9 ogledov

Srbi za šalo z BiH, Čehi v zadnji sekundi!

Bogdanović Tsintsadze EuroBasket Hrvaška Gruzija Celje dvorana Zlatorog
1/91
Infarktne končnice so se na drugi dan EuroBasketa v Sloveniji kar vrstile. Hrvati, Latvijci in Čehi so do zmag prišli v zadnjih napadih. Vroče tudi na Jesenicah, kjer se je iskrilo med navijači BiH in Srbije, na parketu pa so igrali zgolj "orli".

Gromki žvižgi, ki so jim gotovo še zvonili v glavah po polomu proti Španiji, so Hrvate vsaj malce prebudili in proti Gruziji so "kockasti" začeli veliko bolje, povedli že za osem točk, nato pa podobno kot na otvoritvi prvenstva zaspali. Vseeno so do polčasa dosegli le pet točk manj kot na celotni sredini tekmi.

Ricky Hickman, Američan v gruzinskih vrstah, je Hrvatom povzročal celo kopico težav in dosegel 15 točk, tako da so Gruzinci po dolgem zaostanku celo povedli, a so na odmor z minimalno prednostjo odšli Hrvati.

Tomić odločil

Tekma se je razpletla šele v infarktni končnici. George Tsintsadze je s polaganjem minuto pred koncem izenačil na 73:73, AnteTomić pa je z dvema prostima metoma poskrbel za vodstvo Hrvatov, ki pa jih je čakal nov šok. Viktor Sanikidze je zadel za tri in Gruzijci so 20 sekund pred koncem tekme povedli. Tomić je nato s svojo šele sedmo točko poskrbel za novo vodstvo "kockastih", ki so se po zgrešenem metu Tsintsadzeja v zadnji sekundi le veselili infarktne zmage.

Navijači s slabšim srcem niso uživali niti na Jesenicah, kjer so Latvijci s košem Kristapsa Janicenoksa šest sekund pred koncem premagali Črnogorce (73:72). Prvi strelec tekme Tyrese Rice je skušal v zadnjem napadu rešiti zmago ali vsaj podaljšek, a neuspešno.

Finci dobili skandinavski derbi

Latvijci so tako kot Finci, ki so bili na skandinavskem derbiju v Kopru boljši od Švedov (81:60), osvojili že četrto točko na letošnjem EuroBasketu. Sasu Salin in soigralci so sosede v drugi četrtini zadržali pri vsega štirih točkah in po senzacionalni zmagi nad Turčijo nadaljevali zmagoviti niz v Sloveniji. V Tivoliju je Ukrajina, ki ima prav tako že štiri točke, ugnala Izrael (74:67).

"Morda smo bili samo proti Švedom v vlogi favoritov. Kar pet naših košarkarjev je doseglo dvomestno število točk.  Smo napadalno moštvo, v obrambi pa naši najboljši obrambni košarkarji pokrivajo nasprotnikove strelce, ob tem pa držimo fige, da se nam bo to obrestovalo," je po zmagi povedal finski selektor Henrik Dettmann.

Pretep na Jesenicah, Srbi brez težav

Pričakovano najbolj vroče je bilo že pred tekmo Bosne in Hercegovine ter Srbije na Jesenicah. Po poročanju bosanskih medijev so srbski privrženci z vzklikanjem "Nož, žica, Srebrenica!" izzvali pristaše BiH, po besednem pa se je začel tudi fizični obračun pred dvorano Podmežakla.

Slovenski policisti, ki so pred začetkom EP največ pozornosti posvečali ravno tekmam na Jesenicah, so posredovali šele po tem, ko so začeli navijači metati pirotehnična sredstva in kamenje. Nekaj oseb naj bi bilo po prvih informacijah agencije Anadolija poškodovanih, medtem ko so se ostali navijači pred divjanjem skrili v gostilne in banke. To je že drugi obračun teh skupin navijačev na letošnjem EP, saj so pesti pele že po sinočnji tekmi Srbije in Litve.

Skandiranje Ivkoviću ob sprehodu mimo BiH

Na parketu dvomov ni bilo – s tribun Podmežakle je spet odmevalo "Dudo, majstore!", klic legendarnemu srbskemu selektorju Dušanu "Dudi" Ivkoviću seveda pomeni, da je mlada srbska reprezentanca znova navdušila in dosegla še drugo zmago na turnirju (77:67).

Srbi so prevladovali od začetka do konca, povedli tudi že za 25 točk, a nato močno popustili, kar je Ivkovića še posebej razhudilo. Najučinkovitejši je bil s 15 točkami Stefan Marković, za nasprotnike pa jih je Nihad Đedović prispeval 17.

"Zmago smo si povsem zaslužili. Kljub temu mi ni všeč na kakšen način smo igrali v drugem polčasu," je po tekmi v Podmežakli dejal Ivković. "Žoga je slabo krožila, saj smo preveč poskušali s preigravanji. Glede na mladost naše ekipe smo odigrali odlično tekmo, vse dokler nismo povedli s 25 točkami razlike. Naša ekipa mora napredovati iz tekme v tekmo. Ne bi želel biti preveč kritičen, vendar ne bi smeli izgubiti zadnje četrtine. Proti izkušenim Makedoncem moramo odigrati v visokem ritmu."

Budinsky Češka Poljska Celje Zlatorog EuroBasket | Avtor: EPA EPA

Čehi s trojko do zmage

Čehi so uvodno tekmo igrali proti Sloveniji, jo po napeti končnici izgubili, danes pa so po novem dramatičnem zaključku zabeležili prvo zmago. Čeprav po prvi četrtini kazalo na nov poraz, pa so na koncu le slavili. Zmago jim je priigral Luboš Bartoň, ki je zadel met za tri točke štiri sekunde pred koncem tekme.

Košarkarji Češke so po dobrih treh minutah tretje četrtine v izenačeni tekmi izenačili na 40:40, poljski tekmeci pa z agresivno obrambo niso prepustili vodstva. Dve minuti in pol pred koncem predzadnje četrtine je zadel Tomáš Satoranský in Češka je bila v vodstvu (46:45), prednosti ene točke pa do konca četrtine niso več zapravili.

Navdušujoča Italija do druge zmage

Čehi so v nadaljevanju izkoriščali ponujene priložnosti, po dobrih štirih minutah četrte četrtine pa vodili z 58:53. Ob glasnem navijanju skupine poljskih navijačev, so njihovi igralci prišli do delnega izida 13:0 in vodstva z 66:58. V zadnjih sekundah so se Čehi znova približali (66:67), štiri sekunde pred iztekom igralnega časa pa je za tri točke zadel Barton in Čehom priigral prvo zmago na EP.

Pred številnimi glasnimi navijači v Kopru je Italija po zmagi nad Rusijo prikazala še boljšo predstavo proti Turkom in enim izmed favoritov prvenstva prizadejala že presenetljvi drugi poraz (90:75). Pod taktirko izjemnega Marca Belinellija so "azzurri" kljub uvodnemu zaostanku prevzeli nadzor in v Bonifiki slavili pomembno zmago. Po dnevu premora jih čakajo Finci, naši zahodni sosedi pa bi si z morebitnim tretjim slavjem že praktično zagotovili napredovanje.

Podaljšek v Tivoliju srečen za Belgijce

Pri Italijanih je Pietro Aradori zbral 23, Alessandro Gentile 20 točk, pri poražencih pa sta Ömer Aşik in Hidayet Türkoglu dosegla po 12 točk. Nemci so po sredini senzacionalni zmagi nad Francozi na drugi tekmi v Tivoliju po hudem boju morali priznati premoč Belgijcem. Ti so bili večji del tekme v prednosti, v odločilni zadnji četrtini pa so Nemci vendarle pohodili stopalko za plin in izsilili podaljšek.

tony paker | Avtor: EPA EPA
V njem so bili vendarle za malenkost bolj zbrani Belgijci in "papirnatemu favoritu" tega dvoboja prizadejali prvi poraz v Ljubljani. V belgijski reprezentanci je Sacha Massot 15 točkam dodal še osem skokov, toliko točk je prispeval tudi Jonathan Tabu. V nemški ekipi je bil s 24 točkami najbolj učinkovit Robin Benzing.

Francozi ujeli ritem, drugi poraz Makedonije in Rusije

Francozi so na sredini premieri v Tivoliju prejeli pravo zaušnico od Nemcev, danes pa so se znesli nad Britanci in jih zanesljivo premagali. Za prvo zmago trikolorjev v skupini A si največ zaslug lastita Nicolas Batum s 17 in Tony Parker s 16 točkami, pri Britancih pa je bil najbolj učinkovit Daniel Clark s 16 točkami.

Litovski košarkarji so po sredinem porazu proti Srbom v jeseniški skupini B danes Makedoncem prizadejali drugi poraz na turnirju. Presenečenje evropskega prvenstva pred dvema letoma v Litvi so tu in tam zagrozili tekmecem z Baltika, v celoti pa jim niso bili kos. Za Litvo je največ točk prispeval Mantas Kalnietis (17), za Makedonijo, ki jo vodi slovenski strokovnjak Aleš Pipan, pa stari znanec naših igrišč - Vlado Ilievski (13).

Grki so na svoj račun vpisali drugi par točk v skupini D, v koprski dvorani Bonifika so mero vzeli Rusom, ki so doživeli drugi poraz. Vasilis Spanulis in Kostas Kaimakoglou sta za zmagovalce dosegla po 11 točk, Aleksej Šved je za poražence prispeval 17 točk.