Šport

Uspešen pobeg kronometrista

Fabian Cancellara je imel v cilju več kot minuto prednosti pred drugouvrščenim B Žurnal24 main
Prestižno enodnevno kolesarsko dirko po Flandriji je po uspešnem pobegu v zadnjem delu dobil švicarski specialist za vožnjo na čas Fabian Cancellara. Slovenec Simon Špilak 30.
Nikakor ni bilo lahko, še zlasti, ker sem bil na startu z bremenom favorita, vendar pa temu pritisku danes nisem podlegel. Res je šlo za sijajno dirko. Vedel sem, kdaj moram napadati. Na Molenbergu sem izkoristil pravi trenutek in nato sem še poskusil na slovitem Muuru, kjer se ponavadi piše zgodovina dirke.
Fabian Cancellara

Švicarski kolesar Fabian Cancellara (Saxo Bank) je zmagovalec dirke po Flandriji, ene najbolj prestižnih enodnevnih kolesarskih preizkušenj na svetu. Specialist za kronometer in svetovni prvak v individualni vožnji na čas je 261,5 kilometra dolgo dirko ProToura dobil po samostojnem pobegu v zadnjem delu dirke.

Belgijec Tom Boonen (Quick Step), dvakratni zmagovalec te prestižne dirke, je bil drugi z več kot minuto zaostanka. Za njima sta ciljno črto na tretjem in četrtem mestu prekolesarila domačin Philippe Gilbert (Omegaharma Lotto) in Nizozemec Björn Leukemans (Vacansoleil), z že več kot dvema minutama zaostanka za najhitrejšim kolesarjem. Šele nato je prišla v cilj prva večja skupina kolesarjev, ki se je v sprintu pomerila za peto mesto, to je osvojil Američan Tyler Farrar (Garmin-Transitions).

Švicarski šampion, z vzdevkom Spartak, je komaj drugi Švicar, ki je slavil na dirki po Flandriji. Prvič je ta podvig uspel Henriju Suterju daljnega leta 1923. Cancellara je dominiral večino že 94. izvedbe te enodnevne zahtevne preizkušnje, a ga je vseskozi lovil domačin Boonen. Cancellara je glavnini pobegnil na vzponu na Molenberg, nekaj več kot 40 km pred ciljem. Nato sta oba kolesarja nabirala prednost pred glavno skupino vse do predzadnjega vzpona na sloviti Muur-Kapelmuur, ko je Švicar pustil daleč za sabo prvega zasledovalca in nato zadnje kilometre pred ciljem le še nabiral prednost. Njegovo zmagoslavje tako ni bilo več ogroženo. V zadnjem kilometru je imel dovolj prednosti, da je lahko že pred ciljem slavil veličastno zmago, ciljno črto v mestu Merbeeke pa je prevozil sproščeno, s časom 6 ur, 25 minut in 56 sekund.

 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Devetindvajsetletni kolesar je vzel že tretjo lovoriko na enodnevnih klasikah. Leta 2008 je zmagal na dirki od Milana do San Rema, dve leti pred tem pa je slavil tudi na dirki Pariz-Roubaix.

Med 198 kolesarji na startu v Bruggesu je bil tudi Slovenec Simon Špilak (Lampre), ki je v cilj prekolesaril s časom glavnine na 30. mestu. Belgijec Stijn Devolder (Quick Step), ki je slavil na zadnjih dveh dirkah, je bil 25., sedemkratni zmagovalec dirke po Franciji Američan Lance Armstrong (Team Radioshack) pa 27.

"Nikakor ni bilo lahko, še zlasti, ker sem bil na startu z bremenom favorita, vendar pa temu pritisku danes nisem podlegel. Res je šlo za sijajno dirko. Vedel sem, kdaj moram napadati. Na Molenbergu sem izkoristil pravi trenutek in nato sem še poskusil na slovitem Muuru, kjer se ponavadi piše zgodovina dirke. Ko sem spoznal, da sem pustil za seboj Boonena, sem nenadoma občutil, kot da bi mi na nogah zrasla krila in nato sem le še tako nadaljeval do cilja. Zmagati na tako velikih dirkah ni enostavno in ob tej priložnosti bi se rad zahvalil družini in moštvu za vso podporo, ki so mi jo vedno dajali. Manjkata mi le še dva velika cilja ...," je bil navdušen Cancellara.

Kolesarska dirka po Flandriji, izidi:

1. Fabian Cancellara (Švi/Saxo Bank) 6;25:56
2. Tom Boonen (Bel/Quick Step) + 1:15
3. Philippe Gilbert (Bel/Omega Pharma-Lotto) 2:11
4. Björn Leukemans (Bel/Vacansoleil) 2:15
5. Tyler Farrar (ZDA/Garmin-Transitions) 2:35
...
30. Simon Špilak (Slo/Lampre-Farnese Vini) isti čas

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.