23 ogledov

V izjemnem slogu padla Brazilija

1/38
Slovenski košarkarji so z izjemno igro na svetovnem prvenstvu premagali Brazilijo z 80:77 (67:51, 44:30, 20:18) ter imajo tako odprta vrata do drugega mesta v skupini, tik za ZDA.

Z zmago proti južnoameriškim prvakom si je Slovenija kolo pred koncem - v četrtek se bo pomerila še z Iranom - zagotovila drugo mesto v skupini, njen tekmec v osmini finala pa bo Avstralija ali Angola.

Čeprav so slovenski košarkarji v zadnji četrtini s strelskim postom navijačem malo parali živce, so v končnici ohranili mirno kri in z 80:77 premagali zelo dobro moštvo Brazilije. Navsezadnje so tudi v četrti četrtini že vodili za 17 točk. Slovenski selektor Memi Bečirović je za STA dejal: "Dobro smo igrali 35 minut. Imeli smo popolni nadzor, igrali smo dopadljivo, nato pa nas je malce presenetila njihova conska obramba, proti kateri se nismo znašli. Bili smo premalo agresivni, naredili smo ogromno napak, podarili kopico žog in Brazilci so se vrnili v igro. Na koncu smo vendarle zmagali in to šteje. Osvojili smo tako želeno drugo mesto v skupini, ki pa hkrati ne pomeni veliko. Ne glede na to, ali se bomo pomerili z Avstralijo ali Angolo, bomo morali znova pokazati takšen obraz kot danes v prvih 35 minutah."

Proti Braziliji, moštvu, ki je Američane do zadnjih sekund tekme držalo v šahu, je Slovenija začela odlično. Branilci so z lepimi podajami hranili pomočnika kapetana Primoža Brezca, ki je kot za stavo polnil brazilski koš. In ne le to, Breza (16 točk do odmora, met za dve 7:7) je atraktivno zabijal in tako še dvigoval moralo Slovencem. Ko je zašel v težave z osebnimi napakami, ga je uspešno nadomestil Gašper Vidmar. Slovenija je prevladovala v skoku in omejila učinek Leandra Barbose, le Tiago Splitter je izbrancem Memija Bečirovića nasul 14 točk. Impresionirala je slovenska serija 14:0 v drugi četrtini, ko so največ vodili celo za 16 točk, v 16. minuti.

V tretji četrtini so se Brazilci na vse kriplje trudili približati, zeleni pa so srčno odbijali vse njihove nalete, v 29. minuti pa je četo svojega očeta Memija do izjemnih 16 točk prednosti popeljal Sani Bečirović, ki je bil z 9 skoki najboljši v tem elementu. Takoj na začetku zadnjih desetih minut je imela Slovenija po trojki Jake Lakoviča kar 17 točk naskoka, nato pa je sledil dolg strelski post. Brazilcem so stekli meti za tri točke, Slovenci pa so jim omogočali napade z izgubljenimi žogami. V 37. minuti so se karioke približale celo na dve točki zaostanka, nato pa je izvrstni jaka Lakovič vzel stvari v svoje roke in Slovencem vrnil življenje z dvema trojkama. Poslednje dvome o zmagi pa je v zadnji minuti s trojko razblinil Boštjan Nachbar.