nato pa si s pogumno predstavo dober kilometer pred Revelom priboril dvajset sekund prednosti. To mu je na koncu zadostovalo, da je ciljno črto prečkal s 13 sekundami prednosti pred dvema mojstroma sprinta - Cavendishom in Petacchijem, hkrati pa je dosegel tudi svojo prvo etapno zmago na Touru po letu 2005.

"To je zares lepa zmaga in lepa nagrada zame," je ob prihodu v cilj dejal Vinokurov, absolutni junak današnje preizkušnje, vodilni Schleck, ki se zaveda, da je bila današnja preizkušnja nekakšno "zatišje pred neurjem" v Pirenejih, pa je dodal: "Današnja etapa je za mojo ekipo minila brez stresov, zares nismo imeli veliko dela. A jutri bo povsem druga zgodba, pred nami je prava bitka."

V skupni razvrstitvi ni prišlo do nobenih sprememb. Vodilni Schleck ima 31 sekund prednosti pred branilcem lanskega prvega mesta, Špancem Albertom Contadorjem, tretji pa je še en Španec - Samuel Sanchez (+2:45).

V nedeljo bo na sporedu 184,5 km dolga preizkušnja od Revela do Ax-3 Domaines.